Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Znaczniki, które zrewolucjonizują sortowanie odpadów - obejrzyj rozmowę z Lume Label

Przedstawiamy kolejnego z laureatów 4. edycji Szkoły Pionierów PFR - zespół Lume Label. Tworzone przez start-up znaczniki luminescencyjne mają usprawnić proces sortowania odpadów, ograniczając jednocześnie jego koszty. To odpowiedź również na zobowiązania, jakie Polska poczyniła do 2030 roku w zakresie poziomu odzysku surowców. Jak powstawało to rozwiązanie, jak wygląda na tle konkurencji i kto je tworzy? Obejrzyj nasz wywiad!

W odróżnieniu od Znika, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule, Lume Label koncentrują swoje działania na tworzywach sztucznych, choć w równie proekologicznym celu. Głównym problemem zdiagnozowanym przez Lume Label jest trafianie tworzyw kompostowalnych do sortowni razem z tworzywami sztucznymi – obecnie nie ma technologii, która pomogłaby w rozróżnieniu tych dwóch rodzajów odpadów. Czemu jest to tak problematyczne?

Podczas poddawania materiałów recyklingowalnych obróbce termicznej w wysokich temperaturach, są one przetapiane i wykorzystywane na nowo. Tworzywa kompostowalne w takiej sytuacji zaś zaczynają się palić, doprowadzając do przestoju na linii recyklingowej, a w konsekwencji do strat materialnych i surowcowych.

Lume Label tworzy nowatorską technologię znakowania tworzyw sztucznych, a w przyszłości również opakowań wielomateriałowych i papierowych. Polega ona na umieszczaniu na opakowaniach znaczników luminescencyjnych, które pomogą sortowniom dzielić odpady na poszczególne rodzaje i uniknąć sytuacji, w których są obrabiane niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Oprócz wyróżnienia, które Lume Label zdobyło podczas Gali Finałowej 4. edycji Szkoły Pionierów PFR, projekt ten również:

  • został zakwalifikowany do półfinałowej 20 Huawei Startup Challenge;
  • nominowano do programu "MADE IN POLAND 2022" organizowanego przez Polska Agencja Przedsiębiorczości, Forum Przedsiębiorczości i Wyborcza.pl.

Zapraszamy do obejrzenia naszego wywiadu z zespołem Lume Label – Agatą Wiencierz – CEO, Joanną Ortyl – CTO i Barbarą Podporą – COO start-upu, którego udzieliły bezpośrednio po Gali Finałowej Szkoły Pionierów PFR.

Z rozmowy dowiecie się:

  • Z jakimi wyzwaniami w zakresie segregacji odpadów będzie mierzyć się Polska w kolejnych latach?
  • Do kogo skierowane jest rozwiązanie Lume Label i jak plasuje się na tle konkurencji?
  • Skąd twórczynie start-upu czerpały inspirację do rozpoczęcia prac nad znacznikami luminescencyjnymi i jak wygląda ich doświadczenie zawodowe?
  • Jakie będą kolejne kroki w rozwoju zespołu i rozwiązania?

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)