Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: 10 mln na świeże owoce, 18 na fabrykę elektrycznych silników

Trzy inwestycje Carlson ASI Evig Alfa, domknięcie rundy A przez foodtechowy start-up, kalkulator do obliczania śladu węglowego firm i duży klient dla start-upu tworzącego silniki elektryczne to najważniejsze wydarzenia zeszłego tygodnia, jeśli chodzi o finansową stronę polskich start-upów, zapraszamy do lektury!

Fresh Inset kończy rundę A z 10 mln. złotych

Fresh Inset to polska spółka z Torunia, która opracowała i opatentowała technologię przedłużania świeżości zerwanych owoców i warzyw w prosty sposób – dzięki naklejce pokrytej MCP-1 – to bezpieczny proszek proteinowy, który pod wpływem wilgoci zamienia się w gaz i hamuje wydzielanie się etylenu. Ta proteina stosowana jest globalnie na przykład w hermetycznie przechowywanych jabłkach czy gruszkach – Fresh Inset sprawił, że MCP-1 uwalniane jest stopniowo z naklejki na produkcie i nie nie musi być stosowane w hermetycznie zamkniętym środowisku magazynu czy chłodni. Dzięki temu produkt można zastosować do przedłużenia świeżości większości owoców i warzyw, także tych transportowanych po zbiorach ze szklarni czy pola bezpośrednio do sklepów.

Już w lutym 2022 roku spółka ogłosiła zdobycie 7 mln złotych w rundzie A, w której wspierały ją fundusz  Montis Capital oraz aniołowie biznesu. Obecnie poinformowało o powiększeniu tej kwoty od 10 mln. złotych, dzięki finansowaniu uzyskanemu od obecnych inwestorów. Pomimo, że zwiększeniu transzy w rundzie przyświecał pomysł zdobycia nowych.

Spółka przeprowadziła ponad 120 testów wdrożeniowych m.in. w USA, Peru, Argentynie, Brazylii, Pakistanie i kilku krajach Unii Europejskiej. Owoce i warzywa z ochroną FreshInset są już sprzedawane w Argentynie i Pakistanie, a na kolejnych kilkunastu rynkach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Nowej Zelandii, Chile i Peru rozpoczęto rejestracje produktu.

- W 2023 roku chcemy rozpocząć procesy rejestracyjne w kolejnych kilkunastu krajach. W każdym z nich mamy już partnerów biznesowych – czy to lokalnych producentów, dystrybutorów czy firmy post-harvest. Już teraz naszym rozwiązaniem zainteresowane są największe międzynarodowe koncerny z branży agrochemicznej, FMCG i material science. Patrzymy przede wszystkim na rynki nie tyle największych producentów, ile największych eksporterów świeżych owoców, warzyw i kwiatów. Jest to powodem tak dużej koncentracji biznesu w krajach Ameryki Południowej – mówi o planach firmy Andrzej Wolan, CEO FreshInset.

Carlson ASI Evig Alfa domyka ostatnie inwestycje

Fundusz Carlson ASI Evig Alfa wspierany przez NCBR w ramach programu BRIdge Alfa ogłosił trzy inwestycje w ramach funduszu – do końca roku Carlson chce domknąć portfel inwestycyjny. Te inwestycje to BRUM - system predykcyjno-rekomendacyjny dla branży home&decor, Sensus AI – aplikacja która ma pomóc w samorozwoju i określaniu mocnych stron osobowości danej osoby, i Flotation Innovation -  system do przetwarzania tworzyw sztucznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i bez wykorzystania obróbki cieplnej.

BRUM to platforma rekomendacyjna dla wykańczających lub remontujących dom lub mieszkanie oparta o model subskrypcyjny. Ma na dowolnym etapie procesu, podpowiadać, rekomendować i przeprowadzać użytkowników przez zakupy. Ma też prezentować treści produktowe i poradnikowe. System będzie oferował, dobierane indywidualnie dla każdego użytkownika, najciekawsze okazje dostępne na rynku.

Sensus AI dzięki ankietomi i ocenie mikroekspresji osoby ma budować jej profil psychologiczny, określając jej poziom odporności psychicznej i cech osobowości na podstawie modelu „wielkiej piątki” -  pięcioczynnikowego modelu osobowości zawierającego następujące czynniki: ekstrawersję, neurotyczność, otwartość na doświadczenia, ugodowość i sumienność. Może być przydatny zarówno w samorozwoju, jak i skrócić czas badań psychologicznych.

Flotation Innovation chce z kolei opracować system sterujący procesem koncentracji przestrzennej, tj. technologii polegającej na zagęszczaniu tworzyw sztucznych w niskiej temperaturze, bez degradacji materiału. Rozwiązanie skierowane będzie to każdego podmiotu, który zajmuje się recyklingiem albo przetwarzaniem tworzyw sztucznych.

Milion złotych na kalkulator do wyliczania śladu węglowego

Responsiblee to skierowany do firm kalkulator pomagający w wyliczaniu śladu węglowego. Już od 2025 roku jego raportowanie będzie obowiązkiem dużych firm, a polski kalkulator pozwala na jego standardem GHG Protocol – mierząc zarówno bezpośrednie emisje, jak i te pośrednie, powstałe w całym łańcuchu wartości – tworzeniu surowców, zagospodarowaniu odpadów, transporcie surowców oraz produktów, podczas podróży służbowych pracowników czy użytkowania produktów przez końcowych użytkowników.

Start-up został wsparty milionem złotych przez WP Investments w seedowej rundzie. Sam fundusz wycenia kalkulator ESG na 5 milionów złotych.

Indyjska spółka będzie budować silniki elektryczne z polskim start-upem

Elimen Group – polski start-up projektujący, testujący i tworzący napędy elektryczne – zawarł porozumienie o współpracy z firmą Flash, który jest liderem indyjskiego sektora produkcji części elektrycznych dla pojazdów 2- i 3-kołowych. Współpraca obejmować będzie projekty oraz produkcję silników i sterowników o mocy do 300 kW dla wszystkich segmentów pojazdów elektrycznych, od pojazdów 2- i 3-kołowych, przez pojazdy osobowe i użytkowe, aż po autobusy.

Indyjska firma ma zainwestować 18 milionów USD w budowę linii produkcyjnych z wykorzystaniem polskiej technologii. - Planujemy stworzyć nowe linie do produkcji napędów elektrycznych autorstwa Elimen. Zakładamy, że produkcja rozpocznie się od początku 2024 r. Możliwa będzie produkcja kilka modeli jednocześnie. Chcemy zacząć od napędów dla autobusów elektrycznych i motocykli. Następne potencjalnie będą rozwiązania dla samochodów osobowych. Do czasu rozpoczęcia produkcji będziemy wspierać finansowo polską firmę w modelu project by project. Rozmawiamy z 4 markami motocykli w kwestii dostaw przyszłych napędów - powiedział prezes Flash Sanjeev Vasdev.

Współpraca Elimen z indyjskim partnerem ma być strategicznym partnerstwem dla polskiego start-upu. Indie to jeden z największych globalnych rynków jeśli chodzi o elektryczne pojazdy, a Elimen ma dzięki tej współpracy wejść na kolejne azjatyckie rynki.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.