Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Łotewski start-up pomoże firmom w dostawach ostatniej mili. Dostał 500 tys. EUR od Black Pearls VC

Swotzy, łotewski start-up który chce pozwolić firmom na łatwiejszą współpracę z kurierami i dostawcami ostatniej mili otrzymał 500 tys. Euro w rundzie, której przewodził polski Black Pearls VC.

Swotzy działa w modelu SaaS i umożliwia firmom, głównie z sektora eCommerce, optymalizację procesów wysyłkowych - pozwala na szybki wybór najlepiej dopasowanych przewoźników dostaw, bez konieczności zawierania skomplikowanych umów czy też przeprowadzania integracji systemów IT. Oprogramowanie pozwala firmom zaoszczędzić na kosztach wysyłki i korzystać z informacji na temat wydajności dostaw oraz najlepszych konfiguracji ofert różnych przewoźników.

- Nie chcemy być kolejnym marketplace’m - mówi Lauris Rutkis, założyciel i prezes Swotzy -  Typowe spółki tego typu koncentrują się na uzyskaniu najlepszych cen od dostawców i sprzedaży tanich usług swoim klientom. Rozumiemy, że pricing to jedna z najważniejszych składowych oferty, ale chcemy oferować klientowi wartość w postaci analizy danych o jakości usług kurierskich – chcemy pozwalać na zdobycie informacji o opóźnionych dostawach, zagubionych czy uszkodzonych paczkach. W ten sposób chcemy zbudować modele, które dostarczają rzeczywistych danych, nie tylko sugerowanych przez przewoźnika. Chcemy też z nimi współpracować tak, żeby móc poprawiać jakość ich usług i wesprzeć samych kurierów w sytuacjach, kiedy np. widzimy duże obłożenie kurierów jednej ze spółek w konkretnym rejonie.

Spółka pozyskała rundę finansowania pre-seed wysokości 500 tys. EUR. Przewodził jej gdański fundusz Black Pearls VC, a w transakcji uczestniczył także poprzedni inwestor, litewski FIRSTPICK. Środki z inwestycji zostaną wykorzystane do przyspieszenia rozwoju produktu Swotzy, wzmocnienia pozycji firmy na rynku bałtyckim i rozpoczęcia prac nad nowymi narzędziami do analizy danych. W ramach rundy do rady nadzorczej spółki dołączą także Jarosław Pilarczyk ze strony Black Pearls VC i Andra Bagdonaitė z FIRSTPICK.

- Inwestycja w naszą spółkę potwierdza, że nie tylko my dostrzegamy duży problem rynkowy, który staramy się rozwiązać. Widzą go również firmy venture capital, które rozumieją, że koncentrując się na dostarczaniu wartościowych rozwiązań klientom, możemy jeszcze bardziej przyspieszyć rozwój rynku - mówi Lauris Rutkis, współzałożyciel i dyrektor generalny Swotzy. - Uzyskanie nowego finansowania zaledwie 3 miesiące po pozyskaniu pierwszych środków na rozwój, wzmacnia naszą pewność siebie i pozwoli nam jeszcze szybciej pracować nad rozwojem spółki. Kiedy spojrzymy na obecną sytuację na rynku inwestycji w startupy, przyciągnięcie kapitału, zanim jeszcze zaczęliśmy osiągać poważne przychody, jest dla nas wielkim osiągnięciem, ale też odpowiedzialnością. To pokazuje, jak duża jest wiara w to, co zamierzamy zbudować – dodaje.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.