Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Raport PFR Ventures – inwestycje VC w trzecim kwartale 2023 – spowolnienie i dojrzewanie rynku.

PFR Ventures i Inovo VC zaprezentowały swój cokwartalny raport dotyczący inwestycji na rynku VC. Jest ich dostrzegalnie mniej – czy to efekt kryzysu czy tylko chwilowy trend?

W trzecim kwartale 2023 roku  polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 95 rodzimych, innowacyjnych spółek 424 mln PLN. To spadek o 54% porównując sumę finansowania z trzech pierwszych kwartałów w 2022 i 2023 roku. Ten trend odczuwany jest nie tylko w Polsce, ale na całym naszym kontynencie – wartość inwestycji w Europie spadła o 49%, a w regionie CEE o 76%.

Czy to kryzys? Rynek się zmienia

Liczba transakcji może budzić pewien niepokój – jednak jeśli spojrzymy na wysokość transakcji – nie spada ona od początku roku – w każdym z kwartałów tego roku wynosi ponad 400 milionow złotych – i przekracza finansowanie w większości kwartałów 2019 i 2020 roku, i niektórych lat późniejszych. Interesująca jest też struktura inwestycji – 78 z nich to zalążkowe rundy (po raz od dwóch lat takich rund jest mniej niż 100 w kwartale) , a 7 – wysokie rundy A i B, o wysokości powyżej 10 mln złotych. 

- W trzecim kwartale odnotowaliśmy istotny spadek liczby rund zalążkowych. Ma to związek z nałożeniem się dwóch zjawisk: globalnym spadkiem wycen i liczby transakcji, ale również z kończącym się horyzontem programu POIR, który wkrótce zostanie zastąpiony przez FENG. Równolegle wzrosła liczba rund A i B. To oznacza, że do bardziej rozwiniętych spółek w końcu trafił kapitał. Mimo ogólnych spadków, polski rynek jest w zupełnie innym miejscu niż jeszcze 5 lat temu. Już teraz przebiliśmy barierę z 2019 i 2020 roku - komentuje w raporcie Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Nieco obok raportu znajdują się, przybierając na znaczeniu, zagraniczne inwestycje polskich funduszy VC. Po trzech kwartałach PFR Ventures odnotowało 44 takie rundy, w których udział lokalnych zespołów wynosił około 242 mln PLN.

Cały raport znajduje się na stronie PFR Ventures.

 

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego