Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Prosta Spółka Akcyjna – co to jest i czy to dobry model dla start-upu?

Prosta Spółka Akcyjna to nowa forma prawna przedsiębiorstwa – PSA mogą powstawać w Polsce od 1 lipca 2021 roku. W założeniu ta prostsza forma spółki akcyjnej jest w założeniu przeznaczona dla start-upów. Ale co jest naprawdę i co ułatwia? 

Zmiany w ustawie jej dotyczącej trwały prawie do ostatniej chwili i uwzględniały uwagi naprawdę wielu interesariuszy – od przedsiębiorców i inwestorów, po prawników. PSA ma być łatwiejszą formą spółki akcyjnej, zawierającą wiele elementów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale wprowadza też do polskiego prawa nowe pojęcia. 

Założysz spółkę mając 1 złoty 

Przede wszystkim PSA ma pozwolić na zarejestrowanie spółki przez internet, w ciągu jednego dnia. Potrzebna jest do tego wyłącznie złotówka kapitału zakładowego, a zarząd spółki może być jednoosobowy. Prosta Spółka Akcyjna wprowadza do prawa nowe pojęcie – kapitał akcyjny. To kapitał niezawarty w umowie spółki (dlatego przy przekazaniu części udziałów nie trzeba będzie jej zmieniać). Akcje nie będą też miały formy dokumentu – mogą być tylko elektroniczne. Pozwala to w szybki sposób pozyskać inwestora, bez wprowadzania dodatkowych biurokratycznych wymagań. Oczywiście spółki będą musiały prowadzić ewidencję akcji, ale będzie ona uproszczona. Prowadzić ją będą mogły:  

  • krajowe banki, 

  • firmy inwestycyjne, 

  • zagraniczne instytucje kredytowe prowadzące działalność maklerską lub bankową na terytorium RP, 

  • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., 

  • kancelarie notarialne. 

Dlatego otwarcie PSA będzie wymagało współpracy z jednym z takich podmiotów. Akcje będzie można objąć także za wniesioną do spółki pracę, czy np. własności intelektualne, dlatego nie są tylko formą pozyskiwania inwestora, ale także formą wynagrodzenia np. co-founderów w start-upie. 

Wejście w życie przepisów dot. PSA, zwłaszcza w powiązaniu ze zwiększającymi się limitami emisji crowdfundingowych zwiększa spektrum możliwości w zakresie finansowania startupów. Tym samym jest korzystne dla ekosystemu innowacji. Dla funduszu VC może to przełożyć się na zwiększoną pulę projektów inwestycyjnych oraz dodatkową opcję finansowania rozwoju dla wybranych spółek portfelowych – mówił w rozmowie z portalem Business Insider Michał Olszewski, partner w funduszu Movens VC. 

Uchwały przez internet 

Prosta spółka akcyjna pozwala na różne formy zarządu. - to założyciele spółki będą mogli zdecydować o jego kształcie. Mogą wprowadzić w spółce konstrukcję zarządu lub Rady Dyrektorów – znaną z modelu amerykańskiego. Spółka ułatwia także zarządowi podejmowanie uchwał – będzie można to zrobić za pomocą poczty elektronicznej albo oprogramowania do wideokonferencji – np. Skype czy Zooma. Nie będzie konieczne spotkanie zarządu i fizyczne dokumenty. Spółkę będzie można też w prosty sposób rozwiązać, a akcje w łatwy sposób zbywać. W ustawie znajdują się też ścisłe definicje zabezpieczeń przed np.  

Duża liczba zmian i definicji budzi pewne obawy prawników – sama ustawa ją opisująca jest większa objętościowo niż połączone zapisy dotyczące spółek akcyjnych i spółek z o.o., a rozwiązania są bardzo nowe.  

W rozmowie z portalem prawo.pl Norbert Forsztęga, adwokat z kancelarii Prawnej Zimmerman Sierakowski i Partnerzy stwierdza - Prosta spółka akcyjna stanowi eksperymentalną mieszankę przepisów dotychczas znanych spółek kapitałowych, czyli spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej. Wiele przyjętych rozwiązań jest jednak zupełnie nowych w polskim systemie prawnym, jak choćby beznominałowe akcje, możliwość ich obejmowania w zamian za wkłady niematerialne, uproszczenia w zakresie obrotu akcjami, czy organ w postaci rady dyrektorów. Przyzwyczajanie się do nich na pewno będzie wymagało czasu – twierdzi Norbert Frosztęga.  

Jednak rozwiązanie jest prostsze niż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a planowane zmiany w jednoosobowej działalności gospodarczej mogą spowodować, że będzie bardzo popularną formą działalności dla start-upów. 

Inne aktualności

Endeavor State of Polish Tech – jak powstawał raport i jak wygląda? [Rozmowa[

Jak zatrudniać w nowym start-upie? Dowiesz się z naszego podcastu!