Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Pilotażowa edycja programu IDA – aż 49 podmiotów zgłosiło się do współpracy z branżą zbrojeniową

Polscy innowatorzy chcą współpracować z sektorem obronnym – także dla zwiększenia bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Aż 49 organizacji zgłosiło się do pilotażowej edycji programu organizowanego przez PFR we współpracy z MON.

Zakończył się właśnie nabór do pierwszej edycji programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania IDA. Akcelerator ma nauczyć start-upy, spółki i zespoły badawcze wykorzystać ich pomysły i wynalazki, które pierwotnie były przeznaczone dla rynku cywilnego, jak poruszać się w ekosystemie firm obronnych. Program PFR stworzono w partnerstwie z Ministerstwem Obrony Narodowej, PGZ Stocznią Wojenną i Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Prawie 50 zgłoszeń do programu 

To drugi program dla branży obronnej współtworzony przez PFR po organizowanym przez NATO akceleratorze DIANA. To jego efekty skłoniły PFR do rozpoczęcia kolejnego, skierowanego wyłącznie do polskich podmiotów, akceleratora.

- Sukces rekrutacji do akceleratora DIANA NATO, do którego podmioty zarejestrowane w Polsce zgłosiły największą liczbę rozwiązań spośród państw Unii Europejskiej, to wyraźny sygnał, że polskie firmy technologiczne szukają możliwości współpracy z branżą obronną - mówił Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu PFR S.A.

W pilotażowej edycji programu, poza MON (czyli Ministerstwem Obrony Narodowej), wzięła udział też Polska Grupa Zbrojeniowa. Spółka PGZ Stocznia Wojenna postawiła innowatorom wyzwania związane z bezpieczeństwem na Bałtyku. Uczestnicy programu mogą znaleźć rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa komunikacji, monitorowania akwenów morskich i autonomicznych pojazdów na wodzie. Merytoryczna strona programu jest pod kontrolą Krakowskiego Parku Technologicznego.

Do programu DIANA NATO zgłosiło się ponad 70 podmiotów z Polski. Tymczasem, polska edycja programu, choć miała węższy obszar wyzwań i krótszy czas trwania, zebrała aż 49 zgłoszeń. Ostatecznie zakwalifikowano aż 15 podmiotów, zamiast planowanych 10. Wśród nich są zarówno zespoły badawcze, start-upy i doświadczone firmy. Już w połowie listopada odbędzie się trzydniowy bootcamp w Gdańsku.

- Bootcamp realizowany wspólnie przez PFR, PGZ i MON to okazja do poznania rozwiązań cywilnych, które mają potencjał do zastosowań wojskowych. Ta nowa forma współpracy, angażująca również tradycyjny przemysł obronny pozwoli na szybką implementację innowacyjnych rozwiązań w sektorze obronnym - mówi Gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Obrony Narodowej.

 

Inne aktualności

Raport o stanie świata startupów medycznych w Polsce

Jakich innowacji obronnych potrzebujemy w aktualnej sytuacji geopolitycznej? Rozmowa z Maciejem Kluczyńskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego