Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Pierwsi laureaci programu Dobry Pomysł wybrani

Już 35 pomysłów zostało zakwalifikowanych przez ekspertów do finału programu Dobry Pomysł. 23 pomysłodawców podpisało umowy na świadczenie usług wsparcia, które są główną nagrodą w programie.

Pilotażowy program Dobry Pomysł został uruchomiony 18 października 2017 roku. Jest on skierowany do osób, które są twórcami wynalazków o potencjale rynkowym lub mają ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań, ale potrzebują profesjonalnego wsparcia w ich dalszym rozwoju. Program cieszy się dużą popularnością – na platformie www.dobrypomysl.pfr.pl zarejestrowano w ciągu sześciu miesięcy od uruchomienia inicjatywy ponad 600 pomysłów.

Podczas 4-etapowej oceny zgłoszonych projektów, eksperci branżowi i analitycy biznesowi wybierają pomysły o największym potencjale i szansach na wdrożenie na rynek. Następnie, ci sami eksperci wraz z koordynatorami, którzy prowadzili pomysły przez wszystkie etapy, dopasowują najlepsze usługi wsparcia. Każdy finałowy pomysł otrzyma kompleksowy dokument analityczny w formie biznesplanu oraz jedną lub dwie dodatkowe usługi – w zależności od rekomendacji. Wybór dokonywany jest spośród następujących opcji:

  • przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej;
  • przygotowanie oferty w celu pozyskania inwestora (pitch deck oraz mentoring);
  • przygotowania rekomendacji i dokumentacji do ubiegania się o dofinansowanie w ramach instrumentów oferowanych przez PFR, PARP, ARP, NCBiR, BGK i inne instytucje.

Poniższy wykres przedstawia liczbę finałowych pomysłów zgłoszonych w ramach poszczególnych Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS). Wszytkie innowacyjne pomysły zgłoszone do programu muszą wpisywać się przynajmniej w jedną z KIS.

The distribution of final ideas divided into National Intelligent Specializations (KIS)

Jak wynika z powyższego wykresu, najwięcej wyłonionych pomysłów zawiera się w KIS nr. 19, tj. Inteligentne technologie kreacyjne oraz KIS nr. 9 – Rozwiązania transportowe przyjazne środowisku. Na podium znalazł się także KIS nr. 7 – Wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. 

Sylwetki laureatów programu Dobry Pomysł można znaleźć na stronie www.dobrypomysl.pfr.pl wraz z tytułami i krótkimi opisami ich pomysłów. Wśród nich są m.in.: 

  • Tadeusz Pycior – Czysta technologia spalania materiałów opałowych stałych; 
  • Łukasz i Karolina Nowak – Akustyczny system do stymulacji rozwoju i monitoringu stanu płodu; 
  • Andrzej Wręczycki – Urządzenie do kinetyczno-dyfuzyjnego dopalania spalin w kotłach retortowych; 
  • Tomasz Wiórkowski – System automatycznego limitowania szybkości pojazdów silnikowych;
  • Paweł Galach, Przemysław Tyszko – Serwis usług prawnych.

Usługi dla wybranych pomysłodawców będą realizowane w kolejnych miesiącach, najpóźniej do końca sierpnia.

Warto również przypomnieć, że nabór do programu Dobry Pomysł nadal trwa i każda osoba fizyczna, która wymyśliła innowacyjne rozwiązanie, wpisujące się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, może zgłosić je poprzez stronę www.dobrypomysl.pfr.pl.

Galeria

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Kraków w Akceleratorze DIANA NATO! Co to znaczy? Rozmawiamy z prowadzącymi program