Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Kobiety w VC i start-upach. Jak wygląda sytuacja w Polsce i na świecie?

Od dłuższego czasu obserwujemy sytuację polskich start-upów i funduszy VC, ale także globalnych rynków – także pod względem udziału kobiet. Jak wygląda w Polsce i na świecie?

Talenti, HRTechowa firma zajmująca się m.in. przygotowywaniem osobistych ścieżek rozwoju zawodowego dla kobiet, przygotowała raport w którym podsumowuje globalne i lokalne dane o rynku VC, start-upów i ekosystemach technologicznych innowacji – od 2015 roku, zarówno w Polsce jak i na świecie. Jak kobiety radzą sobie na tym, wciąż zdominowanym przez mężczyzn rynku?

Kobiety w VC – jest ich mało, ale ich fundusze zarabiają więcej

Według polskiego raportu PSIK, Abris Capital Partners i Level20  z 2021 roku, kobiety stanowią 9% kadry zarządzającej w funduszach VC i PE w Polsce. 21% przebadanych funduszy nie miało w składzie ani jednej kobiety. W Europie i USA jest ich trochę więcej, ale różnice nie są raczej statystycznie istotne – w Europie to 16, a w Stanach Zjednoczonych – 15% kadry zarządzającej funduszy (Raporty IDC i Pitchbook z 2022 roku). „Kobiece” VC mają też dostęp do mniejszych funduszy – 4-6% z całościowej kwoty europejskich inwestycji (IDC).

Fundusze VC z kobietami na pokładzie nieomal dwukrotnie częściej inwestują w start-upy zakładane lub współzakładane przez kobiety – a to przekłada się na zarobki funduszu. Środki trafiające do spółek wśród których znajdują się founderki przynoszą funduszom 63% więcej zysków (Raport „Funding in CEE, 2022).

- Reprezentacja kobiet na poziomie inwestorów i funduszy venture capital skutkuje bardziej zróżnicowanym portfelem inwestycji, podczas gdy reprezentacja kobiet na poziomie przedsiębiorstw jest podstawowym warunkiem innowacji, katalizującym wzrost gospodarczy, produktywność i spójność społeczną Europy. Niestety, obserwujemy niedostateczną reprezentację kobiet w kilku obszarach rynku pracy w całej Europie, co dotyczy szczególnie sektora technologicznego, gospodarki cyfrowej, Przemysłu 4.0, a także energetyki - wskazała w zeszłym roku Mariya Gabriel, Komisarz UE do spraw Innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. 

Raport poza ekosystemem start-upów i VC zawiera także informacje o branży IT – wynika z niego m.in. że 43% polskich programistek to osoby z doświadczeniem w innych branżach, które zmieniły branżę po szkoleniach.

Zobacz mapę polskich start-upów zakładanych przez kobiety

Zapraszamy do zapoznania się z całością raportu. PFR, we współpracy z Dealroom stworzył także uzupełnianą na bieżąco mapę firm założonych i/lub prowadzonych przez kobiety w polskim ekosystemie start-upowym – zobacz jakie sukcesy osiągają polskie founderki!

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)