Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

IDA MasterClass. Od innowatorów technologicznych po sektor obronny

Technologie podwójnego zastosowania, czyli takie, z których korzysta się zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym, wspierają innowacje i konkurencyjność gospodarki. Dla polskiej gospodarki to szansa na jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku istotne jest wspieranie współpracy między sektorem naukowym, przedsiębiorstwami i państwem. Odpowiedzią na tę potrzebę jest program IDA, zainicjowany przez PFR z partnerami m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zaczęło się od IDA

Celem programu IDA jest tworzenie praktycznych rozwiązań dla wspólnego sukcesu gospodarczego i bezpiecznej przyszłości Polski, wspierając rozwój technologii o potencjale podwójnego zastosowania. W edycji pilotażowej IDA Bootcamp na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie, czyli cyklu warsztatów oraz spotkań biznesowych pomiędzy innowatorami, wojskiem, funduszami VC i spółkami zbrojeniowymi.  W Bootcampie wzięły udział firmy posiadające m.in., takie technologie jak: bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne, systemy sztucznej inteligencji optymalizujące ochronę, bezpieczna komunikacja morska oraz drony i roje dronów. Co zyskały? Przede wszystkim zbudowanie wiarygodności firm z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych. Dodatkowo rozpoznanie potencjału i konsolidacja 5 firm wokół Stoczni w celu rozpoczęcia prac nad metodologią dalszej współpracy. Natomiast do procesu inwestycyjnego VC przeszły 3 firmy. 

IDA MasterClass, czyli kontynuacja działań IDA 

IDA MasterClass to działanie ciągłe mające na celu przybliżać bieżące zagadnienia związane z tematyką współpracy z sektorem obronnym, rozwojem technologii oraz potencjalnych źródeł finansowania projektów. W ramach tej inicjatywy zaplanowaliśmy cykl spotkań online z ekspertami i ekspertkami z wyżej wymienionych obszarów. 

Cykl spotkań zaczynamy od 2 webinarów on-line:

 • 8.12.2023 – godz. 10-11:30 
  Jak być dostawcą do Wojsk Amerykański, NATO czy ONZ – wymagania oraz pozwolenia. Podczas tego spotkania opowiemy jak można pozyskiwać zlecenia od organizacji międzynarodowych.
   
 • 11.12.2023 – godz. 10-11:30 
  Finansowanie badań naukowych i praca rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa Polski w ramach programu pod kryptonimem PERUN. W trakcie tego spotkania nasi eksperci opowiedzą czym jest program, kto i kiedy może aplikować oraz udzielą praktycznych wskazówek zwiększających szanse na aplikowanie. Podczas spotkania zastanowimy się również czy z Programu FENG możliwe jest pozyskanie finansowania na rozwój technologii o potencjale podwójnego zastosowania.

W kolejnych webinarach będziemy poruszać takie tematy jak m.in.:

 • „Pilna Potrzeba Innowacyjna MON -czyli jak technologie opracowane na rynku cywilnym mogą służyć wojsku i być testowane”,
 • „Case study start-upu ISAR – od pomysłu, przez zmianę prawa aż do lotu w kosmos”;
 • „DIANA NATO – wnioski z pilotażu oraz kolejna edycja”,
 • „Polski Akcelerator DIANA NATO.

Informacje o kolejnych webinarach będą dodawane na stronie programu IDA pod linkiem.  

Jak dołączyć do spotkań?

Wszystkie spotkania odbędą się w formule online i są bezpłatne. Wystarczy dokonać wcześniejszej rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy pod linkiem.

IDA MasterClass jest organizowana przez zespoły Departamentu Rozwoju Innowacji.

Inne aktualności

Polskie AI kolejnym krajowym jednorożcem – co robi ElevenLabs?

Pieniądze z PFR Ventures dla 40 nowych funduszy VC. Rekrutacja od lutego