Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Gdzie uczyć się online? Najlepsze platformy kursowe i szkolenia z certyfikatem

W 2021 roku 27% mieszkańców Unii Europejskiej korzystało z kursów online. Na rynku pojawiają się nowe platformy kursowe, na których bez wychodzenia z domu możesz mieć dostęp do setek tysięcy materiałów edukacyjnych. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze szkolenia, aby nie stracić na nie czasu ani pieniędzy?

Przez ostatnie 3 lata korzystanie z kursów online zdecydowanie zyskało na popularności, a wirtualna forma szkolenia stała się tak samo oczywista, jak jego wersja stacjonarna. Podstawowymi czynnikami, które przekonują do korzystania z kursów online są:

  • Możliwość dostosowania czasu realizacji kursu do swoich zadań i trybu życia (np. nauka wieczorami po godzinach pracy) z opcją przerwania i powrotu do materiałów w dowolnym momencie.
  • Oszczędność czasu przeznaczanego na dojazdy oraz pieniędzy, z uwagi na zazwyczaj dużo niższą cenę materiałów dostępnych w internecie.
  • Szeroki wybór, także spośród kursów oferowanych przez szkoleniowców zagranicznych.
  • Możliwość wyboru szkolenia na podstawie oceny wystawionej przez dotychczasowych uczestników.

Wśród szkoleń w trybie online często zdarza się sytuacja, w której treść kursu dostępna jest za darmo, a płaci się dopiero za uzyskanie certyfikatu. Jeżeli Twoim jedynym celem jest zdobycie wiedzy, w zupełności wystarczy przejście szkolenia w trybie bez certyfikatu. To również dobre rozwiązanie, jeśli temat szkolenia wiąże się bardziej z zainteresowaniami uczestnika niż z potrzebą biznesową. 

Certyfikat może być jednak bardzo pomocny w rozwoju biznesu i w sytuacji, w której zależy Ci na zdobyciu pracy wykraczającej poza Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Umieszczenie takiego certyfikatu w CV informuje, że dbamy o własny rozwój i cały czas poszerzamy swoje kompetencje.

Wybierając konkretny kurs online warto zwrócić uwagę na zakres dostępnego materiału, gdyż dwa szkolenia z pozornie podobnego obszaru mogą zdecydowanie różnić się poziomem trudności i zawartością merytoryczną. Dlatego też zawsze przed zakupem szkolenia zwróć szczególną uwagę na jego plan – być może większość kwestii, o których mówi wykładowca już wiesz lub jesteś w stanie nauczyć się ich za darmo?

Kupując dostęp do kursu weź także pod uwagę także to, kim jest osoba, która je prowadzi – czy rzeczywiście jest ekspertem w danej dziedzinie i czy prowadzi szkolenie w sposób na tyle interesujący, by przykuć Twoją uwagę – w przypadku niektórych e-learningów nawet na 10 godzin. W tym celu często wystarczy research na YouTube czy w mediach społecznościowych.

Z których platform kursowych warto skorzystać?

Uniwersytet Otwarty – kursy organizowane przez Uniwersytet Warszawski, wśród których wiele odbywa się w trybie online.

Google Internetowe Rewolucje – bezpłatne szkolenia z zakresu digital marketingu oraz pozycjonowania stron i budowania rozpoznawalności marki w internecie.

Udemy – popularna platforma oferująca przeszło 100 tysięcy kursów biznesowych i nie tylko.

Coursera – platforma e-learningowa współpracująca z wieloma uniwersytetami z całego świata.

EDX – oferuje ponad 2,5 tysiąca szkoleń biznesowych. Dostęp do większości z nich jest darmowy. Opłatę należy wnieść tylko w przypadku chęci uzyskania certyfikatu.

Skill Share – platforma skupiająca się na szlifowaniu konkretnych umiejętności, np. pokazuje przydatne formuły w Excelu lub tłumaczy, jak pisać „klikalne” nagłówki.

Linkedln Learing – profesjonalne kursy tworzone przez aktywnych zawodowo ekspertów.

Domestika – kursy kreatywne oraz z zakresu marketingu, designu, projektowania i fotografii.   

Akademia PARP – na platformie znajdują się materiały edukacyjne dla początkujących przedsiębiorców i pracowników chcących rozwinąć swoje kompetencje w obszarze finansów, marketingu, prawa czy zarządzania.

Wiedza biznesowa dla przedsiębiorców technologicznych na startup.pfr.pl

Na startup.pfr.pl czekają na Ciebie 4 bezpłatne kursy online, które są dostępne dla każdego – wystarczy jedynie zalogować się na stronie. Nie musisz kończyć całego szkolenia od razu - możesz do niego wracać w dowolnym momencie i robić krok po kroku. Udział w kursie możesz potwierdzić certyfikatem zdobytych umiejętności.

Z jakich kursów możesz skorzystać?

  1. Lean Canvas – stwórz swój pierwszy model biznesowy

Kurs Lean Canvas krok po kroku przeprowadza młodego przedsiębiorcę przez proces tworzenia modelu biznesowego. W meandry tego procesu wprowadzi Cię Agnieszka Lewandowska, która od ponad 10 lat pomaga przedsiębiorcom w rozwijaniu biznesów, wykorzystując przy tym nowoczesne rozwiązania. Kurs utrzymany jest w lekkiej, przejrzystej formule, a jego ukończenie zajmie Ci mniej niż 3 godziny. Uczysz się na przykładach znanych polskich firm, takich jak Edward AI, Znany Lekarz czy Audioteka. Składa się on z 10 lekcji wideo, dzięki którym przeanalizujesz wszystkie kluczowe obszary Twojego biznesu i stworzysz kompletny biznesplan na jednej kartce A4.

  1. Jak pozyskać finansowanie na rozwój firmy? Wszystko o tym, jak współpracować z inwestorem.

W materiałach kursowych znajdziesz dużą dawkę praktycznej wiedzy na temat budowania relacji inwestorskich od najlepszych ekspertów rynkowych – przedstawicieli PFR Ventures, EY, funduszu Speed Up Group, SMOK Ventures oraz kancelarii LAWMORE. Dzięki przystępnie przekazanej wiedzy już w kilka godzin opanujesz podstawy budowania relacji inwestorskich. Będziesz uczyć się na realnych przykładach: dokumentach inwestycyjnych i modelach finansowych, w tym dowiesz się m.in. gdzie szukać inwestora i jak zwrócić na siebie jego uwagę; jak przygotować się do spotkania z funduszem VC, czy jak negocjować zapisy umowy inwestycyjnej.

  1. Chmura w biznesie. Jakie korzyści przyniesie dla Twojej firmy?

Z kursu dowiesz się, w jaki sposób technologia chmurowa wspiera rozwój biznesu i jakie są jej praktyczne zastosowania. Może ona wpłynąć m.in. na usprawnienie i bezpieczeństwo danych podczas pracy zdalnej, ale też na… oszczędzanie energii elektrycznej! Kurs tworzyli eksperci Chmury Krajowej, którzy w przystępnych filmach wideo opowiedzieli o tym, czym jest chmura publiczna i jak korzystanie z niej usprawni działanie firmy oraz pomoże w profesjonalnej obsłudze klientów online. W każdej lekcji znajdziesz także dodatkowe materiały do pobrania, jak również realne przykłady zastosowania chmury w różnorodnych branżach. 

  1. Jak założyć własną firmę? Poznaj aspekty prawne zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Kurs to kompendium wiedzy, po którą sięgnąć powinien każdy początkujący przedsiębiorca i start-upowiec – niezależnie od tego, czy dopiero myśli o rozpoczęciu własnego biznesu, czy też ma wypracowany model biznesowy i zebrany zespół założycielski, czy może jego produkt wszedł już na rynek. Z kursu „Jak założyć własną firmę. Wszystko, czego potrzebujesz wiedzieć, aby rozpocząć własną działalność." dowiesz się kwestii fundamentalnych, np. jaki rodzaj działalności gospodarczej wybrać i jak zarejestrować spółkę. Kolejną ważną kwestią, którą poruszymy jest księgowość, podatki i ZUS. Nawet jeśli planujesz oddać prowadzenie rachunkowości Twojej spółki w ręce firmy zewnętrznej, usystematyzowana wiedza w tym zakresie jest niezbędna dla rozumienia stanu finansów przedsiębiorstwa.

W łatwym odbiorze zagadnień pomaga forma kursów, których podstawą są nagrania wideo. Lekcje i materiały dodatkowe zostały przygotowane przez najlepszych ekspertów i praktyków, a partnerami kursów są m.in. takie firmy jak EY, SpeedUp Venture Capital Group, Smok Ventures, PFR Ventures i Lawmore.  

Kursy online od PFR

Bezpłatne i certyfikowane kursy on-line znajdziesz również na platformie kursy.pfr.pl.

Jednym z dostępnych szkoleń jest kurs „Projektanci Design Thinking”. Pozwala on inaczej spojrzeć na zarządzanie projektami pokazuje, jak projektować w oparciu o realne potrzeby klienta i w jaki sposób pozwala to zwiększać zaangażowanie zespołów wewnątrz organizacji. Eksperci kursu z PFR, na co dzień zajmujący się rozwojem innowacji. Krok po kroku przeprowadzają uczestników poprzez kolejne etapy kreatywnego procesu, dzieląc się dobrymi praktykami i udostępniając materiały do samodzielnego przeprowadzenia sprintu. Po zakończeniu kursu uczestnicy wiedzą, jak przeprowadzić pierwszy kreatywny sprint w swojej organizacji i otrzymują gotowe materiały wspierajcie proces.

Z kolei dla organizacji, które zespołowo chcą pogłębić wiedzę, PFR przygotowuje komercyjne warsztaty „Projektanci Design Thinking”. Na warsztaty, w zespołach do 3 osób z organizacji można zgłaszać się przez dedykowaną stronę. Podczas warsztatów organizacje we współpracy z moderatorem PFR będą mieć możliwość pogłębienia wiedzy z kursy i m.in. wypracowania koncepcji rozwiązań, gotowych do dalszych prac, konsultacji i wdrożenia. Proces zakończy się wypracowaniem rozwiązania i spisania założeń projektowych na kanwie.

Przygotuj swoją organizację do standardów ESG

Obowiązek raportowania ESG wcześniej lub później dotknie każdą polską firmę. Na ten moment proces ten może wydawać się złożony ze względu na brak legislacji, ustandaryzowanych wzorców oraz braku taksonomii.

PFR zdając sobie sprawę, że raportowanie ESG będzie wymagało od firm szeregu działań przygotowujących do sporządzenia raportu niefinansowego, przygotował kurs on-line pt. „Raportowanie ESG w praktyce”. Cele kursu jest budowanie świadomości o nowym obowiązku i zmotywowanie do rozpoczęcia przygotowań wewnątrz firm.  Partnerami merytorycznymi kursu są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowa Agencją Poszanowania Energii oraz pionierzy raportowania niefinansowego wyróżnianymi licznymi narodami tj. Allegro, CIECH czy BNP Paribas. Na uczestników kursu czekają praktyczne informacje m.in: jak przygotować się do pomiaru i obliczania śladu węglowego wytwarzanego w organizacji i jakie są narzędzia i rozwiązania cyfrowe wspierające proces raportowania ESG.

Kurs online jest wstępem do praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy. Zespół PFR i Krajowa Agencja Poszanowania Energii przygotowali program komercyjnych warsztatów dedykowanych firmom, które cenią sobie indywidualne wsparcie eksperta. Dlatego warsztaty „Obliczanie Śladu Węglowego organizacji” mają za zadanie wesprzeć firmy w obliczaniu śladu węglowego, będącego istotną częścią raportu ESG. Warsztaty są prowadzone są na danych zużycia energii w przedsiębiorstwie, a uczestnicy kończą warsztat z wyliczeniem śladu węglowego dla swojej organizacji. W związku z tym, że zadanie raportowanie ESG, dotyczyć będzie całej firmy, na warsztaty zapraszane są zespoły do 5 osób z organizacji Zgłoszenia na wybrane terminy można wysyłać poprzez formularz.

Inne aktualności

Endeavor State of Polish Tech – jak powstawał raport i jak wygląda? [Rozmowa[

Jak zatrudniać w nowym start-upie? Dowiesz się z naszego podcastu!