Przejdź do treści

Inwestycje i adaptacja technologii podwójnego zastosowania

Inwestycje i adaptacja technologii podwójnego zastosowania

Instytucja prowadząca Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Tematyka Innowacje i akceleracja; Defence; Dual-use
Dla kogo Duże firmy; Startupy; Mikroprzedsiębiorstwa; MŚP

O programie

IDA to ekosystem, który aktywuje potencjał technologii dualuse i przekształca go w rozwiązania odpowiadające na realne potrzeby obronności. Program prowadzi zespoły przez pełną ścieżkę - od generowania pomysłów, przez rozwój i konsultacje podczas Bootcampu, aż po przyszłe testy. Misją IDA jest tworzenie przestrzeni, w której innowacje z rynku cywilnego zyskują szansę na zastosowanie w bezpieczeństwie państwa. 

IDA otwiera drzwi cywilnym spółkom technologicznym do współpracy z wiodącymi partnerami przemysłowymi, korporacyjnymi, technologicznymi i wojskiem.  

Nasza misja

Zaspokojenie potrzeb sił zbrojnych, przemysłu obronnego oraz organizacji odpowiadających za bezpieczeństwo i odporność państwa przy jednoczesnym sukcesie komercyjnym innowatorów.
 

whatshot
IDA Discovery

Dla innowatorów i startupów preseed/seed

Szybka ścieżka tworzenia koncepcji dualuse przez intensywne hackathony.

dynamic_form
IDA Bootcamp

Dla startupów rozwijających technologię pod potrzeby użytkownika końcowego

Przyspieszony rozwój rozwiązań dualuse w bezpośredniej współpracy z wojskiem, przemysłem obronnym i funduszami VC.

location_searching
IDA Verify

Dla zespołów gotowych do demonstracji rozwiązania

Testowanie i weryfikacja technologii dualuse w warunkach zbliżonych do operacyjnych. 

Uczestnicy i uczestniczki IDA Bootcamp rozmawiający przy stoliku

Zdjęcie grupowe uczestników ID Bootcamp 2025

Przemówienie wiceprezesa PFR Mikołaja Raczyńskiego podczas IDA Bootcamp 2025.

Uczestnicy i uczestniczki IDA Bootcamp słuchający prelegentów.

Uczestnicy i uczestniczki IDA Bootcamp rozmawiający przy stoliku.

Uczestnicy IDA Bootcamp 2025 rozmawiający ze sobą.

Uczestnicy IDA Bootcamp 2025 rozmawiający ze sobą.

IDA Bootcamp w Gdańsku

Sukcesy dotychczasowych edycji IDA

  • W ciągu 3 edycji ponad 70 zespołów łącznie odbyło ponad 1000 spotkań z wojskiem, przemysłem i inwestorami
  • Wsparte inwestycje VC np. Satim i DefendEye oraz budowa Mapy polskich rozwiązań dual-use
  • Kontynuacja współpracy uczestników z przemysłem obronnym lub wojskiem np. Quantum Quest, Creyacht, JW Formoza
  • Budowa partnerstw pomiędzy samymi zespołami biorącymi udział np. PUAV & ODERON, RB Defence & Revobeam, Neptun Studio & Defencebay 

Mapa polskiego ekosystemu dual-use

Baza prowadzona przez startup.pfr.pl na silniku Dealroom, to miejsce gdzie innowacyjne firmy mogą dodawać informacje o sobie. 

Jest to system rozpoznawalny w całej Europie, który umożliwia kontakty pomiędzy funduszami inwestycyjnymi, korporacjami a start-upami, a także monitorować rynek i konkurencje.

Zobacz mapę

Poznaj naszą strategię działania

W strategii nazwanej „Mapą Drogową” zebraliśmy kluczowe wnioski i rekomendacje dla działań wspierających rozwój technologii o potencjale podwójnego przeznaczenia w Polsce.
 

Pobierz dokument

Instytucja prowadząca