NATO szuka rozwiązań technologicznych wśród polskich startupów – do zdobycia 300 tys. Euro
Do 9 sierpnia trwa nabór do drugiej edycji międzynarodowego akceleratora innowacji obronnych DIANA NATO. Program skierowany jest do firm technologicznych tworzących rozwiązania, które można zastosować zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych (tzw. technologie dual-use). Na wybrane startupy czekają m.in.: granty w wysokości do 300 tys. euro oraz możliwość nawiązania współpracy z NATO.
Jak dołączyć do programu i co można zyskać? Praktyczne wskazówki oraz doświadczenia Revobeam, laureata poprzedniej edycji, zostaną omówione podczas spotkań online 11 i 23 lipca o godzinie 10:00.
Sukces pilotażowej edycji akceleratora innowacji obronnych DIANA
W minionym roku do akceleratora DIANA („Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic”) zgłosiło się 77 polskich rozwiązań technologicznych. To czwarty wynik na świecie i pierwszy wśród krajów Unii Europejskiej. Jednym z laureatów został polski startup Revobeam, który tworzy inteligentne anteny bezprzewodowe przeznaczone do obrony przed zakłóceniami sygnału. Sukces polskiego laureata oraz potencjał rodzimego ekosystemu innowacji, o którym można przeczytać w raporcie „Technologie dla obronności”, dają nadzieję na obecność coraz większej liczby polskich rozwiązań technologicznych w sektorze obronnym.
Jakie wyzwania stawia przed startupami druga edycja programu DIANA?
W tegorocznej edycji programu DIANA można zgłaszać rozwiązania w ramach 5 wyzwań sformułowanych przez NATO:
- Energia i zasilanie: Technologie wzmacniające systemy energetyczne, m.in. magazynowanie energii, sieci inteligentne, mikroreaktory jądrowe, cyberbezpieczeństwo, efektywność energetyczną, technologie mikrosieci, odzyskiwanie energii.
- Bezpieczeństwo danych i informacji: Technologie wspierające produkcję, dystrybucję i ochronę danych, np. kryptografia kwantowa, integralność danych, technologia blockchain, biometria, wykrywanie deepfake'ów.
- Wykrywanie i monitorowanie: Rozwiązania do prognozowania, identyfikacji sygnałów ostrzegawczych, nadzoru dronami, technologii AR, sieci bezprzewodowych, bezpiecznych systemów danych z czujników i inteligentnego alokowania zasobów.
- Zdrowie i wytrzymałość: Technologie wspierające zdrowie fizyczne i psychiczne, np. personalizowana opieka zdrowotna, egzoszkielety, AI, wykrywanie zagrożeń CBRNE, materiałoznawstwo.
- Infrastruktura krytyczna i logistyka: Technologie dla infrastruktury krytycznej i łańcuchów dostaw, np. IoT, zaawansowana logistyka danych, autonomia, ochrona kabli, monitorowanie klimatu, rozwój materiałów.
"Doświadczenia ze współczesnych konfliktów, takich jak wojna w Ukrainie, pokazują, że nowoczesne technologie i ich szybka adaptacja są kluczowe dla budowy przewagi taktycznej i operacyjnej. Koniecznym staje się również wykorzystanie potencjału technologii podwójnego zastosowania, takich jak np. systemy autonomiczne, sztuczna inteligencja, biotechnologia i innowacyjne sensory, których rozwój w środowisku cywilnym odbywa się szybciej niż w tradycyjnym przemyśle zbrojeniowym. Jako resort obrony narodowej musimy szybko identyfikować takie rozwiązania i wdrażać je dla potrzeb sił zbrojnych, a akcelerator DIANA jest jednym z mechanizmów, który wspiera te procesy. Pierwsza edycja potwierdziła potencjał polskich rozwiązań technologicznych i zainteresowanie startupów. Naszym celem w drugiej edycji jest zwiększenie udziału polskich firm technologicznych, co pomoże w rozwoju rodzimych kompetencji technicznych oraz budowy narodowego systemu bezpieczeństwa dostaw"
- mówi gen. bryg. Marcin Górka, Dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej.
Pełna treść komentarza Dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej dostępna jest na końcu publikacji.
"W Polskim Funduszu Rozwoju dostrzegamy, jak ważne jest wspieranie rodzimego potencjału w obszarze technologii podwójnego zastosowania oraz sektora głębokich technologii (deep tech), obejmującego m.in. drony, pojazdy autonomiczne, alternatywne paliwa i technologie medyczne. Dlatego, oprócz zaangażowania PFR w promowanie akceleratora DIANA NATO, realizujemy także programy takie jak IDA (Innovative Dual-use Tech Accelerator) oraz HIH (Healthcare Investment Hub)"
- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.
Jak aplikować do akceleratora?
Polski Fundusz Rozwoju już po raz drugi wspiera na terenie Polski działania informacyjne o akceleratorze innowacji obronnych DIANA. Chcąc wesprzeć osoby i firmy zainteresowane udziałem w programie, zespół PFR przygotował cykl publikacji na stronie startup.pfr.pl. Dodatkowo zaplanowane są dwa bezpłatne webinary informacyjne.
- 11 lipca 2024, g. 10:00: „Jak skutecznie aplikować do DIANA – doświadczenia z edycji pilotażowej” – czym jest akcelerator DIANA i jak do niego aplikować, tematyka wyzwań oraz doświadczenia polskiej firmy Revobeam – laureata I edycji akceleratora.
- 23 lipca 2024, g. 10:00: „Wyzwania DIANA 2024 – zadawaj pytania bezpośrednio Zespołowi DIANA NATO" – spotkanie z przedstawicielami akceleratora DIANA.
Chęć udziału w spotkaniu online można zgłaszać poprzez dedykowany formularz.
O programie
Informowanie o akceleratorze DIANA i jego promocja jest jednym z elementów współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiego Funduszu Rozwoju, zainicjowanej w 2023 roku, na rzecz rozwoju innowacji obronnych w ramach programu „Technologie dla obronności w Polsce”. Celem współpracy jest wspieranie polskich firm technologicznych w dostarczaniu rozwiązań dla spółek z sektora obronności oraz pracę na rzecz otwarcia się polskich instytucji wojskowych na innowacje.
Partnerzy
W Polsce poszukiwanie start-upów dla DIANA NATO wspiera Polski Funduszu Rozwoju, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz polski ośrodek akceleracji DIANA tworzony przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Krakowski Park Technologiczny.
Komentarz gen. bryg. Marcina Górka, Dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej:
"Doświadczenia ze współczesnych konfliktów, w tym przede wszystkim wojny w Ukrainie jednoznacznie wskazują, że nowoczesne technologie i ich szybka adaptacja dla potrzeb sił zbrojnych to kluczowe elementy dla równoważenia różnicy potencjałów oraz budowy przewagi taktycznej i operacyjnej. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie potencjału technologii tzw. podwójnego zastosowania takich jak systemy autonomiczne, sztuczna inteligencja, nowe materiały, innowacyjne rozwiązania energetyczne, biotechnologia, innowacyjne sensory oraz szereg innych, których rozwój w środowisku cywilnym i na cywilne potrzeby odbywa się w sposób masowy i dużo szybszy niż w tradycyjnym przemyśle zbrojeniowym. Jako resort obrony narodowej musimy mieć narzędzia do szybkiej identyfikacji takich rozwiązań oraz ich natychmiastowej implementacji na potrzeby naszych sił zbrojnych. Sojusznicza inicjatywa akceleracyjna znana jako DIANA jest jednym ze stosowanych przez nas mechanizmów i doskonale wpisuje się w misję rozwoju i adaptacji technologii dual-use na potrzeby Sił Zbrojnych RP. W ramach zdefiniowanych wspólnie z sojusznikami wyzwań mamy możliwość wparcia rozwoju technologii odpowiadających na bieżące wyzwania użytkowników sektora obronnego. Pierwsza, pilotażowa edycja DIANA, potwierdziła przede wszystkim ogromny potencjał istniejących na polskim rynku rozwiązań technologicznych oraz pokazała nam ponadprzeciętne zainteresowanie startupów oraz innowatorów tego rodzaju programem wsparcia. W tegorocznej, 2 edycji DIANA, wśród wyzwań w zakresie obronności i bezpieczeństwa znalazły się obszary dotyczące energii, bezpieczeństwa danych i informacji, rozpoznania, zdrowia i wydajności człowieka oraz infrastruktury krytycznej i logistyki. Naszym celem jest zwiększenie udziału polskich spółek technologicznych w ogłaszanych konkursach, a tym samym wzrost ilości polskich beneficjentów programu, którzy przejdą selekcję i podpiszą umowy na udział w akceleracji DIANA Bootcamp. W związku z tym mamy nadzieję na rozwój kompetencji rodzimego rynku technologii obronnych oraz wsparcie trudnego procesu budowy narodowego systemu bezpieczeństwa dostaw."
Zachęcamy też do zapoznania się z programem „Rozwój technologii podwójnego zastosowania” pod kryptonimem IDA. Nabór do projektu IDA Bootcamp 2024 wspierającego adaptacje technologii cywilnych na potrzeby odporności, obronności i bezpieczeństwa państwa rozpocznie się już 20 sierpnia. Zapiszcie się na powiadomienie o starcie rekrutacji!