Przejdź do treści
Raporty i ebooki Data publikacji: 09 grudnia 2024

Premiera przewodnika dla specjalistów z obszaru dual-use: „Navigating Dual-Use Technologies: A Founder's Handbook”

Za nami premiera najaktualniejszego przewodnika po branży dual-use na naszym rynku! Publikacja „Navigating Dual-Use Technologies: A Founder's Handbook” powstała we współpracy funduszu Balnord oraz Polskiego Funduszu Rozwoju, aby wspierać założycieli startupów w rozwijaniu technologii o podwójnym zastosowaniu – wykorzystywanej zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym. Czego dowiecie się z przewodnika oraz dlaczego jest lekturą obowiązkową dla startupów dual-use i nie tylko?  

Po pierwsze – finansowanie, strategie go-to-market i skalowanie biznesu w oparciu o realne przykłady

„Navigating Dual-Use Technologies: A Founder's Handbook” to nie tylko kompleksowe omówienie najważniejszych kwestii związanych z technologiami podwójnego zastosowania, ale przede wszystkim zbiór strategii biznesowych sprawdzonych w realnym życiu przez realnych twórców innowacyjnych rozwiązań. Wsparcie merytoryczne dotyczące finansowania zapewnili doświadczeni przedstawiciele funduszu Balnord m.in. Marcin P. Kowalik, Wojciech Drewczyński. Natomiast część rekomendacji eksperckich, które znalazły się w publikacji, przetestowano w ramach programu akceleracyjnego IDA, którego misją jest wsparcie firm w adaptacji technologii cywilnych na potrzeby odporności, obronności i bezpieczeństwa państwa. W publikacji znalazły się praktyczne wskazówki na temat: 

  • budowania i skalowania technologii o podwójnym zastosowaniu, 
  • skutecznych sposobów na zdobycie finansowania, 
  • opracowania działających modeli biznesowych. 

Pobierz publikację

Szczegółowe omówienie publikacji dostępne jest w formie nagrania z premiery, w której uczestniczyli Jacek Strzelczyk, założyciel firmy Satim, Paweł Huras, manager programu IDA oraz Wojciech Drewczyński, partner w funduszu Balnord.  

Zobacz premierę 

Po drugie – ponad 15 instrumentów wsparcia dla firm 

Rozdział dotyczący instrumentów wsparcia to bez wątpienia coś, co zainteresuje każdego foundera! W tej sekcji znalazły się m.in.:

  • tabelaryczne zestawienie najważniejszych instrumentów wsparcia EUDIS, 
  • przykłady europejskich programów finansujących działania w obszarze dual-use, 
  • dane na temat inwestycji w technologie podwójnego zastosowania i obronne w Europie w latach 2016-2024. 

Natomiast o możliwościach zdobycia finansowania od instytucji takich jak NATO Innovation Fund (NIF) czy Europejski Bank Inwestycyjny oraz ich beneficjentach napisała Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji PFR. Rekomendacje dotyczące pozyskania wsparcia opracował także Pułkownik Michał Żołnierowicz pełniący obowiązki Zastępcy Dyrektora Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Wśród jego zaleceń znalazły się m.in.: 

  • międzynarodowe programy otwartej innowacji, takie jak: NATO DIANA, EDA HEDI (Hub for European Defence Innovation), EUDIS (European Defence Innovation Scheme), 
  • krajowe programy otwartej innowacji, takie jak: IDA, UNI (Urgent Need for Innovation).
  • konkursy innowacyjne, programy pilotażowe, eksperymenty i demonstracje podczas ćwiczeń wojskowych np. FEX (Field Experimentation Exercise).  

Do trzecie – ekspercki i międzynarodowy zespół 

Jeśli powyższe argumenty nie są dostateczne – rzut oka na zespół autorów wystarczy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości! Wśród twórców publikacji „Navigating Dual-Use Technologies: A Founder's Handbook” znaleźli się m.in. przedstawiciele: 

  • Ministerstwa Obrony Narodowej: pułkownik Tomasz Zaremba, pułkownik Michał Żołnierowicz, 
  • funduszy Seven Capital: Andrey Kolodyuk, Jerome Leclanche oraz NewSpace Capital: Daniel Biedermann, 
  • Konsgberg Innovation: Margot McDonnell, 
  • fundacji Casimir Pulaski Foundation: Jakub Wernik, Małgorzata Darowska, 
  • firm mi.in.: Satim, Revobeam, ICEYE, Nanoavionics. 

Cały raport pobrać można bezpłatnie ze strony funduszu Balnord. 

Pobierz publikację