Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

akceleratory dla start-upów

Akceleratory dla start-upów – co dzięki nim zyskasz i gdzie je znaleźć?

Mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, ale w świecie start-upów pomysł na biznes to zdecydowanie dopiero początek drogi do sukcesu. Jeśli Twój produkt jest w fazie rozwoju i chcesz skorzystać z instrumentów wsparcia – zarówno merytorycznego, jak i praktycznego – sprawdź, co możesz zyskać dzięki programom akceleracyjnym!

Akceleratory dla start-upów są programami wspierającymi rozwijające się firmy, szczególnie te będące na wczesnym, tzw. zalążkowym etapie rozwoju. Wsparcie to może być dedykowane przedsiębiorstwom z określonej branży, np. biotechnologia czy ochrona zdrowia.

Udział w akceleratorze pozwala przede wszystkim na zbudowanie strategii rozwoju projektu oraz wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. Na co zatem mogą liczyć uczestnicy? Między innymi na opiekę mentorską doświadczonych przedsiębiorców, dofinansowanie oraz poszerzenie wiedzy. Akceleratory służą też często przestrzenią coworkingową oraz pomocą prawną, księgową i marketingową. Oferowane wsparcie ma więc charakter zarówno merytoryczny, jak i praktyczny.

Program akceleracyjny trwa średnio około 3-4 miesiące i zazwyczaj jego końcowym elementem jest tzw. demo day, podczas którego przedstawiciele start-upów prezentują wypracowany pitch deck projektu. Co ważne, uczestnictwo w akceleratorach - szczególnie gdy otrzymywane jest wsparcie finansowe - często wymaga przekazania części udziałów lub akcji firmy (około 3-8% własności). Są jednak akceleratory, które nie udzielają dofinansowania dla firmy, a jedynie pomagają znaleźć wsparcie dla pozyskania kapitału od aniołów biznesu czy funduszy Venture Capital.

Akceleratory skutecznie łączą też świat start-upów z korporacjami, bo coraz częściej to one są twórcami programów akceleracyjnych. Jaki jest tego cel? Bardzo wysoko rozwinięte, ale też mocno sformalizowane przedsiębiorstwa zyskują dzięki współpracy ze start-upami świeżą i innowacyjną krew. Początkujący biznes może w zamian za to liczyć na mocne wsparcie we wprowadzeniu produktu na rynek. Korzyści ze współpracy płyną więc jednocześnie do obydwu stron.

Akcelerator i inkubator – czym się różnią?

Na rynku istnieją także inne podobne akceleratorom rozwiązanie wspierające początkujące start-upy, czyli inkubatory. Podstawową różnicą pomiędzy tymi instrumentami jest długość czasu ich trwania. Współpraca z inkubatorem zazwyczaj trwa dużo dłużej, bo od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Jak wspomnieliśmy na wstępie, w przypadku akceleratora są to ok. 3-4 miesiące.

Kolejną różnicą jest faza rozwoju projektu. Inkubatory oferują pomoc dla najwcześniejszego etapu działalności, gdy uczestnicy posiadają pomysł na biznes, ale nie wypracowali jeszcze m.in. modelu biznesowego. W tym przypadku większy nacisk położony jest na pomoc logistyczną i edukacyjną dla start-upów. Programy akceleracyjne skierowane są zaś do projektów w dalszej fazie zaawansowania, dlatego uwzględniają m.in. pomoc w znalezieniu finansowania dla uczestniczących w nich przedsięwzięć.

Polskie programy akceleracyjne

Wiele programów akceleracyjnych oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Do 30 czerwca 2021 r. można aplikować do wzięcia udziału w Programie Akceleracyjnym: Polska Przedsiębiorcza, w którym oferowane jest m.in. wsparcie finansowe do 250 tys. zł. Jeszcze do 31 stycznia 2021 r. trwa nabór do Platformy startowej: Wschodni Akcelerator Biznesu, który skierowany jest do branży ekologicznej, żywnościowej, produktów rolno-spożywczych i IT/ICT. Do 15 lutego 2021 r. można aplikować do akceleratora Brinc, do którego zgłaszać mogą się firmy działające w zakresie Technologii Materiałowych – Polimerów Naturalnych i Sztucznych, Innowacji technologicznych oraz Elektroniki.

Mikro- i małe przedsiębiorstwa, zarejestrowane i działające w Polsce oraz prowadzące działalność w formie spółki kapitałowej (nienotowanej na giełdzie) nie dłużej niż 5 lat mogą zgłaszać się do udziału w akceleratorze Startup Spark 2.0, który działa w ramach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Partnerami przedsięwzięcia są m.in. PwC, Procter&Gamble, Robert Bosch, Siemens i Airbus.

Funkcjonują także programy akceleracyjne tworzone przez PZU – jest to MIT Enterprise Forum CEE oraz we organizowany współpracy PZU i Alior Banku program RBL_START.

Zanim ruszycie na poszukiwanie atrakcyjnych dla Was akceleratorów, zapraszamy do przeczytania naszych artykułów, które również pomogą Wam rozwinąć biznesowe skrzydła:

Inne aktualności

Tarcza Finansowa PFR 2.0 – sprawdź odpowiedzi na często zadawane pytania!

Czym jest bootstrapping i czy to rozwiązanie dla Twojej firmy?