Aktualności Data publikacji: 20 kwietnia 2021

Tydzień z VC – fundusze mocno inwestują w gaming

W zeszłym tygodniu VC inwestowały m.in. w dwie gamingowe spółki - 4,8 mln złotych dostało InSTREAMLY, a 10 mln dolarów - GRID eSport. Pieniądze na dalszy rozwój trafiły też do Hashiony. Zapraszamy do lektury! 

Warszawski start-up inSTREAMLY, który łączyć ma znane marki z twórcami treści transmitowanych na żywo w internecie, uzyskał w rundzie seed 4,8 mln złotych od Supernode Global, japońskiego Colopl Next i funduszu CVC banku PKO BP. W streamingowy start-up, we wcześniejszej rundzie zainwestował SMOK Ventures. Znalazł się on także na naszej liście start-upów, które warto w tym roku obserwować. Otrzymane środki spółka ma przeznaczyć na ekspansję na kolejne rynki. 

"Agencje mediowe oraz duże marki mają problem ze skutecznym budowaniem przekazu sprzedażowego, który angażuje pokolenie Z. inSTREAMLY wypełnia tę lukę. Wartość spółki jest budowana dla wszystkich interesariuszy i wierzymy, że będzie to element globalnego sukcesu inSTREAMLY"

– mówił o powodach, dla których PKO BP zainwestowało w start-up Krzysztof Tokarski, Dyrektor Departamentu Inwestycji Alternatywnych w PKO TFI. 

Berliński start-up esportowy z polskim wsparciem 

Tar Heel Capital Pathfinder wziął udział w rundzie A niemieckiego GRID eSports,gamingowego start-upu big data. Dzięki GRID prowadzący turnieje i e-sportowe drużyny mogą uzyskiwać dane dotyczące nie tylko liczby widzów, ale także tworzyć profile zawodników, statystyki, a e-sportowi komentatorzy – predykcje dotyczące przewidywanego zwycięzcy. Poza Tar Heel, który jest także głównym udziałowcem start-upu, 10 mln dolarów spółce przekazały fundusze Alinea Capital, duński Bumble Ventures, specjalizujący się w sportstech Agileo Ventures i gracz NFL JuJu Smith-Schuster. 

"Zauważyliśmy, że firmy zajmujące się statystykami sportowymi nie są przygotowane na wyzwania, które pojawiają się przy e-sporcie, gdzie dane zmieniają się błyskawicznie, i nie da się bazować na statycznych bazach. Do tego dane zbierane manualnie ograniczają dokładność i szybkość ich uzyskiwania"

– mówił o swoim produkcie Moritz Mauer, CEO GRID eSports, w rozmowie z portalem EU-Startups. 

Firma współpracuje z większością globalnych turniejów gier, a w najbliższych miesiącach ma powstać w oparciu o jej dane pierwsza firma bukmacherska pozwalająca na obstawianie wyników meczów e-sportowych.  

Polsko-brytyjska platforma dla chorych na Hashimoto z 2 mln złotych na rozwój 

2 mln złotych na dalszy rozwój otrzymała w rundzie seed Hashiona. Ten założony przez zmagającą się od wielu lat z Hashimoto Evę Galant start-up ma na celu poprawę życia chorych na tę chorobę autoimmunologiczną pacjentów, a ostatecznie doprowadzenie do jej remisji. Aplikacja Hashiona zawiera elementy społecznościowe i dostarcza informacji dotyczących choroby. Pozwala także regulować dietę i styl życia. Pozyskane środki Hashiona ma przeznaczyć m.in. na rozwój aplikacji i wdrożyć trwający 12-14 tygodni indywidualny program, który ma w założeniu twórców prowadzić do remisji choroby – w zależności od m.in. wyników badań. 

Aplikację wsparli m.in. nowozałożony czeski fundusz KAYA VCDolnośląski Fundusz Rozwoju, austriacki Calm/Storm Ventures i aniołowie biznesu. 

"Eva Galant – założycielka i CEO Hashiona, która sama od wielu lat zmaga się z Hashimoto – wywarła na nas ogromne wrażenie już podczas pierwszej rozmowy. Przed spotkaniem nasza świadomość dotycząca chorób tarczycy była bardzo ograniczona. Skala problemu zaskoczyła nas: Hashimoto dotyka 300 milionów pacjentów na całym świecie, głównie kobiet, podczas gdy połowa populacji pozostaje niezdiagnozowana"

– mówi Tomas Pacinda z Kaya.   

Jak wyglądał polski rynek VC w pierwszym kwartale roku? Zobacz raport PFR Ventures