Nie trać zapału do działania! Zacznij tydzień z „historiami sukcesu” polskich start-upów
Lato nieubłagalnie się kończy, a wraz z coraz niższą temperaturą i coraz częściej pojawiającymi się na niebie szarościami, spada też nasza motywacja do rozwoju własnego, ale też i do intensywnej pracy na polu zawodowym. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie, by Twoja inspiracja do działania nie gasła niezależnie od warunków zewnętrznych!
Motywacja to termin, który z jednej strony nie ma swojej jednoznacznej definicji, ale z drugiej – jest pojęciem odmienianym przez wszystkie przypadki w podręcznikach biznesowych i coachingowych, blogosferze i podcastach mówiących o rozwoju osobistym i zawodowym. Wśród głównych rodzajów motywacji wyróżniamy:
- wewnętrzną, która wynika z pragnień, pasji oraz celów danej osoby i dopinguje do działania, bez konieczności ingerencji osób trzecich;
- zewnętrzną, w postaci nagród, pochwał i kar oraz egzekwowania realizacji zadań przez osoby trzecie, czyli menadżerów, prezesów – w sytuacjach zawodowych czy trenerów personalnych – w przypadku celów sylwetkowych.
Co jednak w sytuacji, w której tworząc swój biznes, nie jesteś nadzorowany przez żadnego coacha, czy menadżera, a jednocześnie pojawiają się sytuacje, w których motywacja wewnętrzna ulega obawom i wątpliwościom, co do Twoich kompetencji i sensu dalszego, wytężonego działania? Choć tworzenie własnej firmy wymaga żelaznej konsekwencji i uporu, każdemu mogą przecież przytrafić się okresy spadku formy.
Między innymi dlatego właśnie, w „Bazie wiedzy” dostępnej na naszym portalu, umieściliśmy zakładkę z artykułami z cyklu „Historie sukcesu”. Obecnie znajdziesz w niej 42 inspirujące przykłady osób i zespołów, które z powodzeniem rozwinęły swój biznes. Chcąc sprawić, by historie te były jak najbardziej uniwersalne, umieszczamy przykłady rozwiązań z różnych branż: od bezspornego lidera polskiej sceny start-upowej i kandydata do miana jednorożca – Booksy, przez prężnie działające na rynku agritech rozwiązanie - Pora na pola, aż po nieczęsty w rodzimym ekosystemie projekt biotechnologiczny – Pikralida.
W „Historiach sukcesu” chcemy przedstawić Ci ciekawe przedsięwzięcia od podszewki i odpowiedzieć na pytania:
- Skąd biorą się pomysły na przełomowe, a przede wszystkim – dochodowe biznesy?
- Z jakimi trudnościami musieli sobie radzić founderzy?
- Jaka jest specyfika poszczególnych branży?
- Jak udział w poszczególnych programach Polskiego Funduszu Rozwoju, może pomóc w rozwoju biznesu?
O kulisach tworzenia i rozwijania start-upów, a także pozyskiwaniu finansowania, przeczytasz również w naszych rozmowach – zarówno z founderami, jak i przedstawicielami funduszy VC. Jeśli poszukujesz inspiracji i chcesz uczyć się dobrych praktyk, od tych, którzy stawiają już kolejne kroki na scenie start-upowej, przeczytaj:
- jaką drogę od pracownika korporacji przez foundera, aż po anioła biznesu przeszedł Marcin Tchorzewski, twórca Coders:lab;
- wywiad z Marcinem Kurkiem z Market One Capital o tym, dlaczego kompetentny zespół to podstawa sukcesu firmy;
- rozmowę z Adrianem Kostrzębskim z ESL Gaming Polska, o tym na jakie rozwiązania start-upowe czeka polska branża gier cyfrowych.