Cząsteczka na życzenie
Czy myślałeś/-aś kiedyś o tym, jak powstają nowe leki? Kim są ludzie, którzy rewolucjonizują przemysł farmaceutyczny i tworzą cząsteczki, ratujące ludzkie życie? Przeczytaj historię start-upu Pikralida i zobacz, jak Akademia BioMed PFR pomogła im zdobyć umiejętności biznesowe i nawiązać nowe kontakty w branży zdrowia.
Badacze z żyłką do biznesu
Pikralida została założona przez Joannę Lipner i Stanisława Pikula – dwójkę doktorów nauk chemicznych, absolwentów Instytutu Chemii Organicznej PAN. Po wielu latach doświadczeń w obszarze rozwoju nowych leków i ponad trzech latach wspólnej pracy w firmie OncoArendi Therapeutics zdecydowali się na stworzenie własnej spółki o nazwie Pikralida. W firmie łączą prace badawcze nad innowacyjnymi cząsteczkami z działalnością usługową. Głównym projektem przedsiębiorstwa jest rozwój innowacyjnego, pierwszego w swojej klasie leku blokującego rozwój padaczki pourazowej. Przed nimi badania przedkliniczne oraz badanie kliniczne, a po uzyskaniu pozytywnych wyników znalezienie partnerów i kontynuacja pracy nad potencjalnym lekiem, tak aby pomóc pacjentom.
O Akademii BioMed PFR dowiedzieli się z LinkedIna – portalu, z którego Asia korzysta często w celu nawiązywania kontaktów i wyszukiwania inicjatyw branżowych. Jak wspominają: – „Widząc ogłoszenie na LinkedIn, na początku myśleliśmy, że nasza firma jest na zbyt wczesnym etapie rozwoju, jednak pomimo wątpliwości, postanowiliśmy zaaplikować”. Formularz zgłoszeniowy wypełnili w jeden dzień. Oboje zgodnie przyznają, że najtrudniejsze w całym procesie było zebranie się na odwagę i podjęcie decyzji o udziale w inicjatywie. Jak później się okazało – był to ważny krok w ich rozwoju. Dzięki programowi od samego początku istnienia firmy mieli okazję zdobyć cenne kontakty biznesowe, a także stać się rozpoznawalni w środowisku farmaceutycznym.
Akademia BioMed PFR to międzynarodowy program edukacyjny organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju, przy współudziale partnerów: Ambasady Brytyjskiej w Warszawie i Nottingham Business School. Adresowany był do 20 polskich spółek z branży farmaceutycznej i medycznej, pracujących nad rozwojem innowacyjnych technologii. Podczas warsztatów uczestnicy mieli szansę rozwinąć swoje kompetencje biznesowe i poznać specyficzne dla sektora medycznego know-how w Polsce i Wielkiej Brytanii.
Cenna wiedza, cenniejsze kontakty
Zarówno Joanna, jak i Staszek koncentrowali się dotychczas głównie na realizacji projektów i prowadzeniu zespołu. Jak wspomina założycielka start-upu: – „Dopiero podczas zajęć w ramach Akademii BioMed uświadomiłam sobie, jak istotne są kompetencje biznesowe. W końcu prowadzenie własnej firmy znacznie poszerza zakres obowiązków w porównaniu do samej realizacji projektów naukowych”.
Joanna szczególnie dobrze wspomina zajęcia ze strategii rozwoju przedsiębiorstw, które prowadzone były przez Tomasza Pilewicza z firmy Philips oraz Q&A z funduszami VC, współpracującymi z PFR Ventures. Dzięki nim dowiedziała się o zupełnie nowych możliwościach zdobycia finansowania na rynku, a także warunkach nawiązania partnerstwa z dużymi korporacjami, działającymi w tym sektorze.
Zapytana o tygodniowe szkolenie w Nottingham, które było częścią szkolenia, wspomina: – „W ramach programu odwiedziliśmy ośrodek BioCity, który jest akceleratorem i miejscem, gdzie współpracują ze sobą start-upy biotechnologiczne, takie jak nasz. Byłam pod wrażeniem warunków, które zapewniają młodym firmom, a w szczególności gotowej przestrzeni laboratoryjnej i dostępu do niezbędnego sprzętu”. Uczestnicy Akademii BioMed PFR brali udział w warsztatach z brytyjskimi ekspertami rynku medycznego, mogli również rozwijać swoje projekty pod okiem indywidualnych mentorów. W przypadku Pikralidy był to John Pope, który podzielił się z Joanną cennymi wskazówkami dotyczącymi skutecznej prezentacji biznesowej, a także zaoferował swoją pomoc w rozwoju spółki po zakończeniu programu.
Założyciele Pikralidy jako jedną z największych wartości programu wskazują poznanie innych start-upów, które borykają się z podobnymi problemami – trudnościami w zdobyciu finansowania, czy kwestiami związanymi z podejmowaniem właściwych decyzji biznesowych. Jak założyciele firmy wspominają: – „Spotkaliśmy ludzi z niespotykaną energią i unikalnymi pomysłami, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Pomimo zakończenia programu nadal możemy liczyć na ich wsparcie – dzielimy się przydatnymi informacjami, a nawet pomagamy sobie z pisaniem wniosków o granty”.
Ambitne plany już w realizacji
Przez kilka miesięcy Asia i Staszek rozwijali swoją firmę we dwoje, korzystając z zewnętrznego wsparcia kilku osób. W ciągu 2019 r. pozyskali dotację na rozwój innowacyjnej formulacji leku przeciwcukrzycowego, a także zrealizowali pierwsze komercyjne projekty dla klientów. Niedawno udało im się rozbudować zespół do pięciu osób, a w najbliższych miesiącach zyskają kolejnych dwóch pracowników. Posiadają laboratorium w Poznaniu i są w trakcie urządzania nowego miejsca pracy w Warszawie. Jak mówi Staszek: – „Teraz mamy odpowiednią infrastrukturę i możemy szybko się rozwijać – w lutym planujemy rozpocząć rozmowy z firmami farmaceutycznymi i mamy nadzieję pozyskać nowych klientów”.
Dzięki udziałowi w Akademii BioMed PFR start-up nawiązał pierwsze obiecujące relacje z firmami farmaceutycznymi, które ułatwiają im dotarcie do osób odpowiedzialnych za rozwój biznesu w strukturach korporacyjnych, a także rozpoczęli rozmowy z funduszami inwestycyjnymi. Właściciele Pikralidy postanowili zgłosić się również do kolejnego programu PFR – Sieci Mentorów. Zyskają wsparcie merytoryczne mentora – Aliny Pszczółkowskiej z AstraZeneca Pharma Poland, która podzieli się z nimi praktyczną wiedzą biznesową i pomoże w rozwinięciu ich potencjału rynkowego.