Przejdź do treści
[Podcast🎙]

Wszystkie odcinki podcastu "Następne piętro" dostępne są na Spotify. Posłuchaj i zainspiruj się!

Publikacje Data publikacji: 25 kwietnia 2025

Kto na świecie przoduje w zielonej rewolucji?

Zmiany klimatyczne stale się pogłębiają, a państwa na całym świecie podejmują kroki, by wdrażać regulacje oraz zwiększać udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym. Pojawia się więc pytanie: kto tak naprawdę aktywnie działa na rzecz środowiska? Odpowiedzi dostarczają liczne rankingi i raporty, które śledzą postępy poszczególnych krajów w zakresie polityki klimatycznej.


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które państwa przodują w zielonej transformacji?

  • Jaką pozycję zajmuje Polska?

  • Gdzie są najbardziej wspierane zielone startupy? 


Liderzy zielonej transformacji: Environmental Performance Index 2024

Environmental Performance Index (EPI) 2024 opracowany przez Yale University i Columbia University klasyfikuje 180 państw na podstawie skuteczności ich polityk środowiskowych. Ranking uwzględnia takie czynniki jak redukcja emisji, jakość powietrza, ochrona ekosystemów czy dostęp do czystej wody.

W najnowszym zestawieniu na czołowych miejscach znalazły się kolejno: Estonia, Luksemburg, Niemcy, Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia, Austria, Szwajcaria oraz Dania.

EPI analizuje państwa w 11 obszarach, obejmujących 58 wskaźników, takich jak: bioróżnorodność i ochrona środowiska, leśnictwo, rybołówstwo, rolnictwo, zasoby wodne, jakość powietrza, infrastruktura sanitarna i dostęp do wody pitnej, obecność metali ciężkich, zarządzanie odpadami oraz działania zmierzające do ograniczenia zmian klimatycznych.

Estonia to lider zestawienia, który wyróżnia się szczególnie aktywnymi działaniami na rzecz klimatu. Od 1990 roku udało jej się zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 59%, a do 2030 roku planuje w 100% opierać produkcję energii elektrycznej na źródłach odnawialnych. 

Luksemburg uzyskał wysoką ocenę przede wszystkim dzięki temu, że ponad 55% jego terytorium objęte jest ochroną środowiskową. Kraj ten jest również światowym liderem w zakresie zarządzania odpadami. 

Niemcy wyróżniają się natomiast szybkim wdrażaniem rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii, dużym udziałem obszarów chronionych oraz skutecznym systemem gospodarowania odpadami.

Tuż za nimi znajdują się kraje skandynawskie – Finlandia i Szwecja, które charakteryzują się szczególnie wysokim udziałem energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym. Warto podkreślić, że szwedzki region Sörmland został uznany za najlepszy biookręg w Unii Europejskiej – z powodzeniem integrując rolnictwo ekologiczne z lokalną gospodarką.

Inne spojrzenie – Green Transition Index 2024

Oprócz EPI, warto zwrócić uwagę również na Green Transition Index (GTI), który porównuje 29 państw (27 krajów UE, Norwegię i Wielką Brytanię) na podstawie 28 wskaźników w siedmiu obszarach: gospodarka, przyroda, przemysł, usługi komunalne, odpady, budownictwo oraz transport.

W 2024 roku liderem GTI została Dania, przodująca w trzech kluczowych obszarach transformacji: projektach zielonego wodoru, rozwoju OZE i biopaliw, a także technologii CCS (wychwytywania i magazynowania CO₂). W czołówce znalazły się również: Austria, Szwecja, Holandia, Estonia, Norwegia, Wielka Brytania, Finlandia, Luksemburg i Niemcy.

A Polska?

Polska zajęła 20. miejsce w EPI 2024, co oznacza wyraźny awans w porównaniu do lat ubiegłych. Największe postępy odnotowano w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednak wciąż istnieje potrzeba intensyfikacji działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii. Potencjał jest duży – potrzebna jest jednak długofalowa strategia i konsekwentna polityka wspierająca zieloną transformację. Z kolei w rankingu GTI 2024 Polska znajduje się na 26 miejscu.

Gdzie najwięcej inwestują w zielone startupy?

Ważnym elementem zielonej transformacji jest cały ekosystem zielonych startupów. Krajami, które najmocniej wspierają rozwój zielonych firm, są m.in.: Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwecja i Holandia.

Choć Europa ma dwukrotnie więcej startupów typu climate tech niż USA, ograniczony dostęp do kapitału wysokiego ryzyka (VC) sprawia, że wiele z nich szuka finansowania poza kontynentem. Mimo to, kraje takie jak Niemcy, Szwecja czy Holandia uznawani są za liderów tego sektora – oferując zarówno zaplecze technologiczne, jak i wsparcie instytucjonalne. Mimo, że Polska nie jest w czołówce, w kraju z roku na rok zwiększa się udział w inwestycje w zielone startupy – krajowy rynek zostanie przeanalizowany w kolejnych artykułach cyklu #zielonetechnologie.