Przejdź do treści
[Podcast🎙]

Wszystkie odcinki podcastu "Następne piętro" dostępne są na Spotify. Posłuchaj i zainspiruj się!

Publikacje Data publikacji: 20 marca 2025

Jak greentech zmienia świat na lepsze? Wyzwania i trendy zielonych technologii

Zielone startupy, mimo rosnącej popularności, mierzą się z wyzwaniami związanymi ze skalowaniem i dalszym rozwojem. W 2023 roku w życie weszła dyrektywa CSRD, która w skrócie oznacza obowiązek raportowania przez firmy ich wpływu na środowisko, społeczeństwo i pracowników. W tym momencie nie jest to obowiązkiem dla MŚP i startupów, ale może oddziaływać na nie oraz ich łańcuch wartości. W związku z tym może może stanowić spore wyzwanie dla ich ich działalności startupów, czy wdrażania technologii do dużych przedsiębiorstw. 

W kolejnym artykule z serii #zielonetechnologie  omówione są największe trendy i wyzwania dla startupów wdrażających rozwiązania greentechowe. Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najważniejsze trendy w sektorze greentech?

  • Jakie wyzwania stoją przed zielonymi startupami? 

 

Największe wyzwania w rozwoju greentech

Niewątpliwie jednym z największych wyzwań dla zielonych startupów są regulacje prawne. Od podpisania Porozumienia Paryskiego pojawia się coraz więcej przepisów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, nakładających na firmy obowiązek utrzymania odpowiednich poziomów, np. emisji dwutlenku węgla. Może to stanowić szczególne wyzwanie dla startupów, które prowadzą działalność na pograniczu różnych rynków, np. USA i Unii Europejskiej.

Kolejnym wyzwaniem legislacyjnym są nowe dyrektywy, takie jak CSRD, które nakładają na firmy obowiązek raportowania ich działań na rzecz ESG. Choć obecnie przepisy te nie dotyczą bezpośrednio startupów i MŚP, to już niektóre małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały zmierzyć się z tym wyzwaniem z początkiem 2026 roku. Regulacje mogą być szczególnie dotkliwe dla startupów, które skalują swoją działalność i rozszerzają ją na inne rynki.

Oczywiście, to wyzwanie stanowi również ogromną szansę dla całego sektora. Rosnące zapotrzebowanie na kontrolowanie i analizowanie, np. poziomów emisji dwutlenku węgla, sprawia, że pojawia się przestrzeń na nowe technologie wspierające duże przedsiębiorstwa, które już są zobowiązane do przedstawiania swoich raportów ESG. 

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat raportowania ESG? 

Zapoznaj się z darmowym przewodnikiem “Obowiązki ESG”, który w kompleksowy sposób przedstawia, jak wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju optymalizuje koszty, buduje pozytywny wizerunek i otwiera drzwi do nowych możliwości biznesowych. 

Sprawdź  

 

A sektor dalej rośnie...

Sektor greentech rośnie w siłę, a wraz z nim liczba konkurentów. Zielone technologie stają się coraz bardziej konkurencyjne, ponieważ wzrasta liczba startupów oraz dużych firm technologicznych, które inwestują w rozwiązania ekologiczne. Szczególnie wiele nowych startupów pojawiło się w obszarze odnawialnych źródeł energii, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz dekarbonizacji i to one stały się priorytetem dla inwestorów.

Kolejnym dużym wyzwaniem dla startupów jest trudność związana z skalowaniem. Technologie greentech są kosztowne, a fundusze niezbędne do ich rozwoju i skalowania są bardzo wysokie. Szczególnie narażone na te trudności są startupy zajmujące się rozwojem innowacyjnych rozwiązań w obszarze magazynowania energii, technologii związanych z zieloną energią oraz infrastruktury służącej do redukcji emisji. Wysokie koszty badań, prototypowania oraz wdrożenia na dużą skalę wymagają dostępu do znacznych zasobów finansowych, co stanowi barierę dla wielu młodych firm w tym sektorze.

Ale wyzwania to nie wszystko!

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój zielonych technologii, a prognozy na 2025 rok wskazują na utrzymujące się i nasilenie tych trendów.

Największym z nich jest na pewno dalszy rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Zapotrzebowanie na OZE rośnie i będzie wzrastać, ponieważ Europa stawia ambitne cele i przewiduje, że udział energii odnawialnej może wzrosnąć do 60% na kontynencie.

W odpowiedzi na rosnące zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne, miasta na całym świecie inwestują w rozwój zielonej mobilności. W 2025 roku przewiduje się znaczny wzrost liczby pojazdów elektrycznych oraz rozwój infrastruktury ładowania, co przyczyni się do redukcji emisji spalin i poprawy jakości powietrza. Szczególny nacisk położony jest na rozwiązania zwiększające wydajność silników, rozwój technologii baterii do zastosowań mobilnych oraz budowę odpowiedniej infrastruktury. Co więcej, Unia Europejska wprowadza tzw. „zielone korytarze”, które obejmują trasy, na których będą wdrażane niskoemisyjne rozwiązania transportowe. Do realizacji tych planów niezbędne będą innowacyjne zielone technologie, takie jak pojazdy elektryczne, infrastruktura do ładowania, czy systemy zarządzania energią, które przyczynią się do redukcji emisji CO2 i wspierania zrównoważonego transportu w regionie.

Sektor technologii żywnościowych staje przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i rośnie w siłę. Inwestycje koncentrują się na poprawie odporności rolnictwa na zmiany klimatyczne oraz na produkcji alternatywnych źródeł białka, takich jak roślinne zamienniki czy białko z owadów.

Ale to nie wszystko, coraz większa uwaga skupia się na ograniczaniu odpadów i maksymalnym wykorzystaniu zasobów poprzez ich ponowne użycie i recykling. Przewiduje się, że w 2025 roku gospodarka o obiegu zamkniętym stanie się standardem w wielu branżach, co przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko. 

Niewątpliwie rok 2025 będzie naznaczony nowymi technologiami z sektora greentech, dlatego warto śledzić, jak dynamicznie wprowadzane są kolejne innowacje na rynek. Bądź na bieżąco i śledź serię #zielonetechnologie, aby nie przegapić najnowszych trendów i rozwiązań, które kształtują przyszłość zrównoważonego rozwoju.