Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 10 listopada 2021

Co to jest healthtech? Krótki przegląd polskich rozwiązań

Healthtech to jedna z najszybciej rosnących gałęzi branży technologicznej. Jakie są najważniejsze projekty w tej dziedzinie? I czym się różni od medtechu?

Od niemal dwóch lat żyjemy w czasie pandemii – i widać to także w wynikach spółek związanych ze zdrowiem. Jak donosiło PFR Ventures, w 2020 r. aż 1/4 inwestycji funduszy VC trafiło do start-upów pracujących nad polepszaniem stanu zdrowia ich użytkowników – czyli healttech. Bo właśnie pod tą nazwą znajdujemy wszystkie rozwiązania technologiczne zajmujące się bardzo szeroko pojętym zdrowiem. To nie tylko rozwiązania stricte medyczne, ale także takie, które zajmują się profilaktyką, monitorowaniem lub poprawą stanu zdrowia, dobrostanem psychicznym, farmakologią i innymi tematami.  

Swoją definicję healthtech ma m.in. WHO – które określa tę branżę jako „zastosowanie uporządkowanej wiedzy i umiejętności w formie urządzeń, lekarstw, szczepionek, procedur i systemów rozwijanych w celu rozwiązania problemów ze zdrowiem i poprawy jakości życia”. 

Medtech z kolei to węższa działka wchodząca w zakres healthtechu – to już czysto medyczne rozwiązania, zarówno z zakresu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego – zarówno software, hardware, jak i rozwiązania bardziej systemowe, na przykład wspomagające działanie placówek medycznych. 

Pierwszy polski jednorożec to healthtech? 

Jak widać, healthtech to szerokie pojęcie – dlatego na polskim rynku też jest sporo rozwiązań – w zasadzie na każdym poziomie dojrzałości firmy. Healthtechem jest m.in. nieoficjalny pierwszy polski jednorożec – DocPlanner. Ta funkcjonująca w Polsce pod nazwą Znany Lekarz spółka, to serwis kontaktujący ze sobą lekarzy i pacjentów. Pozwala m.in. na zdalne umawianie wizyt przez internet i działa w 12 krajach świata. 

Ale rozwiązania healthtechowe to nie tylko bardzo dojrzałe spółki – powstaje ich także coraz więcej wśród uczestników programów prowadzonych przez PFR. Wśród zwycięzców zakończonego w grudniu zeszłego roku programu „Aplikacje Jutra” znajdują się np. dwa healthtechy – Covid Genomics, który zajmuje się weryfikacją czułości testów genetycznych (z uwzględnieniem tych na Covid) i WARMIE – które stworzyło sensor pozwalający zdalnie i ciągle monitorować temperaturę ciała pacjenta. 

 Healthtechy to także duża część projektów uczestników Szkoły Pionierów PFR. Wśród uczestników trzeciej edycji powstały takie rozwiązania jak HearMe – platforma pozwalająca firmom zapewnić pracownikom benefit, jakim mogą być konsultacje psychologiczne i spotkania z coachami biznesu (z zachowaniem pełnej anonimowości pracownika). 

 "Stworzyliśmy piramidę usług z zakresu wsparcia psychicznego. Na samym jej dole znajdują się indywidualne konsultacje pracowników z psychologiem lub psychoterapeutą, którzy potrzebują pomocy tu i teraz, bo jest im po prostu ciężko. Spotkania odbywają się sam na sam, online w naszej aplikacji. Trochę wyżej w naszej piramidzie są warsztaty z pracownikami. One odbywają się zarówno online, jak i offline – oczywiście w czasie pandemii ze zdecydowaną przewagą tej wirtualnej formy. Na samej górze naszej piramidy są webinary, podczas których chcemy przekazujemy wiedzę i dobre praktyki w zakresie higieny zdrowia psychicznego i dbania o nie"

- powiedziała w rozmowie ze startup.pfr.pl Kasia Gryzło, co-founderka start-upu.

Innymi healthtechami, które wywodzą się ze Szkoły Pionierów PFR są m.in. Headvice (projekt, który powstał także w czasie III edycji programu – rozwiązanie łączące SI i trychologię, czyli naukę o problemach włosów), czy założony przez uczestnika pierwszej edycji programu, Adama Janczewskiego Jutro Medical, przychodnia przyszłości, która chce zrewolucjonizować wizerunek NFZowskiej placówki ochrony zdrowia

Obserwujemy healthechy 



 

Poza tym, że healthtechy powstają w ramach naszych programów, uważamy także, że są wśród nich jedne z najbardziej obiecujących polskich start-upów. Wśród firm, które warto obserwować w tym roku na 9 firm uwzględniliśmy aż 4 start-upy z tej branży. Są wśród nich te na wczesnym poziomie rozwoju: 

  • upmedic, który oferuje oprogramowanie wspierające diagnostykę telemedyczną i ułatwiające przepływ dokumentów dla lekarzy pierwszego kontaktu, a także system strukturyzowanych opisów diagnostycznych dla radiologów;  
  • Wellbee, start-up specjalizujący się w psychoterapii online;  
  • Infermedica – platforma diagnostyczna online, która pozwala lekarzom na diagnozę przy użyciu aplikacji na telefon, platformy internetowej, chatbota oraz API; 
  • Biotts, najbardziej deep-techowe rozwiązanie wśród tych, które dziś przedstawiamy – firma biotechnologiczna rozwijająca autorskie receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii oraz chorób autoimmunologicznych. 

Jak zapewne widać z naszego skrótowego zestawienia, healthtech obok fintechu czy e-commerce jest jedną z najszerzej reprezentowanych w Polsce start-upowych „działek” (w Dealroom, europejskim agregatorze danych o start-upach znajduje się ponad 250 powstałych po roku 2000 polskich start-upów z tej dziedziny). Na pewno usłyszymy o polskich rozwiązaniach z dziedziny technologii zdrowia.