Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 11 grudnia 2020

Laureaci Aplikacji Jutra PFR – pomogą pacjentom i WHO

Pandemia Covid-19 wpłynęła na przyspieszenie cyfrowej transformacji służby zdrowia, poprzez m.in. wdrożenie na szeroką skalę telemedycyny. System opieki zdrowotnej jest coraz bardziej chętny do współpracy ze start-upami z sektora healthtech. Cyfrowe projekty z obszaru medycyny rozwijają także laureaci Aplikacji Jutra PFR – zespół Covid Genomics oraz WARMIE. Sprawdźmy, jakie rozwiązania proponują!

Nawet co 10. osoba może być zarażona koronawirusem, mając jednocześnie negatywny wynik testu. Ma to związek z ciągłą jego mutacją. Tym stwierdzeniem prezentację finałową rozpoczął zespół Covid Genomics – zwycięzca Aplikacji Jutra PFR w kategorii „zdrowie”.

Pandemia Covid-19 uwypukliła konieczność wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie skutecznego i szybkiego testowania pacjentów. Narzędzie stworzone przez Covid Genomics weryfikuje, w jakim stopniu dany test genetyczny jest skuteczny w badanym kraju. Sprawdza dwa główne parametry testów:

  • Czułość, weryfikując, jak dokładny jest test i czy pokazuje tylko rzeczywiste zarażenia koronawirusem. Test z małą czułością, czyli niską wykrywalnością, spowoduje, że wiele chorych osób będzie tego nieświadome i będzie zarażać inne osoby.
  • Swoistość, badając czy test poprawnie wykazuje brak zarażenia. Swoistość na niskim poziomie oznacza, że zdrowe osoby będą często traktowane jako chore, co spowalnia gospodarkę i zwiększa koszty leczenia osób.

Model funkcjonuje na zasadzie uczenia maszynowego – w ten sposób ocenia skuteczność testu w momencie dokonywania weryfikacji, jak również ocenia, jaka będzie jego wiarygodność w kolejnych miesiącach – biorąc pod uwagę możliwe mutacje. Jest on oparty przede wszystkim na danych eksperymentalnych.

fot. materiały Covid Genomics

Twórcy wskazują, że ich wymarzonym klientem byłaby instytucja publiczna kontrolująca jakość testów. Obecnie w Polsce taka instytucja nie funkcjonuje, ale Covid Genomics nie czeka bezczynnie. Start-up podjął rozmowy z WHO w zakresie certyfikacji istniejących testów. Prowadzi również prace nad udoskonaleniem jednego z funkcjonujących już na rynku produktów. Wyniki mają pojawić się w ciągu 2-3 miesięcy.

W przyszłości narzędzie znajdzie zastosowania w mapowaniu skuteczności badań nad wirusem HIV, którego nosicielami w 2018 r. było niemal 40 milionów osób. Zespół Covid Genomics wspierany jest przez kilku mentorów, takich jak prof. Krzysztof Pyrć - wirusolog i założyciel laboratorium ViroGenetics, prof. Jakub Gołąb - światowej klasy immunolog oraz prof. Henryk Michalewski - światowy ekspert od uczenia maszynowego.

A co Covid Genomics sądzi o udziale w konkursie Aplikacje Jutra PFR i będących jego częścią październikowych warsztatach z walidacji projektów? 

"(...) aż żałuję, że tych warsztatów nie mogliśmy przejść na samym początku naszej ścieżki – w marcu. Pomogły nam bardzo w wielu aspektach, od zrozumienia jak inwestorzy analizują firmy (mimo tego że już posiadamy pierwszych inwestorów), aż po samą prezentację własnej osoby i mowę ciała. Myślę, że nasze drogi z PFR nie rozejdą się zbyt szybko"

- powiedział w rozmowie z MamStartup.pl Piotr Grzegorczyk, współtwórca Covid Genomics.

fot. Zespół Covid Genomics

Wyróżnienie w kategorii „zdrowie” w konkursie Aplikacje Jutra PFR zdobył Sensor WARMIE. Posiada on system bezprzewodowego, zdalnego monitorowania temperatury ciała, który może być wykorzystany do:

  • oceny stanu zdrowia pacjenta;
  • monitorowania kondycji osoby, poddanej kwarantannie;
  • monitorowania temperatury ciał osób, które mogły mieć styczność z wirusem, w związku z czym może się u nich rozwinąć zakażenie;
  • monitorowania okolic ran pooperacyjnych.

Rozwiązanie to jest odpowiedzią na konieczne ograniczenie kontaktu personelu medycznego z osobami poddanymi kwarantannie i izolacji, z jednoczesnym efektywnym monitorowaniem stanu ich zdrowia.

Integralną częścią systemu WARMIE jest aplikacja umożliwiająca przesyłanie danych na serwer przeznaczona do użytku szpitalnego. Dzięki zastosowaniu sensora i aplikacji będzie można zdalnie, w sposób ciągły monitorować temperaturę ciała pacjentów. Usprawni to pracę lekarzy i pielęgniarek, a także wpłynie na wskazane już minimalizowanie kontaktu personelu medycznego z zakażonym pacjentem przebywającym w izolacji.

fot. materiał WARMIE

Rozwiązanie to znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku pacjentów zarażonych koronawirusem, ale może być wykorzystane także do kontrolowania temperatury ran pooperacyjnych. Zakażenie miejsca operowanego, które pojawia się u nawet 30% pacjentów po operacjach i zabiegach chirurgicznych, stanowi główną przyczynę rozwinięcia się sepsy. Rocznie takich przypadków jest 600 tys., z czego ¼ osób umiera.

Do zespołu WARMIE należą specjaliści z zakresu analizy danych, programowania, zarządzania projektami czy marketingu. Ważne jest jednak, że nadzór medyczny nad projektem prowadzi prof. Tomasz Banasiewicz, który jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

fot. Zespół WARMIE

Pandemia koronawirusa stała się siłą napędową we wprowadzaniu rozwiązań technologicznych do polskiej służby zdrowia. Produkty zaproponowane przez Covid Genomics i WARMIE będą teraz stopniowo wdrażane w życie, jednak wierzymy, że pole do tworzenia innowacyjnych projektów dedykowanych sektorowi ochrony zdrowia jest nadal ogromne!