Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Kaya - Nowy czeski fundusz VC zainwestuje w Polsce

Czeski fundusz Enern inwestował w start-upy już od dekady, ale poza tym zajmował się inwestycjami w nieruchomości czy energię odnawialną. Obecnie część firmy zajmująca się start-upami zmienia się w Kaya – nowy fundusz zainwestuje 72 mln euro w start-upy z Europy Środkowo-Wschodniej. 

Jako Enern fundusz był już obecny na polskim rynku, inwestując w największe w polskim ekosystemie start-upy, takie jak Booksy i DocPlanner, a także np. fintech Finiata, czy Intiaro.  

Posłuchaj naszej rozmowy ze Stefanem Batorym z Booksy.

Kaya chce inwestować w początkujące przedsięwzięcia, celując w rozwiązania na etapie pre-seed. Ma pomóc załatać lukę kapitałową, którą odczuwają początkujące start-upy, którym najtrudniej zdobyć finansowanie. 

- Byliśmy, jesteśmy i będziemy silnie zaangażowani w polski ekosystem start-upowy. Wspieramy jego współtworzenie od ponad dekady. Wierzę, że kryje się w nim ogromny potencjał i wiele talentów, co przekłada się na szybki wzrost tak polskiej społeczności start-upowej, jak i jakości działań. Dzięki Kaya możemy pójść o krok dalej i zacząć wspierać przedsiębiorców na jeszcze wcześniejszych etapach rozwoju, wypisywać czeki jeszcze wcześniej, już na etapie pre-seed - mówi Pavel Mucha, founding partner w Enern Investments i general partner w Kaya VC. Wagę Polski dla funduszu zdaje się potwierdzać także dołączenie do jego składu polskiej inwestorki – Any Wolsztajn. 

Zespól Kaya (fot. materiały prasowe)

Fundusz jest otwarty na różne branże, ale szczególną uwagę zwracać chce na fintech, rozwiązania konsumenckie, agrotech i transformację energetyczną, a także spółki, które nie są nastawione jedynie na zysk, ale także pozytywną zmianę. Kaya chce inwestować w spółki zaczynając od dość niskich jak na VC kwot – nawet poniżej 200 tys. euro.  

Jak fundusze powinny robić PR? Zobacz gościnny tekst Marcina Sieranta.

Inne aktualności

Transakcje na polskim rynku VC w Q1 2024

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.