Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

5 polskich start-upów IT-security. Co oferują?

Zobacz 5 naszym zdaniem najciekawszych polskich start-upów cybersecurity. Jakie rozwiązania oferują? Jak się rozwijają?

Raport HackerU Polska i HRK ICT - "Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce", który powstał w czerwcu tego roku, szacuje, że w sektorze bezpieczeństwa IT może być nawet 17,5 tys. wolnych stanowisk. Specjaliści w tej dziedzinie nie mogą narzekać na zarobki, ani na liczbę ofert pracy. Problem może być odwrotny – przepracowanie i potrzeba monitorowania znaczącej liczby systemów i użytkowników. Według połowy przebadanych przez PwC firm to zatrudnienie specjalistów  Branża cyberbezpieczeństwa to ciągły wyścig między hackerami i osobami, które próbują chronić przed nimi dane użytkowników i infrastrukturę systemów, dlatego na pomoc obciążonym specjalistom na pomoc mogą przyjść start-upy. Zobaczmy, co oferują polskie firmy na tym obszarze – koncentrując się na naszym zdaniem tych najciekawszych i pokazujących „co piszczy” w cyberbezpieczeństwie.

CyberStudio:

To produkt stworzony przez parę specjalistów z branży bezpieczeństwa IT – Antoniego Omondiego, który przez 6 lat doradzał w tej dziedzinie klientom KPMG i Bartosza Kozłowskiego, który działał w tej branży m.in. w  KPMG i PLL LOT. Ich rozwiązanie ma na celu zapewnić małym i średnim firmom ciągły monitoring sieci oraz, dzięki wdrożeniu samouczących się algorytmów i analizie najczęściej występujących sygnałów ataku, natychmiastową informację o ataku oraz środki na jej uniknięcie.

Produkt przeznaczony jest głównie dla przedsiębiorstw, które nie posiadają specjalistów zarządzających bezpieczeństwem IT i pozwala przeanalizować problemy innym osobom zajmującym się infrastrukturą informatyczną. - Najważniejszą funkcjonalnością naszego systemu jest dostarczanie ciągłej i niezakłóconej informacji o zdarzeniach, które mogą oznaczać początek incydentu. Dzięki innowacyjnej implementacji algorytmów sztucznej inteligencji narzędzie to łączy kompetencje eksperckie oraz funkcjonalność narzędzi klasy korporacyjnej w postaci jednego, inteligentnego produktu dostępnego dla małych i średnich przedsiębiorstw - wyjaśnia Bartosz Kozłowski.

W maju tego roku spółka została wsparta przez fundusz Satus Starter 3 mln złotych na dalszy rozwój

Vestigit:

Vestigit to rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo w dość szczególnej niszy – pozwala mediom i usługom streamingowym wychwytywać nielegalne nadawanie nadawanych w internecie programów (np. w wypadku meczów piłkarskich, walk bokserskich, czy premier nowych filmów i seriali). Według badań przeprowadzanych przez Premier League, przez piratów w czasie jednego meczu klub piłkarski może stracić nawet do 10 mln funtów.

Vestigit pozwala na nadanie każdej transmisji indywidualnego cyfrowego znaku wodnego, a następnie skanuje internet w jego poszukiwaniu. W ten sposób jest w stanie wyśledzić, od którego użytkownika pochodzi sygnał nadawany na pirackich platformach. Decyzja co zrobić z tą informacją należy już do samej stacji. Z rozwiązania mogą korzystać nie tylko telewizje, czy platformy streamingowe, ale też kanały edukacyjne, czy nawet influencerzy.

Twórcy Vestigit rozmawiają z klientami m.in. w USA i Arabii Saudyjskiej. W lipcu spółka otrzymała od funduszu RKKVC i zajmującej się bezpieczeństwem spółki Redge 2 mln zł środków na dalszy rozwój.

Digital Fingerprints:

Digital Fingerprints pozwala na identyfikację użytkownika online za pomocą rozlicznych śladów, które zostawia on korzystając z komputera – nie chodzi o pliki cookies, a bardziej indywidualne reakcje – sposób scrollowania ekranu, czy ruchy myszką. W ten sposób tworzy profil użytkownika, który jest bardzo trudny do podrobienia, nawet jeśli oszust przejmie kontrolę nad jego danymi i komputerem.

Start-up wdrożył swoje rozwiązania w mBanku i ING. Trafił też na listy najważniejszych polskich start-upów Financial Times i portalu EU-Startups. Zainwestował w niego założony przez mBank fundusz CVC mAccelerator.

W planach firma ma wprowadzenie swojego rozwiązania na nowe sektory – np. w ubezpieczeniach czy laboratoriach medycznych, gdzie dane klienta są szczególnie zagrożone.

Zespół Nethone (fot. materiały prasowe)

Nethone:

O Nethone pisaliśmy już często. Jest to jeden ze start-upów, które uznaliśmy za warte obserwowania w 2021 roku. Zajmuje się zabezpieczaniem przed oszustami płatniczymi. Firma ta, podobnie jak Digital Fingerprints, tworzy profil użytkownika, jednak weryfikuje go z zestawem wykorzystywanych przez oszustów narzędzi i technik. W momencie, kiedy użytkownik wydaje się „podejrzany”, poddaje go dokładniejszej weryfikacji – sprawdzając ponad 5000 punktów.

W 2021 roku start-up odniósł szereg sukcesów. W lipcu do Nethone trafiło ponad 25 milionów złotych, a rundzie finansowania przewodzili międzynarodowi inwestorzy - ARIA i Atmos Ventures. Mocno działa także w branży travel (jego klientem są m.in. LOT i esky) i finansowej - wśród klientów, którzy korzystają z Nethone w walce z oszustwami są m.in. ING i fintechy takie jak Ramp, ERIF czy SMEO.

 

RANDAEMON

Każdy algorytm da się złamać. Dlatego do szyfrowania danych używa się różnych sposobów - np. serwery firmy Cloudflare przeliczają na liczby ścianę lamp lawowych umieszczoną w biurze firmy. RANDAEMON pracuje nad generacją prawdziwie losowych, nie generowanych algorytmicznie, liczb, w oparciu o schematy rozpadu beta atomów, i na tej podstawie chce stworzyć klucz zabezpieczeń, którego złamanie będzie niemożliwe.

RANDAEMON to zespół stworzony przez naukowców zajmujących się różnymi dziedzinami nauki – od biotechnologii przez fizykę po informatykę i związanymi m.in. z Politechniką Warszawską i Instytutem Maxa Plancka, oraz doświadczonych przedsiębiorców. Zarówno aspekt naukowy, technologiczny jak i biznesowy projektu zachęciły do inwestycji seedowej niemiecko-polski fundusz Sunfish Partners. Nie znamy kwoty inwestycji, ale samo rozwiązanie może zmienić sposób szyfrowania całego internetu.

Inne aktualności

Dwa polskie miasta na liście „wschodzących hubów technologicznych” Dealroom

Czy aplikacje wesprą zdrowie psychiczne? Podcast Pionierów z Kasią Gryzło