Aktualności Data publikacji: 02 marca 2021

Tydzień z VC – od pre-seedowego wsparcia Pionierów po 7 mln na floty dronów

Ostatni tydzień lutego to parę ciekawych inwestycji funduszy, ale nie tylko! Wśród nich szczególnie cieszy nas wsparcie HearME, rozwiązania uczestniczki III edycji Szkoły Pionierów PFR, przez hiszpański fundusz! 

Z końcem lutego dowiedzieliśmy się o inwestycjach pochodzących z polskiego systemu VC, ale też zagranicznych. Start-upy uzyskały wsparcie od m.in. NCBR czy Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego. Ciekawym wątkiem było spore dofinansowanie firm tworzących rozwiązania przemysłowe – od energetyki, po budownictwo. Zapraszamy do podsumowania tygodnia z VC. 

Milion złotych na technologie wspierające fotowoltaikę  

Czysta3.vc zainwestowało 1 milion złotych w Sunmetric. To rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję po to, żeby tworzyć dokładne plany budynków i ich okolicy na podstawie zdjęć. System pozwala przeanalizować nasłonecznienie nieruchomości. Umożliwi to dokładną analizę wydajności i stworzenie planów montażu instalacji fotowoltaicznej. 

Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane przede wszystkim na zbudowanie sieci neuronowej, którauzyskiwać będzie jak najdokładniejsze pomiary – co pomoże programowi uczyć się i weryfikować pomiary – a docelowo sugerowanie lokalizacji modułów. 

"Odnawialne źródła energii są niezwykle istotnym sektorem rynku. Rozwijają się z dużą dynamiką. Sunmetric pracuje nad rozwiązaniem, z którego będą mogły skorzystać nie tylko firmy oferujące fotowoltaikę, lecz także miasta. Dostrzegliśmy potencjał projektu – zwłaszcza że bazuje na bardzo przyszłościowej technologii sieci neuronowych. Dziś w Polsce jest jeszcze niewielu specjalistów z tej dziedziny"

– mówi Szymon Janiak, managing director w Czysta3.vc. 

7 mln na mobilną flotę dronów do tworzenia map 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wsparło grantem o wysokości 6,9 mln zł Dronehub. Start-up ten ma stworzyć mobilną sieć dronów, która wykonywać będzie wysokiej jakości ortofotomapy. Maszyny będą pracować bez udziału człowieka – po zaprogramowaniu trasy maszyny same wykonują polecenie i wracają do bazy – mogą też nawet samodzielnie wymieniać baterie. 

Pieniądze otrzymane od NCBR mają być przeznaczone na umożliwienie dronom korzystania ze stacji dokujących, gdy te będą się poruszać. Dzięki temu drony będą mogły realizować starty i lądowania bez tracenia czasu na powrót do stacjonarnej bazy dokującej. 

Twórcy Dronehub wskazują, że rozwiązanie znajdzie zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, ale widzą też użycie go w obiektach przemysłowych oraz w monitoringu i ochronie, w tym w zadaniach realizowanych przez publiczne służby mundurowe. Obecnie z systemu Dronehub korzysta m.in. Rafineria Płocka, zarządzana przez koncern PKN Orlen.  

Lekka belka zredukuje straty na budowach 

Innym przemysłowym start-upem jest belka ReBe. Ta siedem razy lżejsza od stali belka może być montowana w czasie remontu i budowy dróg – zabezpieczając końce odcinków układanej nawierzchni asfaltowej. W czasie budowy lub remontu drogi zakończenie odcinka to miejsce, gdzie beton miesza się i łatwo traci na jakości. Często ten odcinek wymaga przebudowy i poprawek. Według twórców ReBe, firmy KPMP przy średniej wielkości projekcie to strata ok. 1 tys. ton mieszanki asfaltowej i setek godzin roboczych. Belka ReBe z jednej strony ma nadawać końcówce odcinka budowy odpowiedni kształt i brak strat jakości mieszanki, a z drugiej - umożliwiać swobodne przemieszczanie się po niej walcom i innym pojazdom drogowym. 

Twórcy ReBe mają już za sobą pierwsze sukcesy. W zeszłym roku zdobyli nagrodę w konkursie Start-Up Challenge 2020, a także wyróżnienie w organizowanym przez „Rzeczpospolitą” konkursie Orzeł Innowacji. KPMP bierze też udział w akceleratorze InCredibles powered by Sebastian Kulczyk, a rozwiązanie testował m.in. Budimex. Nieujawnioną kwotę zainwestował w spółkę Poznański Park Naukowo-Technologiczny. 

"Wierzymy, że współpraca ta umożliwi nam rozwój technologiczny rozwiązania i pomoże w ekspansji na rynki zagraniczne"

– mówi Krzysztof Przybylski, twórca rozwiązania i Prezes Zarządu KPMP. 

Ciągle silny medtech – Bioceltix uzyskał 4 mln przed IPO, a Venture INC zainwestowało w Intelisseq 

Bioceltix to start-up tworzący leki weterynaryjne na bazie komórek macierzystych. Obecnie pracuje m.in nad produktami do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów i atopowego zapalenia skóry u psów i lekarstwami na choroby koni i kotów. 

Firma jako jedna z pierwszych europejskich spółek chce zarejestrować weterynaryjny produkt leczniczy wykorzystujący jako substancję czynną komórki macierzyste w Europejskiej Agencji Leków. Planuje też z końcem kwartału debiut na NewConnect. Medtech uzyskał 4 mln zł od prywatnych inwestorów, a pieniądze ma przeznaczyć głównie na dalsze badania i nowe projekty. 

Z kolei fundusz Venture INC zwiększył swoją inwestycję w Intelliseq – start-up zajmujący się tworzeniem oprogramowania do analizy badań genetycznych. Intelisseq to zarówno rozwiązania dla farmacji (PGx Plus to tworzone przez spółkę oprogramowanie, które bada wpływ genomu danej osoby na leki i pozwala na ich indywidualny dobór) i konsumentów (Mobigen - aplikacja mobilna, która ma dostarczyć użytkownikowi informacje o jego osobistym genomie). Spółka ma klientów zarówno w Polsce, jak i w Niemczech i USA. Fundusz Venture INC objął w spółce udziały za kwotę 700 tys. zł, stając się większościowym udziałowcem. 

bValue i Gapminder zainwestowały w marketing gamingowy 

Fundusze nie mają też wątpliwości co do wartości rynku gamingowego. Polski fundusz bValue i szwedzki fundusz non-profit Gapminder zainwestowały 650 tys. euro w Aggero. To rumuńskie rozwiązanie dzięki analizie big data i liście ponad 500 tys. gamingowych influencerów pozwala reklamodawcom w łatwy sposób dotrzeć do właściwej do promocji produktu osoby działającej na Twitchu czy YouTube. Aggero pozwala także na dokładny monitoring kampanii w różnych mediach społecznościowych. Start-up brał udział w międzynarodowym akceleratorze FoundersFactory. 

Fundusze mają być przeznaczone na międzynarodową ekspansję i rozwój platformy. Wśród planów Aggero ma między innymi otworzenie biura w Polsce. 

Pionierzy z HearMe ze 100 tys. euro od hiszpańskiego funduszu 

100 tys. euro od hiszpańskiego VC Think Bigger Capital otrzymało na rozwój rozwiązania HearMe. Start-up Kasi Gryzło (uczestniczki III edycji Szkoły Pionierów PFR), Michała Pośnika i Pawła Pierścionka, ma pomóc w poprawie stanu psychicznego polskich pracowników, którzy należą do najbardziej zestresowanych w Europie. 

Przeczytaj naszą rozmowę z HearMe 

Zespół stworzył aplikację, która połączy pracownika używającej aplikacji firmy z wybranym terapeutą (bez przekazywania danym pracodawcy, w pełni anonimowo), a także przekaże informacje mające poprawić samopoczucie i zaoferować szereg webinariów, które pomogą w samorozwoju i zachowaniu dobrej kondycji psychicznej.  

Środki uzyskane z inwestycji HearMe chce przeznaczyć na wejście do Wielkiej Brytanii i kampanię marketingową, a także rozwój produktu. Trwają rozmowy ze specjalistami od HR, którzy pomogą włączyć HearMe w strategię motywowania i dbania pracowników w firmach.