Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 04 października 2021

Tydzień z VC – ekologia, drony, fintech i Przemysł 4.0

Ostatni tydzień kwartału to aż 5 inwestycji – w tym jedna w zagraniczną firmę. W dwóch z nich brał udział jeden z najważniejszych polskich aniołów biznesu – January Ciszewski. 

Zagraniczna inwestycja to czeski Woltair, w który zainwestował polski Movens Capital, a poza nim zagraniczne fundusze - Inven Capital i KAYA VC, który inwestuje także w polskie start-upy.

Czym zajmuje się Woltair? To platforma pozwalająca klientom, zarówno indywidualnym jak i biznesowym, znalezienie odpowiedniego dla nich dostawcy fotowoltaiki lub innych zielonych rozwiązań ciepłowniczych – to bardzo szybko rozwijająca się branża – co możemy wywnioskować np. z naszego pokazującego polskie „zielone” start-upy e-booka,  gdzie umieściliśmy aż 36 energetycznych start-upów. 

"Jesteśmy pod wielkim wrażeniem teamu Woltair (…), tempem wzrostu firmy i potencjałem do dalszego rozwoju. Szczególnie dla nas ważne jest także to, że dzięki takim innowacjom nasza planeta będzie bardziej zielona"

– napisał Artur Banach, partner funduszu. 

Głównym przeznaczeniem funduszy będzie sfinansowanie rozwoju międzynarodowego, a Polska ma być jednym z głównych nowych rynków dla ekologicznego start-upu.

1,1 mln złotych na walkę z marnowaniem jedzenia

Innym „zielonym” rozwiązaniem, które otrzymało w zeszłym tygodniu finansowanie jest Foodsi, także umieszczone w naszym ekologicznym opracowaniu. To aplikacja mobilna podobna w działaniu do duńskiego Too Good To Go – pozwala na kupienie pod koniec dnia „paczki niespodzianki” składającej się z niewykorzystanych posiłków z kawiarni, sklepu lub restauracji. W ten sposób zapobiega marnowaniu jedzenia, a użytkownikom końcowym zapewnia posiłek tańszy, niż zamawiany tradycyjnie. Foodsi działa już w kilkunastu miastach w Polsce, a wśród jego partnerów są m.in. takie  marki, jak Blikle, Oskroba, Przystanek Piekarnia, Olimp, Salad Story, Vincent, a także sklepy Stokrotka. Z aplikacji korzysta ponad 300 tys. użytkowników.

Start-up pozyskał 1,1 mln złotych w rundzie seed, której przewodził fundusz AIP Seed. Spółka otrzymała też finansowanie w modelu revenue-based financing pochodzące od Uncapped. Środki mają być przeznaczone na rozwój sieci partnerów i udoskonalenie aplikacji.

January Ciszewski inwestuje w drony i otwartą bankowość

Za pomocą swojego funduszu inwestycyjnego – JR Holding, w dwie zarejestrowane na New Connect spółki technologiczne zainwestował w zeszłym tygodniu January Ciszewski. Pierwsza z nich – Prometheus to producent dronów. Firmę wyróżnia to, że jej maszyny jako pierwsze produkowane w Polsce i jedne z pierwszych w UE, spełnia normy nowego unijnego rozporządzenia - UE 2019/947, do którego do 2022 r. mają dostosować się wszystkie bezzałogowe statki powietrzne w Europie.

"Z naszych informacji wynika, że Prometheus jest obecnie jedyną firmą posiadającą gotowy, przetestowany i oblatany dron, stworzony od podstaw zgodnie z wymaganiami nowej specyfikacji, który może zostać poddany certyfikacji, jak tylko zostanie powołana uprawniona do tego instytucja"

-mówi Małgorzata Książek, prezes firmy. 

Środki od inwestora mają zostać przeznaczone na rozwinięcie mocy produkcyjnych. Dzięki finansowaniu Prometheus ma produkować kilkaset dronów rocznie.

Drugą z inwestycji JR Holding jest Femion Technologies – tworzące rozwiązania fintechowe, w oparciu m.in. o otwartą bankowość. Firma stworzyła rozwiązania pozwalające na zdalne płatności oraz płatności odroczone, a także windykację B2B i scoring. Jej klientami mają być przede wszystkim małe i średnie sklepy e-commerce.  Inwestor za 7,76 proc. udziałów w Femion zapłaci 1,2 mln złotych.

6 milionów na monitoring w Przemyśle 4.0

Indoorway to spółka tworząca urządzenia do monitoringu narzędzi przemysłowych w spedycji wewnętrznej i zewnętrznej (pozwalająca na monitoring m.in. wózków widłowych, półproduktów, narzędzi czy gotowych wyrobów). Z jej rozwiązań korzystają już m.in. Lotte Wedel, Whirlpool, Solaris, Michelin czy Dr Irena Eris. Otrzymała w zeszłym miesiącu dość znaczący zastrzyk finansowy – 17 września 4 mln złotych wsparł ją fundusz Satus Starter, a w zeszłym tygodniu dodatkowe 2 mln trafiły do start-upu z rąk Level2 Ventures. To nie wszystko, bo w tym miesiącu otrzymała także grant w wysokości 7,2 mln zł od NCBR.

"Pandemia COVID-19 sprawiła, że transformacja cyfrowa w zakładach produkcyjnych nabrała rozpędu. Tylko te firmy, które potrafią szybko reagować na zmieniające się warunki, wygrają w nowych realiach biznesowych, a bez rzeczywistych danych o procesach związanych z produkcją trudno tę walkę wygrać. Naszym celem zaś jest dostarczenie takiego rozwiązania, które pomoże zakładom produkcyjnym stale poprawiać konkurencyjność i osiągnąć korzyści liczone w milionach złotych. Dzięki pozyskanym środkom planujemy przekazywać klientom wartościowe rekomendacje w sposób automatyczny i na podstawie większej ilości wysokiej jakości danych"

- poinformował prezes Indoorway Adam Komarnicki.

Jaka branża szczególnie potrzebuje start-upów? Rolnictwo! Zobacz dlaczego w naszym tekście o raporcie Startup Poland.