Aktualności Data publikacji: 16 listopada 2021

Tydzień z VC: aż 6 inwestycji - pieniądze także dla Pionierów!

Zeszły tydzień, choć świąteczny, obrodził w inwestycje – zanotowaliśmy aż 6 inwestycji funduszy, w tym w start-up uczestników Szkoły Pionierów PFR! Oprócz tego inwestorzy udzielili wsparcia fintechowi, martechowi czy aplikacji do rekrutowania... załóg jachtów! Sprawdźcie szczegóły. 

Dla bardzo wielu z nas zeszły tydzień był krótszy – ale nie przeszkodziło to funduszom VC i start-upom podpisywać i ogłaszać kolejnych rund finansowania – podpisano ich aż 6, z czego najwyższa to 26 mln złotych. Wśród firm, które dostały wsparcie, znaleźć można m.in. HearMe, start-up wywodzący się ze Szkoły Pionierów PFR

Najwyższą rundę tygodnia – 26 mln złotych, otrzymała firma SMEO. To dojrzały, powstały w 2016 r. fintech zajmujący się faktoringiem – czyli, najkrócej mówiąc, wykupem faktur z długim terminem płatności, w ten sposób zapewniając firmom szybszy dopływ gotówki. SMEO założył zespół doświadczonych przedsiębiorców związanych wcześniej z Idea Bankiem. W zeszłym roku SMEO uzyskało 21 mln złotych od Finch Capital, który pojawił się także w obecnej rundzie finansowania. Do grona inwestorów dołączył także Precapital i londyński Global Capital Limited. Pieniądze SMEO przeznaczy na finansowanie faktur przedsiębiorców – czyli zwiększenie skali operacji.  

Start-up Pionierki z kolejnym milionem wsparcia 

303 tys. Euro (czyli ok. 1,2 mln złotych) otrzymało w rundzie seed HearMe, start-up założony przez Kasię Gryzło – absolwentkę Szkoły Pionierów PFR. To aplikacja, która pozwala firmom zaoferować wsparcie psychologiczne jako benefit pracowniczy. Spotkania odbywają się indywidualnie i anonimowo, a także w formie np. webinarów.  

HearMe uzyskało wsparcie od hiszpańskiego funduszu VC Think Bigger Capital, który wsparł już wcześniej spółkę, oraz dwóch aniołów biznesu z Hiszpanii i Niemiec. Jest wśród nich Andreas Mihalovits, który wcześniej zainwestował m.in. w Teslę. 

HearMe chce przeznaczyć środki na rozwój zagraniczny (obecnie z rozwiązania korzysta 45 dużych polskich firm, a jest także dostępne w Wielkiej Brytanii jako Emplomind). Znaczna część inwestycji zostanie przeznaczona na sprzedaż i marketing w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Start-up chce też rozwijać produkt, m.in. wspierając zespoły HR przez udostępnienie im dodatkowych narzędzi. 

Marynarski start-up z 1,5 mln od RKKVC i Czysta3.vc 

355 tys. Euro (ok. 1,5 mln złotych) zainwestowały dwa polskie fundusze w Dockendo – portal służący do poszukiwania pracy w bardzo specyficznej branży – załóg jachtów. W tej chwili w tym biznesie najpopularniejszym sposobem uzyskania oferty pracy jest fizyczne dostarczanie CV na jachty stojące w porcie. Start-up umożliwia dodanie zarówno profilu jachtu, jak i szerokie opcje dla pracownika – łącznie z video CV, miejscem do publikacji certyfikatów i zautomatyzowanym poszukiwaniem odpowiedniego zlecenia. 

W Dockendo inwestowało już wcześniej RKKVC, a w kolejnej rundzie do funduszu dołączyło także Czysta3.vc. Uzyskane środki umożliwią zespołowi rozwój sprzedaży, zwiększenie udziału w rynku i opracowanie nowych funkcjonalności portalu, które jeszcze bardziej usprawnią proces rekrutacji z wykorzystaniem m.in. oceny umiejętności miękkich. 

Smok inwestuje w sprzątanie 

Z kolei Smok VC zainwestowało w Stepapp – aplikację pozwalającą na zamawianie drobnych usług, takich jak przede wszystkim sprzątanie, ale też drobnych napraw. Po niecałym pół roku działalności odnotowuje już regularne przychody wysokości kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie – w modelu jednorazowym lub abonamentowym.  

Nie znamy kwoty inwestycji, ale spółka ma cel do końca roku trafić z usługami do 20 tys. warszawskich mieszkań. Chce także postawić na sprzątanie oferowane jako benefit pracowniczy przez firmy. 

Spinaker Alfa wspiera rozwiązanie pozwalające na ustalanie cen w sklepach 

Pricely to firma, która pozwala zautomatyzować ustalanie cen w sklepach. - Nasz system odpowiada na pytanie, jaka optymalna cena sprzedaży powinna pojawić się na półce w sklepie. Identyfikuje też, które produkty tworzą wizerunek cenowy placówki, a które wygenerują ruch klientów. Pomaga odpowiedzieć na pytanie, na jakich produktach można podnieść ceny nie tracąc przy tym wolumenu oraz w jaki sposób realizować strategię pozycjonowania względem konkurencji. Podsumowując, dzięki efektywnemu i automatycznemu zarządzaniu cenami pomagamy sklepom zarabiać więcej - tłumaczy Marcin Dobek, COO Pricely.  

Spółkę w rundzie seed wsparł 1,1 mln złotych fundusz Spinaker Alfa. Środki pochodzą z programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spółka ma za sobą pierwsze wdrożenia i do końca przyszłego roku zamierza osiągnąć skokowy wzrost przychodów i pozyskać rundę A. 

Sergey Butko z Callpage z nowym start-upem – inwestorzy wsparli cyfrowe certyfikaty 

Callpage to jeden z bardziej znanych polskich martechów. Jego CMO, Sergey Butko, ruszył ze swoim własnym rozwiązaniem w innej dziedzinie – cyfrowych certyfikatów. Certifier, jego nowy start-up jest dopiero na wstępnym stadium rozwoju, ale już korzysta z niego ponad 50 uniwersytetów, firm i organizacji, m.in. University of Melbourne, Salesforce, Australian Pacific College, Sofia University czy ASEAN University Network. 

"Naszą misją jest stworzenie zaufanej infrastruktury, która się stanie standardem cyfrowego wydawania, przechowywania i weryfikacji certyfikatów. Obecnie na rynku „cyfrowy certyfikat” znaczy zeskanowany papierowy dokument. Studenci po ukończeniu studiów wyższych, czasami wartych 100-150 tysięcy dolarów, dostają właśnie taki „PDF certyfikat”. Sytuacja jest absurdalna i chcemy to zmienić"

– opisuje rozwiązanie Vladyslav Turak, drugi z założycieli Certifier. 

Inwestycja została wsparta przez Black Pearls VC z funduszu utworzonego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poza funduszem uczestniczyła w niej także firma Casbeg. Pozyskane środki firma zainwestuje w budowę interfejsów API i SDK rozwiązania.