Aktualności Data publikacji: 06 października 2023

Polski rynek IoT i AI – jak wyglądają ważne na rynku podmioty i kto szuka finansowania? [RAPORT]

Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, robotyką i Internetem rzeczy to być może niewielki, ale ważny dla gospodarczego rozwoju Polski sektor. Jakie dojrzałe firmy działające w tym obszarze, czym się zajmują i ostatecznie, czy i na co potrzebują funduszy? Mówi o tym opublikowany w zeszłym miesiącu raport Instytutu Sobieskiego.

Raport „Polskie firmy z rynku robotyki, Internetu rzeczy i sztucznej inteligencji oraz finansowanie pre-IPO” przedstawia sylwetki 50 dojrzałych firm prywatnych (niezarejestrowanych na giełdzie) działających w branży – i pozostających w rękach polskich właścicieli. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, żeby innowacyjne firmy mogły się rozwijać w Polsce bez konieczności sprzedaży do zagranicznych podmiotów.
 

Jak podkreślają twórcy raportu, w Polsce istnieje już szeroki ekosystem funduszy zalążkowych i finansowania firm na bardzo wczesnym etapie. O pierwszy milion złotych na rozwój jest relatywnie łatwo. Problemy, które zmuszają zwłaszcza rozwijające kosztochłonne projekty spółki, a do takich należą działające w obszarach wymienionych w raporcie, zaczynają się kiedy firma ma już pierwszą trakcję, ale niezbędne są środki na większą produkcję i ekspansję. Wówczas wiele firm jest zmuszonych opuszczać Polskę lub sprzedać rozwiązanie zachodnim podmiotom – na czym traci nasza gospodarka. Z drugiej strony, mimo że wydatki krajowych firm na badania i rozwój rosną bardzo dynamicznie (pod względem wzrostu są na trzecim miejscu w Europie), to wciąż jeszcze pozostają w tyle w porównaniu do innych krajów UE.

"Obecnie w Polsce istnieje znacząca luka w finansowaniu pre-IPO, co sprawia, że wiele podmiotów z potencjałem do sukcesu międzynarodowego musi rozważać pozyskanie tego kapitału poza Polską, aby utrzymać konkurencyjność. Gdy organiczny rozwój jest zbyt wolny, przegrywają one w międzynarodowym wyścigu. Gdy decydują się na szukanie rundy pre-IPO za granicą, często jednym z warunków jest przeniesienie działalności do innego kraju. W obu przypadkach gospodarka przegrywa.
Aktualna rewolucja wokół sztucznej inteligencji pokazała, jak wybitne talenty mamy w Polsce. Z naszych analiz wynika, że większość z tych firm rozważa pozyskanie większej rundy inwestycyjnej w najbliższym czasie (6-12 miesięcy). Jeżeli nie powstaną tego typu możliwości w naszym kraju, oznaczać to będzie dużą stratę dla ekosystemu innowacji"

- Aureliusz Górski z Instytutu Sobieskiego, jeden z twórców raportu.

Od recyklingu, przez wykrywanie raka po drony i cyberbezpieczeństwo

Wśród wymienionych w raporcie firm pojawiają się spółki z różnych branż – m.in. takie jak twórcy robotycznego ramienia Nomagic, start-up który zebrał jedną z top 10 rund inwestycyjnych zeszłego roku, wykrywający pożary lasów SmokeD, czy zajmujący się cyberbezpieczeństwem zarówno oprogramowania jak i hardware ICSec, w który zainwestował należący do PGNiG fundusz CVC. Raport poza opisem rozwiązań, w które tworzą firmy podaje dokładne informacje o ich sprzedaży i kwotach, których potrzebują na rozwój – i na co chcą je przeznaczyć. Dzięki temu może stanowić wskazówkę nie tylko dla pasjonatów technologii, ale też inwestorów, a nawet twórców młodych start-upów które chcą nawiązać z dojrzalszymi podmiotami współpracę. Poza pięćdziesiątką firm wymienione są też ciekawe spółki z branży znajdujące się na wcześniejszym etapie rozwoju.

Cały raport znajdziesz pod tym linkiem. PFR jest jego partnerem