Pionierki w obiektywie Tadeusza Rolke – remake sesji zdjęciowej z lat 60.
Tworząc innowacje naukowcy i founderzy zawsze kierują wzrok ku przyszłości. Tym razem absolwentki trzech minionych edycji Szkoły Pionierów PFR miały okazję, by spojrzeć wstecz, biorąc udział w remake’u sesji zdjęciowej słynnego fotografa Tadeusza Rolke, która odbyła się 60 lat temu na tarasie Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej 50 w Warszawie. Co ważne, choć rzeczywistość, w której odbyła się sesja zdjęciowa zmieniła się diametralnie, autor fotografii pozostał ten sam! Poznajcie szczegóły wydarzenia w dniu wernisażu wystawy.
Centralny Dom Towarowy w 1961 r. był miejscem, w którym dostępne były tzw. dobra luksusowe – obiekty marzeń wielu Polek. Dziś, choć bryła budynku przy ul. Kruczej 50 i jego taras mają podobny kształt, do tego sprzed sześciu dekad, zupełnie inne jest jego przeznaczenie – jest tu siedziba Centralnego Domu Technologii, fundacji powołanej przez Polski Fundusz Rozwoju. CDT ma edukować, zarówno najmłodszych, jak i trochę starszych, wspierać cyfryzację oraz promować rozwój polskich innowacji. W Centralnym Domu Technologii 30 sierpnia br. odbyła się Gala Otwarcia czwartej edycji Szkoły Pionierów PFR.
"Mamy to szczęście, że biuro PFR znajduje się w budynku CeDeTe, gdzie część okien wychodzi na taras. Mając w pamięci, że w tym samym miejscu 60 lat temu zrealizowana została znana sesja zdjęciowa, doszliśmy do wniosku, że warto zwrócić się do Tadeusza Rolke i zaproponować remake z udziałem Pionierek. Cieszę się, że udało się zrealizować te projekt i dziś możemy podziwiać jego rezultaty"
– powiedziała Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.
Dziś, 14 września, na tym samym tarasie odbył się wernisaż wystawy „W obiektywie Tadeusza Rolke: Remake. Wspomnienie”, który swoją obecnością uświetnili: Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju - Paweł Borys, absolwentki trzech edycji Szkoły Pionierów PFR, które były głównymi bohaterkami tegorocznej sesji zdjęciowej oraz sam mistrz i autor fotografii – Tadeusz Rolke. Wszyscy goście wydarzenia podkreślali, że to, co zmieniło się najbardziej w stosunku do czasów, w których odbyła się pierwotna sesja na dachu Centralnego Domu Towarowego, to szerokie spektrum wyboru, jakie obecnie wszyscy posiadamy – przede wszystkim w kwestiach drogi życiowej, w tym zawodowej.
Dlaczego w remake’u sesji zdjęciowej wykonanej przez jednego z prekursorów polskiej fotografii reportażowej biorą udział absolwentki Szkoły Pionierów PFR? Gdyż pokazują, jak zmieniły się przez te 60 lat marzenia kobiet. Dziś zamiast spoglądać na witryny sklepowe z trudno dostępnymi, ekskluzywnymi dobrami, kreują własną rzeczywistość i osiągają rzeczy na pozór nieosiągalne!
Kim są modelki pozujące do fotografii Tadeusza Rolke w 2021 r.?
- Aleksandra Pędraszewska, COO VividQ. Twórczyni startupu rewolucjonizującego dziedzinę wyświetlania za pomocą holografii generowanej komputerowo.
- Justyna Bącela, CEO Weregolf. Twórczyni inteligentnego kombinezonu umożliwiającego naukę swingu golfowego.
- Zuzanna Ruszkowska, współtwórczyni Zajki, urządzenia badającego poziom wilgotności gleby.
- Karolina Wojtas, inwestorka w holenderskim funduszu deep tech i laureatka studenckiej nagrody Nobla.
- Dr Celina Wierzbicka, kiedys pracowniczka naukowa na Uniwersytecie w Malmö, dziś programistka we francuskim scale-upie.
- Agnieszka Andrzejak, architektka z technologicznym zacięciem, pomysłodawczyni platformy badającej architektoniczne preferencje Polaków.
Co istotne, zdjęcia te od 15 października br. będziecie mogli podziwiać w warszawskim Domu Spotkań z Historią! A poniżej przedsmak wystawy. Zapraszamy też do przeczytania naszych rozmów z Pionierkami:
- o praktycznym zastosowaniu rozszerzonej rzeczywistości opowiedziała nam Aleksandra Pędraszewska;
- kulisy pracy w funduszu inwestycyjnym przybliżyła Karolina Wojtas;
- zasady działania, ale również tworzenia inteligentnego kombinezonu do nauki golfa, z którym zwyciężyła III edycję Szkoły Pionierów PFR, wytłumaczyła Justyna Bącela.