IDA Bootcamp 2025 – PFR szuka innowacyjnych rozwiązań dla obronności


Ruszyła rekrutacja do IDA Bootcamp 2025 – programu organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) dla firm tworzących technologie typu dual-use, czyli mających zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym. To szansa, by rozwijać innowacje z potencjałem strategicznym i przetestować je w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, przy wsparciu ekspertów z Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Sił Zbrojnych RP, przemysłu obronnego oraz funduszy inwestycyjnych. Rekrutacja trwa do 22 czerwca.
IDA Bootcamp to nie tylko intensywna akceleracja – to realne otwarcie drzwi do współpracy z wojskiem, przemysłem i inwestorami. W programie zaplanowano m.in. indywidualne sesje mentoringowe, warsztaty technologiczne oraz finałowy Demo Day, podczas którego uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed kluczowymi interesariuszami sektora obronnego.
IDA Bootcamp to realna platforma współpracy pomiędzy innowatorami a instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa. Dzięki niemu polskie firmy mogą przyspieszyć rozwój swoich rozwiązań i sprawdzić je w praktyce. To także naturalne uzupełnienie naszych działań w ramach funduszu PFR Deep Tech, który został powołany z myślą o inwestowaniu w przełomowe technologie mające znaczenie strategiczne – zarówno w wymiarze cywilnym, jak i obronnym
– mówi Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Partnerstwa, inwestycje i wdrożenia
Dotychczasowe edycje IDA Bootcamp przyniosły wymierne efekty: 45 zespołów odbyło ponad 700 spotkań 1:1 z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP, przemysłu i funduszy VC. Efektem były m.in. inwestycje w takie spółki jak Satim i DefendEye, a także stworzenie pierwszej w Polsce Mapy rozwiązań dual-use. Uczestnicy, tacy jak Quantum Quest czy Creyacht, kontynuują dziś współpracę z sektorem obronnym, a między zespołami powstały także strategiczne partnerstwa – np. PUAV i ODERON czy RB Defence i Revobeam.
Dwie ścieżki tematyczne – realne wyzwania
Firmy mogą aplikować do jednej z dwóch ścieżek tematycznych:
Bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej – obejmujące m.in. komunikację satelitarną, analizę danych i cyberbezpieczeństwo;
Ochrona infrastruktury krytycznej na Bałtyku – koncentrujące się na zabezpieczeniu morskich instalacji energetycznych i logistycznych.
IDA Bootcamp 2025 jest skierowany do firm zarejestrowanych w Polsce, które rozwijają innowacyjne technologie i w ciągu sześciu miesięcy będą gotowe zaprezentować MVP kluczowych funkcjonalności w warunkach rzeczywistych lub zbliżonych do rzeczywistych.
Przyszłość polskiej obronności
Program realizowany jest przez PFR we współpracy z MON, PFR Ventures, Krakowski Park Technologiczny, Gdański Park Naukowo-Technologiczny i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Partnerami programu są: Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Centrum Techniki Morskiej (CTM), Grupa WB (Radmor), ICEYE i Palantir,
Zgłoszenia można wysyłać do 22 czerwca poprzez formularz dostępny na stronie programu. Więcej informacji można uzyskać także biorąc udział w cyklu webinariów.