Gala Finałowa Szkoły Pionierów PFR już 17 grudnia! Jakie rozwiązania przygotowują zespoły?
Już 17 grudnia odbędzie się finałowa gala Szkoły Pionierów PFR. Na niej poznamy rozwiązania dla branży climate tech, nad którymi od września pracują uczestnicy programu, a jury zadecyduje, które z nich jest najlepsze!
Czwarta edycja Szkoły Pionierów PFR wystartowała w sierpniu. W czasie trzytygodniowych warsztatów pionierzy połączyli się w zespoły i zdobyli wiedzę pozwalającą im na zaprojektowanie swoich rozwiązań. Jako że w tej edycji programu celem uczestników było odpowiadanie na wyzwania klimatyczne – większość z nich związana jest z ekologią. Następnie zespoły zaczęły pracować już nad konkretnymi rozwiązaniami. 17 grudnia, w salach Centralnego Domu Technologii, będą mogli zaprezentować efekty swojej pracy przed ekspertami i publicznością.
Trzy minuty na pokazanie prototypu
W czasie Gali Finałowej każdy z zespołów będzie miał trzy minuty na pokazanie prototypu swojego rozwiązania, które stworzył na podstawie zdobytej w czasie warsztatów wiedzy. Projekty będą oceniane przez jury w skład, którego wchodzić będą przedstawiciele PFR, PFR Ventures, partnera strategicznego programu - Allegro i dziennikarze związani z branżą nowych technologii. Osobną nagrodę przyzna także zebrana publiczność.
Na najlepszych czekają nagrody finansowe, które pozwolą rozwinąć ich projekt – łączna ich pula to ponad 100 tys. zł. Na uczestników finału czeka też zagraniczny wyjazd biznesowy, który będzie miał miejsce w jednej z europejskich stolic wiosną 2022 r. W jego czasie Pionierzy będą mieli możliwość poznania międzynarodowego ekosystemu i walidacji swojego projektu podczas spotkań z ekspertami, potencjalnymi klientami i funduszami VC.
Nad czym pracują uczestnicy IV Edycji Szkoły Pionierów PFR?
Projekty zespołów, chociaż wszystkie związane są z tematem zielonych technologii, są bardzo różne. Aż 12 z nich zgłosiły zespoły, które powstały w czasie warsztatów i pracują nad rozwiązaniami, które zaczęły wtedy tworzyć.
Jak wygląda Szkoła Pionierów od środka? Zobacz nasz tekst!
Jakie rozwiązania zobaczymy? Tydzień przed galą finałową będzie miał miejsce półfinał – preselekcja, w czasie której zostanie wyłonionych 12 projektów, które staną w szranki w czasie gali finałowej, natomiast już dziś chcemy zaprezentować przekrój tworzonych przez uczestników programu rozwiązań.
Zielony e-commerce i opakowania
E-commerce to branża, która rośnie w naszym kraju lawinowo, jednak ten wzrost stwarza także problemy – jednym z wyzwań przed którymi stanęły zespoły było stworzenie rozwiązań, które pomogą e-handlowcom ograniczyć liczbę produkowanych odpadów. Tu powstają takie rozwiązania jak:
BoxOut- wielorazowe opakowania wysyłkowe, które mają z jednej strony być ekologiczne, zawierające ekologiczne wypełnienie i w prosty sposób odbierane przez dostawcę.
Podobnym rozwiązaniem jest też NoPack, ekosystem opakowań transportowych dla e-commerce, który ma z kolei zastąpić foliopaki i wypełniacze.
ZNIKA to trzecie opakowaniowe rozwiązanie. Ten start-up z kolei ma dostarczać innowacyjne rozwiązania z zakresu opakowań roślinnych - dostarczając opakowania, taśmy pakowe czy etykiety termiczne stworzone z naturalnych materiałów - skrobii, traw, czy celulozy.
W innym kierunku idą twórcy ClothFit. Chcą rozwiązać problem zwrotów w branży mody. Dzięki ich aplikacji - która może być dostępna także jako rozszerzenie do przeglądarki czy wdrożona na stronie sklepu, będzie możliwy szybki zakup dopasowanych idealnie ubrań.
Powiązanym z opakowaniami pomysłem jest Refilit – refillomaty, pozwalające napełniać opakowania wielokrotnego użytku w pełni zautomatyzowanych hubach. Refillit pozwala na zakup m.in. środków czystości czy chemii gospodarczej bez wytwarzania plastikowych śmieci.
Dalej jeszcze idzie Plantstic- to rozwiązanie materiałowe przeznaczone dla przetwórców tworzyw sztucznych. Wykorzystując surowce pochodzenia naturalnego ma zapewnienić materiały dla produktów jednorazowych, które będą całkowicie się rozkładać, pozwalając na uniknięcie opłat środowiskowych.
Innym ułatwiającym recykling rozwiązaniem jest Lume Label - ma pozwolić na znakowanie kompostowalnych, papierowych czy wielomateriałowych opakowań za pomocą luminescencyjnych marketów. Poza oznaczaniem opakowań start-up planuje stworzyć urządzenia wykrywające i identyfikujące odpady w sortowniach.
Sadownictwo, edukacja, budownictwo i kompostowniki
Poza opakowaniami uczestnicy Szkoły Pionierów rozwijają swoje produkty w różnych innych branżach. Dżo to inteligentne kompostowniki, które pozwolą na proste, intuicyjne i szybkie kompostowanie – na tyle proste, że będzie można ich używać nawet w przestrzeniach biurowych. Ribes Technologies z kolei tworzy autonomicznego robota do sadownictwa precyzyjnego. Ich produkt jest zdolny do m.in. identyfikacji chorób roślin i punktowej aplikacji środków ochrony, bez potrzeby angażowania sadownika.
Domową farmę pozwoli stworzyć Farmstarter – pozwoli na prostą uprawę roślin, warzyw, owoców i ziół w domu przez cały rok i w prosty sposób. Cykl wzrostu roślin będzie też szybszy niż w doniczkach.
Pionierzy pochylają się też nad problemami zielonego budownictwa i jego konkretnych zastosowań. SQUALUE zajmie się automatyczną wyceną nieruchomości w oparciu o machnie learning – uwzględniając jej efektywność energetyczną, inne, nienazwane jeszcze rozwiązanie pozwoli sprawdzić potencjał inestycyjny działki i wygenerować propozycje budynku uwzględniając m.in. warunki zabudowy i wymogi środowiskowe, a Polski Standard Mieszkaniowy to standard prefabrykowanych, wykończonych mieszkań, pozwalajacych na konstrukcję w ten sposób całych osiedli.
Edukacją ekologiczną zajmują się twórcy MOMKEY - tworzący eko-boxy z materiałami zero-waste oraz aplikację mobilną pozwalające na zabawę z dzieckiem z codziennie nowymi pomysłami na aktywności, które mają uczyć pozytywnie wpływających na środowisko zachowań. Inne podejście do edukacji to Ethy - globalny eko-hub, czyli mapa miejsc przyjaznych środowisku, a także baza praktycznej wiedzy dla osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę o ekologii. Z kolei REACH: Digital Sustainability & Strategy Manager ma pozwolić przedsiębiorcom stworzyć strategię zrównoważonego rozwoju – z użyciem algorytmów predykcyjnych i sztucznej inteligencji, a potem dostarczać raporty i monitorować ustalone cele.
Start-upy tworzone przez Pionierów wpisują się już z powodzeniem w polski ekosystem start-upowy. Wiele z nich z powodzeniem się rozwija. Wystarczy wspomnieć tu o VividQ, Jutro Medical, HearMe, ProperGate, Unicorn VR World, czy Pora na Pola. Lista start-upów które założyli Pionierzy znajduje się m.in. na Dealroom. Czy uczestnicy tej edycji dołączą do grona najciekawszych polskich rozwiązań? Trzymamy kciuki!