Finał 3. edycji Szkoły Pionierów już w lutym. Jakie rozwiązania zaprezentują uczestnicy?
Przed nami kolejny etap rozpoczętego w czerwcu programu Szkoła Pionierów PFR organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro. Podczas Gali Finałowej uczestnicy zaprezentują swoje rozwiązania przed jury i potencjalnymi inwestorami z funduszy PFR Ventures – jakie projekty znajdą się w finale?
Pionierzy wesprą zdrowie i ekologię
Najwięcej uwagi uczestnicy tej edycji Szkoły poświęcili zdrowiu. Koncentrują się zarówno na problemach związanych z pandemią, utrudnionym dostępie do terapii czy pogarszającym się zdrowiu psychicznym, ale też na codziennych problemach zdrowotnych tysięcy Polaków. MentalMeter ma wesprzeć psychologów i psychiatrów w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów pomiędzy sesjami, HEADVice to aplikacja, która umożliwia automatyczną diagnozę skóry głowy i łysienia, Blance na podstawie pytań i spersonalizowanych badań zasugeruje użytkownikowi suplementy diety, a Sensivr tworzy sensory wspomagające terapię w wirtualnej rzeczywistości.
Uczestnicy nie zapominają o kryzysie klimatycznym - ten palący problem został w tym roku przysłonięty medialnie przez pandemię, jednak wciąż tworzenie nowych rozwiązań związanych z ekologią jest niezbędne. Dlatego drugim popularnym wśród Pionierów tematem jest ecotech –stworzone przez uczestników aplikacje i technologie to Clean Energy Fund - platforma inwestycyjna w farmy fotowoltaiczne, Sflow - urządzenie do wyciszania hałasu i oczyszczania powietrza i EcoMy – narzędzie, które ułatwi segregację śmieci zarówno samorządom, jak i mieszkańcom.
Paweł Borys, ówczesny prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, otwiera 3. edycję Szkoły Pionierów PFR
Podróże i nauka
Uczestnicy szykują rozwiązania na rynek podróżniczy po pandemii – wszyscy wyczekują możliwości podróżowania, a kolejne obostrzenia związane z zamykaniem granic i odwoływaniem lotów będą, wraz ze wzrostem liczby zaszczepionych, znoszone. Rozwiązania traveltechowe rozwijane przez uczestników to m.in. MyLuggage - aplikacja ułatwiająca planowanie podróży i Checkpoint - aplikacja umożliwiająca dodawanie geolokalizowanych zdjęć i umawianie spotkań w okolicy.
Pionierzy to przedsiębiorcy stawiający na rozwój i edukację – obojętne, czy są tuż po studiach, czy zmieniają karierę. Polskie start-upy edtechowe, takie jak Brainly podbijają świat, a uczestnicy programu i ich mentorzy znają potencjał tego rynku. Wspierające edukację rozwiązania stworzone w czasie tej edycji Szkoły to Scriptor - zestaw narzędzi do segregowania i porządkowania metod nauczania, Underline – aplikacja do nauki słówek w językach obcych i TribeIT - które przyspieszy wejście do branży IT nowym developerom.
Badanie gleby i trening golfa
Uczestnicy udowadniają, że błędne jest powszechne przeświadczenie dotyczące trudności związanych z budową hardware’owego startupu. Co czwarty projekt, który zobaczymy podczas Gali jest rozwiązaniem z tego obszaru. Poza Sensivr i Sflow – Weregolf to urządzenie IoT, które pomoże trenować uderzenia golfowe, a Zajka pozwoli zbadać wilgotność gleby w małych gospodarstwach sadowniczych.
Kto zwycięży w trzeciej edycji programu? Czy któremuś z uczestników uda się powtórzyć sukces Jutro Medical, Vividq, ReactivePad lub wielu innych, których twórcy brali udział w programie? Tego dowiemy się w lutym.
Warsztaty w trakcie Szkoły Pionierów
Na czym polega Szkoła Pionierów PFR?
Szkoła Pionierów PFR popularny program edukacyjny dla początkujących wizjonerów i przedsiębiorców technologicznych. Szkoła zaczyna się od trzytygodniowych, intensywnych warsztatów, w czasie których uczestnicy uczą się m.in. budowania i współpracy w zespole, tworzenia modeli biznesowych, prototypowania czy sprzedaży i marketingu. Zajęcia prowadzą doświadczeni eksperci z instytucji i firm technologicznych takich jak: Allegro, Booksy, Bee Talents, czy SWPS. Następnie uczestnicy projektu pracują, z pomocą mentorów, nad swoimi rozwiązaniami, które przedstawią w czasie Gali Finałowej - już na tym etapie mogą uzyskać finansowanie na dalszy rozwój! Programowi towarzyszy też Klub Pionierów PFR - regularne spotkania z polskimi przedsiębiorcami i inwestorami przypominające kluby absolwenckie.