Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

klub pionierów

Jesień w Klubie Pionierów PFR - inspirujące rozmowy i wyjątkowi goście

Klub Pionierów PFR, czyli inicjatywa mająca pomóc w integracji i rozwoju absolwentów Szkoły Pionierów PFR, mimo czasu pandemii, nadal działa prężnie. Choć spotkania przeniosły się do świata wirtualnego, nadal obfitują w inspirujące rozmowy i fantastycznych gości. Jakich? Przeczytajcie dalej!

Na wstępie dodajmy jeszcze kilka słów o inicjatywie Klubu Pionierów PFR. Jest to okazja do kontynuacji spotkań dla absolwentów programu Szkoła Pionierów PFR - w chwili obecnej jest ich już 150! Dają one szansę na wymianę myśli i nowych pomysłów, a co najważniejsze podtrzymywanie relacji pomiędzy uczestnikami, mentorami i prowadzącymi, które nawiązały się podczas warsztatów. Absolwenci programu kontynuują comiesięczne spotkania, podczas których rozmawiają o swoich startupach, przedsiębiorczości i technologicznych zmianach.

Jak wyglądało październikowe spotkanie? 

Głównym punktem październikowego spotkania była wizyta gościa - Łukasza Osowskiego, seryjnego przedsiębiorcy, twórcy syntezatora mowy IVONA, który przypomniał, że technologia Amazon- Alexa ma polskie korzenie.

Potem absolwenci Szkoły Pionierów PFR ocenili mockup jednej z aplikacji rozwijanej na Galę Finałową 3. edycji programu oraz wysłuchali pitcha zespołu Clean Energy Fund. Pionierzy mieli okazję wprowadzić w życie hasło „co dwie głowy, to nie jedna”. Od absolwentów otrzymali konstruktywne uwagi i sugestie oraz propozycje rozszerzenia kontaktów.

Ponadto uczestnicy mieli możliwość spotkać się - w przypadkowych składach - przy jednym z czterech wirtualnych tematycznych stolików. Były one inspirowane dyskusją Pedro Mediny na temat „przypadkowości” (and. serendipity) i inicjatywą Nesta Randomized Coffee Trials (RCT) w odpowiedzi na wyzwania networkingu w czasach pandemii, gdy trudno o przypadkowe spotkania a networking jest szczególnie utrudniony.

Od IVONY do Alexy – inspirująca historia syntezatora mowy 

Opowiadając o procesie tworzenia polskiego syntezatora mowy, musimy cofnąć się do 2001 roku, kiedy to Łukasz Osowski wraz z przyjaciółmi i późniejszymi współpracownicami zakończyli studia informatyczne na Politechnice Gdańskiej i postanowili stworzyć własny biznes. Jakie warunki postawili przed sobą? Biznes musi być ciekawy i związany z nowymi technologiami. Zdecydowali się na rozwijanie syntezatora mowy - w 2002 roku niska jakość już istniejących syntezatorów pozostawiła pole do poszukiwania innowacji.

Po kilku miesiącach okazało się, że samo stworzenie syntezatora mowy jest znacznie łatwiejsze niż jego sprzedaż. Rynek syntezatorów okazał się być bardzo niszowy – tylko osoby niewidome i niedowidzące były nim zainteresowane, co dla ambitnych przedsiębiorców stanowiło swego rodzaju zderzenie z rzeczywistością.

Choć po kilku latach intensywnego marketingu door-to–door urządzenie zwróciło uwagę klientów biznesowych, aby sprawdzić realną wartość i jakość produktu twórcy IVONY postanowili wystartować w konkursie Blizzard Challenge. Konkurowali z renomą uniwersytetów i globalnych korporacji takich jak Microsoft czy IBM. Oczekiwanie twórców? Znalezienie się w pierwszej dziesiątce finalistów konkursu. Jednak IVONA konkurs ten wygrała - nie tylko w roku 2006, ale powtórzyła ten sukces także w latach 2007, 2008 i 2009.

Jak wskazał Łukasz Osowski, w 2008 roku jego firma pojawiła się w USA. Pomimo sukcesu w prestiżowym konkursie, przebicie się na rynku amerykańskim było bardzo trudne - zwłaszcza w roku globalnego kryzysu gospodarczego. Gdy zaczęli szukać inwestora, otrzymali ofertę od firmy Amazon, zainteresowanej nie tyle inwestycją w produkt, ile jego zakupem. Był to zresztą moment, w którym Apple „wypuścił” na rynek technologię Siri, co pokazało, że synteza mowy nie jest produktem niszowym i może stanowić nową przewagę konkurencyjną. W 2012 roku doszło do transakcji pomiędzy IVONA Software i korporacją Amazon, a Łukasz Osowski wraz ze współpracownikami przez kolejne 3 lata nadal rozwijali swój produkt, tworząc jednocześnie Amazon Development Center Poland w Gdańsku. Co najważniejsze, tworzyli tym samym Alexę, znaną technologię Amazon, która do dziś rozwijana jest w Gdańsku.

Dziś wszyscy możemy usłyszeć komunikaty czytane przez IVONĘ na peronie dworca kolejowego, lotnisku, czy w tramwaju. Historia Łukasza Osowskiego to świetny przykład tego, że słynny American dream jest w zasięgu ręki dla tych, którzy mają wystarczająco dużo odwagi, by po niego sięgnąć.

Jak zapowiada się kolejny Klub Pionierów? 

Klub Pionierów też nie zwalnia tempa! Listopadowe spotkanie (24 listopada) uświetni sesja Q&A z Talem Catranem – izraelskim guru akceleracji, świetnie znanym zarówno w rodzinnym Start-up Nation, jak i na arenie międzynarodowej. Gość specjalny doradzi Pionierom jak start-upy mogą planować strategię wyjścia z pandemii COVID-19 i w jaki sposób wykorzystać transformację cyfrową. Tal Catran założył 14 akceleratorów, pomagając w rozwoju ponad 1000 start-upom. Pełni również funkcję członka rady doradczej w wielu przedsiębiorstwach i rozwijających się firmach technologicznych.

Po porcję wiedzy i wniosków wynikających ze spotkania zapraszamy Was na startup.pfr.pl.

Inne aktualności

PARP: Czy start-upy rzeczywiście są innowacyjne? Nadążają za trendami

9. odsłona Huge Thing – co przyniesie? Rozmowa z Moniką Synoradzką