Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 02 listopada 2021

Ekologiczne rozwiązania od start-upów - sprawdź najciekawsze newsy października!

Klimat jest słowem odmienianym przez wszystkie przypadki podczas spotkań mniej lub bardziej formalnych, jak również wielkich konferencji. O konieczności tworzenia rozwiązań sprzyjających ekologicznej transformacji mówi się coraz więcej, ale co w praktyce dzieje się w tej kwestii? Sprawdziliśmy, co w kwestii „zielonych” rozwiązań działo się na scenie start-upowej w październiku.

1. Nagroda Money.pl dla Olgi Malinkiewicz z Saule Technologies!

Podczas gali towarzyszącej zeszłotygodniowej konferencji Impact ’21 Olga Malinkiewicz, CTO i założycielka Saule Technologies, odebrała nagrodę portalu Money.pl w kategorii „technologia roku”. Są nią innowacyjne, lekkie i cienkie ogniwa perowskitowe. Panele fotowoltaiczne z tych kryształów syntetycznych, różnią się od tradycyjnych - krzemowych tym, że są dużo cieńsze i bardziej elastyczne, a także generują energię zarówno ze światła słonecznego, jak i sztucznego.

Saule Technologies w maju uruchomiło fabrykę zlokalizowaną pod Wrocławiem, a już stara się o pozyskanie funduszy na budowę kolejnej tego typu inwestycji, w dodatku 10 razy większej od poprzedniej! Co więcej, w październiku znany niemiecki ośrodek naukowy Fraunhofer ISE potwierdził, że ogniwa perowskitowe są w stanie produkować energię ze sztucznego oświetlenia, co umożliwia zainstalowanie ich w pomieszczeniach i wykorzystanie m.in. do zasilania rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy. Jak widać, przed technologią perowskitów oraz Saule Technologies świetlana przyszłość!

Dowiedz się więcej o Impact '21 z naszego tekstu

2. Francuski BeFC pokonał 300 rywali podczas Infoshare.

Październik był miesiącem dużych, stacjonarnych konferencji – oprócz poznańskiego Impact’21, odbył się również gdański Infoshare. Obydwa wydarzenia stały się okazją do dialogu pomiędzy start-upami i inwestorami, ale również do pokazania szerszej publiczności swoich rozwiązań.  

Podczas Infoshare odbył się międzynarodowy konkurs Startup Contest, podczas którego zaprezentowane pomysły oceniano pod kątem potencjału biznesowego, innowacyjności, zespołu oraz samej prezentacji. Zwycięzcą finału, w którym zmierzyło się 5 start-upów, został francuski BeFC (Bioenzymatic Fuel Cells). Start-up stworzył technologię umożliwiającą wytwarzanie energii elektrycznej z papieru i wody. Jak to możliwe? Rozwijany przez BeFC system ogniw biopaliwowych, można obsługiwać za pomocą kropli roztworu – od wody z kranu po inne płyny biologiczne. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje jedynie enzymy i celulozę – czyli zwykły papier, a zatem jest zrównoważoną i przyjazną dla środowiska metodą wytwarzania energii.

BeFC zwyciężając Startup Contest otrzymał nagrodę w wysokości 20 tys. euro, ale przede wszystkim pokonał przeszło 300 start-upów z całego świata, które zgłosiły się do udziału w rywalizacji. 

Więcej o konferencji Infoshare przeczytasz w naszym artykule

3. "Zielone" plany i inwestycje Klarny. 

Pod koniec października Klarna – jeden z najlepiej wycenianych start-upów finansowych na świecie, opublikowała raport podsumowujący działalność w 2020 i 2021 roku Szwedzki fintech, którego współzałożycielem i CEO jest Polak, Sebastian Siemiątkowski, odpowiada za rozwiązania z zakresu płatności online, w tym płatności odroczonych. Co więc Klarna ma wspólnego z ekologią? 

Firma zapowiedziała, że chce dotrzeć do swoich klientów, których obecnie jest przeszło 90 mln, z proekologicznymi inicjatywami. Na namowach klientów ma się jednak nie skończyć, bo ponadto Klarna chce inwestować swoje środki w zieloną transformację. Start-up ma wesprzeć jedenaście dużych projektów, wśród których znajdują się trwałe usuwanie dwutlenku węgla, zalesianie i ochrona lasów oraz dekarbonizacja. Klarna zadeklarowała również, że 1% wartości otrzymywanych rund finansowania będzie przeznaczać na ekologiczne inwestycje. Czy działania fintechu zainspirują inne start-upy? Będziemy obserwować!

4. SunRoof i Ergonome z pomysłem na recykling paneli fotowoltaicznych.

W polskim ekosystemie również nie brakuje start-upów tworzących rozwiązania dla lepszego klimatu, które czasem zmienić mogą także przedmioty codziennego użytku. Podczas odbywających się w dniach 27-30.10.2021 r. Targach Wnętrz w PTAK WARSAW EXPO, SunRoof zaprezentował pierwszy autorski model designerskiego biurka, które spółka stworzyła we współpracy z Ergonome, a które ma stanowić sposób na recykling w fotowoltaice.  

Firmy zaprezentowały biurko z czarnym blatem z paneli fotowoltaicznych, jak również model biurka elektrycznego z kolekcji Ergonome x Marek Zmysłowski VIP Signature. To limitowana edycja, dostępna w ilości 1000 sztuk. 

"Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób dba o to, aby ich życie było bardziej zbalansowane, dlatego ogromną wagę przykładają do zdrowia. Wielu naszych klientów spędza za swoimi stanowiskami pracy długie godziny – zależy nam na tym, aby umożliwić im pracę, która będzie jak najbardziej efektywna. Gdy poznałem Ergonome, zachwyciłem się jakością wykonania. Jestem niesamowicie podekscytowany naszą współpracą"

– powiedział Marek Zmysłowski, współwłaściciel SunRoof, stojący za pomysłem biurek z paneli. 

5. Idealbin tworzy inteligentny system zbierania odpadów.

Kolejnym polskim start-upem, który chce zrewolucjonizować bliski każdemu z nas temat recyklingu, jest Idealbin. Stworzony przez nich innowacyjny system informatyczny odpowiada za zbieranie i składowanie odpadów. Otrzymana przez każdego użytkownika karta dostępu pozwoli otwierać klapę kosza, zapobiegając jednocześnie dostępowi do niego osób trzecich. Kontenery zaopatrzone są w system automatycznego zgniatania oraz czujniki poziomu zapełnienia, przekazujące informację firmie odbierającej odpady i pozwalające lepiej zoptymalizować trasy przejazdu.

Ponadto, kolejną cechą rozwiązania jest aplikacja pozwalająca na stały dostęp do danych o liczbie posegregowanych śmieci i informująca również, gdzie wyrzucić dany odpad, co pozwala poprawić wskaźniki recyklingu. System zasilany jest energią pochodzącą z zainstalowanych paneli fotowoltaicznych.  

6. Klimaton dla miast szansą dla programistów i samorządów!

Przypominamy, że trwa nabór do Klimatonu dla miast, czyli 48 godzinnego maratonu programowania, w którym stawką są m.in. nagrody w wysokości 30 tys. zł! Jeszcze do jutra (3 listopada) samorządy mogą zgłaszać propozycje wyzwań, z którymi mierzyć będą się programiści. Zespoły mają czas na dołączenie do Klimatonu jeszcze do 24 listopada. Więcej o wydarzeniu przeczytacie na stronie.  

7. Czy pobrałeś już naszego e-booka?

Chcesz poznać polskie start-upy, które tworzą zielone rozwiązania oraz poznać najważniejsze trendy i znaczenie odpowiedzialnego biznesu? Zapoznaj się z naszym bezpłatnym e-bookiem „Start-upy i ekologia”!