Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 11 lipca 2023

Dwa tygodnie z VC: siedem inwestycji na początek wakacji

Pięć polskich start-upów i dwa zagraniczne wsparte przez polskie fundusze – tak wygląda początek wakacji w polskim ekosystemie. Kto zyskał finansowanie? Sprawdź!

Milion złotych na aplikację dla mieszkańców

Czysta3.VC zamyka powoli swój portfel inwestycyjny – fundusz zainwestował ok. miliona złotych w pre-seedowej rundzie we Fliko lokatorami a zarządcami osiedli, deweloperami i właścicielami mieszkań na wynajem instytucjonalny zamknięta w jednej aplikacji. Aplikacja zaczęła działać w czerwcu zeszłego roku, a już uzyskała kilkunastu klientów w branży budowlanej – ostatnim developerem wdrażającym rozwiązanie start-upu jest Marvipol – spółka deweloperska notowana na GPW.

Zdaniem twórców proptechowej aplikacji problemem branży jest rozproszenie danych i brak integracji między różnymi systemami używanych przez deweloperów i zarządców. Ich rozwiązanie ma oszczędzić nawet połowę czasu potrzebnego na rozwiązanie typowej sprawy, takiej jak naprawa usterki czy przekazanie dokumentów.

Pieniądze z inwestycji Fliko chce przeznaczyć przede wszystkim na rozwój aplikacji – dodając m.in. funkcję pozwalającą z pomocą algorytmów AI przeanalizować zdjęcie usterki i od razu wysłać je do konkretnej ekipy remontowej.

Scanderia Ventures daje milion na motion capture

EveHor R&D otrzymał wsparcie finansowe funduszu Scanderia Ventures na pre-seedowy projekt EH MovieStudio. Dzięki inwestycji powstanie system do produkcji motion-capture oparty na algorytmie wykorzystującym niezbędną bazę danych animacji postaci i twarzy wraz z modułem do proceduralnego generowania ruchu ust do mówionego tekstu na podstawie fonemów (tzw. lip-sync).

Finansowanie wyniesie ponad 1 mln złotych. Projekt łączy technologię motion capture z automatycznym tworzeniem animacji w różnych stylach i ma być wykorzystany przy tworzeniu m.in. filmów demonstracyjnych i instruktażowych, które mogą być wykorzystane na choćby potrzeby branż medycznej, edukacyjnej czy szkoleniowej.

SPInaker Alfa inwestuje w płatności w komunikatorach tekstowych

OROVERA to polskie rozwiązanie, które ma pozwolić na dokonywanie płatności w czacie tekstowym – bez opuszczania konwersacji. Ma to robić dzięki dedykowanej cyfrowej klawiaturze i integracji z cyfrowymi portfelami, takimi jak np. Google Pay czy Apple Pay. Może być stosowana nie tylko do płatności między znajomymi, ale też do przelewów w e-commerce czy przy zbiórkach internetowych.

Aplikacja OROVERA ma, poza bardzo prostym i błyskawicznym przelewem zapewniać też najwyższy poziom bezpieczeństwa dla użytkowników bez konieczności zapisywania danych kartowych i przekazywania danych wrażliwych.

"Można stwierdzić, że zaproponowanie nowej usługi pozwalającej na natychmiastowe płatności na rynku europejskim, na tle sukcesu BLIK w Polsce, powinno z dużym prawdopodobieństwem spotkać się z gorącym przyjęciem użytkowników. Jednocześnie, z uwagi na znacznie niższe bariery wejścia usługi OROVERA na rynek europejski niż BLIK (przystąpienie banku do BLIK wymaga dedykowanej integracji banku, OROVERA będzie działała na bazie istniejących połączeń z Apple Pay i Google Pay) można spodziewać się, że ekspansja na skalę europejską będzie stosunkowo prostym procesem"

– konkluduje Andrzej Żurawski, Członek Zarządu SPINAKER alfa sp. z o.o.

Inwestycja została przeprowadzona w ramach działania BRIdge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wellbee z nowym inwestorem – bValue

Wellbee, platforma pozwalająca użytkownikom, pracownikom firm używających aplikacji, na dostęp do psychoterapeutów i psychologów ogłosiła kolejną rundę inwestycyjną – w której obok dotychczasowych inwestorów - Tar Heel Capital Pathfinder oraz funduszu WP2 Investments - dołączył bValue. Nie jest znana wysokość rundy.

Wellbee poinformowało też o rozszerzeniu swojej oferty. W ramach dostępu do aplikacji start-upu dostępne są teraz treści edukacyjne i kursy na tematy dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego. Materiały dostępne w formie wideo, podcastów i artykułów, opracowane przez specjalistów zdrowia psychicznego, stanowią uzupełnienie podstawowych usług spółki.

"Obecnie, dużo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, firmy muszą brać odpowiedzialność za zdrowie i wellbeing swoich pracowników. Z jednej strony firmy walczą o utrzymanie pracowników i ich efektywność, z drugiej strony muszą mierzyć się ze stresem, wypaleniem czy chorobami psychicznymi. Wellbee w bardzo przystępny i nowoczesny sposób pomaga firmom, dla których zdrowie psychiczne pracowników nie jest obojętne. Do inwestycji przekonał nas silny i zmotywowany zespół, który wie jak skalować biznes dynamicznie jednocześnie nie zapominając o rentowności"

- podsumowuje Maciej Balsewicz, założyciel bValue Fund.

Ekipa Investments dołącza do inwestorów w Plenti

Plenti, platforma pozwalająca na wypożyczanie elektronicznych urządzeń – od telefonów przez konsole do gier po drony, komputery i rowery elektryczne, ogłosiła 23-milionową rundę finansowania w lutym tego roku. W lipcu do inwestorów dołączyła do rundy, dodając do tej puli milion złotych, Ekipa Investments ASI – fundusz inwestycyjny influencerów skupionych wokół YouTube’owego kanału Ekipa. Wesprze ona dotychczasowych inwestorów, 4growth VC, Montis Capital oraz NIF

"Decyzja o zainwestowaniu w Plenti była dla nas naturalnym wyborem. Widzimy ogromny potencjał w tej firmie, która ma zdolność do transformacji sposobu, w jaki konsumenci korzystają z elektronicznego sprzętu. Dostrzegamy podobne nawyki wśród pokolenia Z, które jest naszym głównym odbiorcą. Nasza strategia inwestycyjna opiera się na identyfikowaniu firm o innowacyjnym podejściu do rynku i wspieraniu ich w rozwoju. Plenti doskonale wpisuje się w tę strategię"

- mówi Maciej Siemaszko, Associate EKIPA Investments ASI.

Polska odnoga ffVC inwestuje w odroczone płatności dla B2B

Niemiecka Tilta to start-up, który chce wprowadzić model „kup teraz, zapłać później” do transakcji B2B – zabezpieczając odroczone płatności kredytrem. 4 miliony euro finansowania trafiły do start-upu od Wśród inwestorów takich jak polska odnoga funduszu ff Venture Capital, Dreamcraft Ventures, 10x Founders oraz aniołów biznesu.

"Firma musi przejść kontrolę kredytową tylko raz, po czym może niezawodnie finansować powtarzające się zakupy" 

- mówi drugi ze współzałożyciel start-upu, Jan Enno Einfeld, który wcześniej zakładał inny fintech – faktoringową spółkę Finiata. W zależności od branży i zdolności kredytowej ramy finansowania mogą sięgać sześciocyfrowych kwot.

Ta procedura byłaby szczególnie odpowiednia w przypadku zakupów cyklicznych. Tilta polega na produkcie white label, który można podłączyć za pośrednictwem interfejsu. Współpracuje też z partnerem bankowym, którego jeszcze nie wymienia.

Lepszy recykling plastików ze wsparciem CIECH Ventures

Szwajcarski DePoly ma ambitny cel – chce pozbyć się plastikowych odpadów – takich jak butelki PET i ubrania z tworzyw sztucznych, zalegające w dużej części na wysypiskach. Dzięki technologii start-upu mają być przekształcone na nowo w surowce plastikowe, zdalne do ponownego wykorzystania w produkcji.

DePoly stworzyło już fabrykę, która może przetwarzać rocznie 50 ton odpadów poliestrowych i PET. Inwestycja w wysokości 12,3 miliona franków szwajcarskich ma podnieść moce produkcyjne zakładu do 500 ton i ruszyć z kapitalizacją projektu. Stoją za nią takie podmioty jak BASF Venture Capital i Wingman Ventures we współpracy z  Beiersdorf, Infinity Recycling, Zürcher Kantonalbank, Angel Invest, ACE & Company i polskim Ciech Ventures.