Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

zdrowie psychiczne therapify wellbee

Polskie start-upy pomagają zadbać o zdrowie psychiczne

Choć zdrowie psychiczne powoli przestaje być w naszym społeczeństwie tematem tabu, problemy z nim stają się coraz powszechniejsze. Według raportu OECD na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne cierpi 8 mln Polaków, a eksperci twierdzą zgodnie, że pandemia pogorszy te liczby. Do walki o poprawę sytuacji włączają się start-upy, także te z rodzimego ekosystemu.

Na początku warto wskazać czym jest „zdrowie psychiczne”. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, jest to stan dobrego samopoczucia, w którym możliwe jest pełne wykorzystanie posiadanych zdolności. Oznacza to, że osoba, która jest w pełni zdrowa psychicznie lepiej rozwiązuje napotkane problemy, radzi sobie ze stresem, czy podejmowaniem słusznych decyzji.Dbanie o higienę naszego umysłu jest więc również inwestycją zawodową, zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.

Warto też zaznaczyć, że zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego, wiele z osób zakażonych koronawirusem może być bardziej zagrożonych chorobą psychiczną. Miesiące badań wskazały, że 1 na 5 osób, u których wykryto COVID-19, w ciągu 90 dni po dodatnim wyniku testu ma po raz pierwszy zdiagnozowany lęk, depresję lub bezsenność. To pokazuje, że koronawirus dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychicznych. 

Aby zacząć korzystać z pomocy w tym zakresie, kluczowe jest znalezienie odpowiedniego specjalisty. W epoce, gdy każda minuta jest cenna, a na rynku jest sporo „ekspertów”, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, polskie start-upy stworzyły rozwiązania mające pomóc w dotarciu do godnych zaufania terapeutów.

Jedną z prężnie rozwijających się aplikacji dedykowanych zdrowiu psychicznemu jest Therapify. Rozwiązanie to pomaga znaleźć terapeutę, jak również ułatwia odbywanie terapii. Każdy użytkownik posiada dostęp do bazy 200 terapeutów. Może umówić się z nimi online, co jest rozwiązaniem szczególnie przydatnym w trwającym okresie pandemii, gdy korzystamy głównie z rozwiązań telemedycyny.

fot. Therapify

 

Therapify daje rozwiązania służące zarówno pacjentom, jak i terapeutom. Tym pierwszym aplikacja pomaga wybrać specjalistę, zarezerwować wizytę, ale również monitorować postępy leczenia oraz wykonywać zadania domowe wskazane podczas terapii. Terapeuci z kolei mogą liczyć na reklamę swoich usług, a ponadto nie muszą martwić się o kwestie logistyczne, tj. prowadzenie kalendarza, czy umawianie wizyt.

Twórcy Therapify: Jan Pluta (CTO), Łukasz Pstrong (CEO), Damian Markowski (COO)

 

Na podobnych zasadach funkcjonuje Wellbee, kolejny polski start-up, zajmujący się opieką w zakresie zdrowia psychicznego. W założeniu aplikacja ta ma ułatwić dostęp pacjentów do odpowiednich terapeutów – sprawdza potrzeby klienta i poszukuje dla niego specjalisty z odpowiednim doświadczeniem. W tym zakresie może liczyć na pomoc opiekuna terapii. Jest to psycholog lub psychoterapeuta, który jest pierwszym kontaktem każdego użytkownika Wellbee. Dobiera pacjentowi odpowiedniego terapeutę, ale też pomaga w poruszaniu się po aplikacji. Twórcy podkreślają, że start-up stawia na współpracę z doświadczonymi psychologami i psychoterapeutami.

Liczę, że Wellbee nie tylko zwiększy dostępność psychoterapii, ale będzie wartościowym narzędziem, dzięki któremu sytuacja osób cierpiących na zaburzenia i choroby psychicznie ulegnie realnej, jakościowej poprawiepowiedział Grzegorz Skuza, współtwórca i CMO Wellbee, wcześniej kierujący działem badań i rozwoju w jednym z najprężniej rozwijających się start-upów w Polsce – Booksy.

fot. Wellbee

Kolejne rozwiązanie w tym obszarze oferuje HearMe, które ma wspierać kondycję psychiczną pracowników, głównie średnich i dużych firm, poprzez konsultacje psychologiczne online. Twórcą start-upu jest Kasia Gryzło, uczestniczka programu Szkoła Pionierów PFR. Zespół HearMe tworzą doświadczeni terapeuci, coache i trenerzy biznesu. Tak jak w przypadku Wellbee i Therapify, tu też do skorzystania z pomocy specjalisty wystarczy kontakt poprzez aplikację mobilną. Podstawowymi atutami HearMe są wygodna komunikacja, anonimowość i bezpieczeństwo oraz terapeuci dobrze znający świat biznesu.    

Rozwiązania te są o tyle warte uwagi, że psychoterapia prawdopodobnie jest jednym z obszarów, które w związku z narastającymi problemami psychicznymi w nowoczesnych społeczeństwach, będą coraz dynamiczniej się rozwijać. Pandemia pokazała, że rozwiązania terapii online sprawdzają się nie gorzej niż wizyty w gabinecie, a mogą wielu osobom ułatwić dostęp do odpowiedniego specjalisty, bez wychodzenia z domu.

Zarówno wyniki, jak i perspektywy, które pojawiają się przez aplikacjami dedykowanymi zdrowiu psychicznemu, skłoniły inwestorów do wsparcia finansowego tych przedsięwzięć. Spółka Therapify ostatnio pozyskała na rozwój kwotę 550 tys. euro. Wśród inwestorów znajduje się fundusz Kogito Ventures, należący do funduszy, z którymi umowę inwestycyjną zawarł fundusz funduszy PFR Ventures. Również start-up Wellbee pozyskał wsparcie funduszu VC w wysokości 1 mln złotych. W firmę zainwestował Tar Heel Capital Pathfinder, doświadczony inwestor międzynarodowy, z którym PFR Ventures również współpracuje PFR Ventures.

Inne aktualności

Ruszyła rekrutacja do 7 edycji Szkoły Pionierów PFR!

Endeavor State of Polish Tech – jak powstawał raport i jak wygląda? [Rozmowa[