Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 13 lutego 2023

Tydzień z VC: wypożyczalnie elektroniki i sprzątanie kosmicznych śmieci

Zeszły tydzień nie był może rekordowy pod względem liczby inwestycji, ale były one za to dość wysokie i całkiem ciekawe. Sprawdźcie, co się działo w polskim ekosystemie start-upów.

Trzy inwestycje – z czego dwie w polskie start-upy, to może wydawać się niewiele, ale ten tydzień nie był nudny. Ze względu na kwoty i ciekawe start-upy. W co zainwestowały fundusze?

Plenti patrzy na firmy – i zdobywa 23 mln złotych

Plenti to start-up, który w zeszłym roku znalazł się na liście obserwowanych przez nas firm. To platforma e-commerce, która jednak nie sprzedaje, ale wypożycza sprzęt elektroniczny. Najpopularniejsza kategoria urządzeń na platformie to konsole i gogle VR, które stanowią 30 procent wszystkich wynajmów. Plenti oferuje też między innymi telefony, smartwatche, laptopy, drony, oczyszczacze powietrza, roboty odkurzające, czy ekspresy do kawy.

W zeszłym tygodniu e-commerce’owy start-up pozyskał ponad 23 mln zł od inwestorów. Rundzie finansowania przewodził fundusz 4growth VC przy udziale Montis Capital oraz NIF. Dzięki pozyskanym środkom Plenti przede wszystkim rozwinie PlentiPartners – nową ofertę dla przedsiębiorców, dzięki której mogą zarabiać na wynajmie sprzętu. W ramach tego programu samozatrudnieni oraz MŚP mogą zarabiać na wynajmie sprzętu innym. Partnerzy kupują elektronikę użytkową, którą następnie dzierżawią Plenti i otrzymują regularne, stałe wynagrodzenie – niezależnie od tego, czy ich urządzenia zostały w danym okresie wypożyczone. Sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti, a na koniec spółka go wykupuje.

"Pomysł na Plenti idealnie wpisuje się w aktualne trendy rynkowe takie jak circular economy i zmiana przyzwyczajeń klientów z posiadania w kierunku najmu sprzętu elektronicznego. Spółka działa na szybko rosnącym rynku, a jej model biznesowy jest wysoce skalowalny. W połączeniu z kompetencjami i wytrwałością founderów daje to duże szanse na sukces"

- mówi Marcin Jaszczuk, partner zarządzający 4growth VC.

"Plenti redefiniuje wzory konsumpcji i pozwala odejść od tradycyjnego modelu „kupić, użyć, wyrzucić”, a dzięki temu walczy z elektrośmieciami. Naszym celem jest inwestowanie w najlepsze spółki, które wspierają zrównoważony rozwój, co obejmuje odpowiedzialną konsumpcję i zarządzanie odpadami. Cieszymy się, że możemy wesprzeć Wojtka i jego zespół, którzy wprowadzają konsumentów do circular economy w najbardziej wygodny sposób, jaki możemy sobie wyobrazić"

-mówi Łukasz Dziekoński, partner zarządzający Montis Capital.

26 mln Euro na sprzątanie kosmosu

Szwajcarska spółka technologiczna ClearSpace, która zajmuje się oczyszczaniem przestrzeni kosmicznej ze śmieci, pozyskała 26 milionów euro. Rundzie finansowania przewodził polski fundusz venture capital OTB Ventures, a wziął w niej udział m.in. szwajcarski fundusz Lakestar, który w portfolio ma takie spółki jak m.in. Revolut czy Spotify.

ClearSpace został uruchomiony w 2018 roku i pracuje nad technologią, która pomaga przedłużać życie satelitów, np. gdy zabraknie im paliwa, a także sprowadzać je na Ziemię, gdy satelita przestaje działać. Pierwsza kosmiczna misja ClearSpace planowana jest na 2026 rok.

"Finansowanie osiągnięć naukowych i nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sektora kosmicznego i przyspieszenia dalszych inwestycji w gospodarkę. Prywatne inwestycje w firmy kosmiczne, zwłaszcza realizowane ze środków funduszy venture capital, w ciągu ostatniej dekady systematycznie biły roczne rekordy" 

- powiedział Adam Niewiński, general partner i współzałożyciel OTB Ventures.

Assay Group inwestuje w producentów anten

Wireless Instruments zajmuje się projektowaniem i produkcją anten telekomunikacyjnych, głównie do łączności bezprzewodowej IoT, 5G i LTE. Powstała w 2010 roku firma specjalizuje się w urządzeniach zewnętrznych zapewniających możliwość zamontowania modułów nadawczo-odbiorczych wewnątrz obudowy anteny. Wśród klientów znajdują się m.in. duże koncerny, takie jak ABB, GE, Honeywell, Orange France / Orange Maroc oraz Telekom Malaysia. Jednym z ciekawszych projektów Wireless Instruments w niedawnym czasie było dostarczenie specjalnie zaprojektowanych anten do komunikacji bezprzewodowej 5G/LTE/Wi-Fi w kilkuset punktach sieci szybkiego ładowania pojazdów Tesla na terenie Europy. 

W spółkę zainwestował prywatny fundusz VC działający w ramach Assay Group – grupy, która inwestuje w polskie start-upy, a w jej portfelu znajdują się takie podmioty jak m.in. fintechowy Instapay. Niestety nie znamy zainwestowanej kwoty. W 2023 roku Wireless Instruments planuje utworzyć spółkę zależną zajmującą się projektowaniem i produkcją systemów zasilania dla urządzeń telekomunikacyjnych. Projektuje też nową linię produktów antenowych, głównie 5G/IoT, przeznaczonych do pojazdów, pociągów i statków/jachtów.