Aktualności Data publikacji: 22 sierpnia 2022

Dwa tygodnie z VC: od RFID po zarządzanie ulem

Końcówka wakacji to dużo inwestycji, głównie seedowych, w ciekawe start-upy. Największa runda to znana aplikacja do wspierania internetowych twórców, a wśród start-upów, w które zainwestowały VC jest zwycięzca ostatniej edycji Szkoły Pionierów PFR.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni fundusze nie próżnowały. Doszło do aż 8 inwestycji, z czego w większości w młode start-upy. Kogo wsparły VC?

Patronite ze wsparciem od WP

Jeśli śledzisz jakiekolwiek blogi, podcasty czy twórców w mediach społecznościowych, na pewno spotkałeś się z Patronite. To serwis pozwalający wpłacać dobrowolne, comiesięczne datki ulubionym twórcom internetowym – w zamian za nagrody lub dostępne tylko dla wspierających treści, lub po prostu, żeby ich docenić. Z platformy korzysta ponad 7 tysięcy twórców – od youtuberów przez publicystów i redakcje (np. stacji radiowych online), po fundacje.

Wirtualna Polska zainwestowała w Patronite ponad 12,6 mln złotych, obejmując 40% udziałów w serwisie. Twórcy zrzeszeni na Patronite zyskają dostęp do szerszego grona odbiorców oraz nowych metod monetyzacji.

"Patroni ufundowali w Polsce całą generację niezależnych publicystów, radiostacji, gazet, podcasterów czy filmowców. Cieszymy się, że wspólnie z Wirtualną Polską będziemy mogli wykonać kolejny krok w realizacji naszej misji – chcemy sprawić, by wartościowi twórcy mogli docierać ze swoim przekazem do jak najszerszego grona odbiorców, ale również by jak najwięcej z nich mogło zamienić swoją pasję w pracę, wynagradzaną comiesięczną pensją"

- mówi Tadeusz Chełkowski, założyciel Patronite.pl.

2 mln zł za streaming z magazynów

CosmoEye, polska spółka rozwijająca system streamingowy B2B do zarządzania magazynem. System został stworzony dla firm, które potrzebują ciągle obserwować hale produkcyjne lub monitorować zapasy. Mogą to być na przykład firmy produkcyjne, hurtownie, czy centra dystrybucji e-commerce. Aby zapewnić przestrzeganie przepisów BHP, procesów i operacji na hali magazynowej, CosmoEye wykorzystuje zintegrowane kamery wideo i narzędzia sztucznej inteligencji, które dokonują one analizy nagrań w czasie rzeczywistym.

W rundzie pre-seed CosmoEye wsparte zostało 2 mln złotych finansowania przez fundusz Arkley Brinc VC. Start-up pilotażowo współpracuje już z kilkoma klientami, i planuje niedługo wejść na rynek.

Zwycięzcy Szkoły Pionierów PFR z rundą 8 miesięcy po starcie

Znika to zwycięzcy ostatniej edycji Szkoły Pionierów PFR. Po niecałych 9 miesiącach od rozpoczęcia działalności zebrało pierwszą rundę finansowania wysokości 1,3 mln złotych. Start-up wsparło LT Capital i aniołowie biznesu.

Co to jest Znika? Naszym stałym czytelników pewnie nie trzeba przedstawiać start-upu, ale najkrócej – ekologicznymi opakowaniami. Start-up sprzedaje zarówno dostępne na rynku opakowania, jak i tworzy własne z różnych materiałów. W ofercie znajdują się nie tylko pudełka czy torby, ale np. ekologiczne taśmy klejące i wszystkie produkty potrzebne do pakowania.

Znika celuje w sprzedaż do sektora B2B, jednak zakładając także małe firmy czy rzemieślników – zamówić można w większości wypadków nawet 100 sztuk produktu. Finansowanie start-up planuje wykorzystać na rozszerzenie oferty, w tym także badania nad własnymi eko-materiałami.

Dwie inwestycje Scanderia Venture – pszczoły i szybkie przekazywanie energii

Dwoma pre-seedowymi inwestycjami pochwalił się białostocki fundusz Scanderia Venture. Pierwszą z nich jest JustBee – start-up zajmujący się ulami. Rozwiązanie tworzone przez firmę ma pozwolić na stworzenie sensora i systemu informatycznego, które będą stanowić podstawę oceny funkcjonowania ula - w sposób całkowicie automatyczny. Pszczeli start-up otrzymał 1,17 mln złotych.

Druga inwestycja na taką samą kwotę trafia ProSpeedEnergy. Tu spółka, która rozwija technologię systemu szybkiego przekazywania energii w urządzeniach medycznych. Znajdzie ona zastosowanie m.in. w przenośnych aparatach USG, holterach EKG, defibrylatorach, respiratorach i innych urządzeniach medycznych wymagających własnego zasilania lub możliwości jego uzyskania bez podłączenia do sieci elektroenergetycznej. ProSpeed ma przeznaczyć środki na badania przemysłowe i prace rozwojowe.

Obie inwestycje zostały sfinansowane z funduszy z programu BRIdge Alfa NCBiR.

Dwa nowe fundusze inwestują w edrone

Polski Atmos Ventures i niemiecki Müller Medien, obok dotychczasowych inwestorów – PortfoLion i aniołów biznesu zainwestowali w rundzie B w edrone. Ten krakowski start-up zajmuje się rozwiązaniami do automatyzacji marketingu i CRM przeznaczonymi dla sklepów internetowych i innych eCommerce.

Fundusze mają być przeznaczone na rozwój nowych technologii – takich jak usługi głosowe dla e-commerce, a także rozwój na kilku nowych rynkach lokalnych.

"W ciągu ostatnich 18 miesięcy podwoiliśmy liczbę naszych międzynarodowych klientów np. w Brazylii i Europie Środkowo-Wschodniej. Chcemy zainwestować w nie więcej. Poza tym chcemy też rozwijać nasze rozwiązania głosowe, a wśród nich konwersacyjny interfejs zakupowy i wyszukiwarkę opartą na komendach słownych"

- mówi Michał Blak, CEO firmy.

AVIA Capital inwestuje w czytniki RFID

Jedną z najwyższych rund pierwszego półrocza była inwestycja TDJ Venture w Talkin Things, polskiego producenta chipów RFID. Tymczasem w sierpniu fundusz AVIA Capital zainwestował nieujawnioną kwotę w czytniki tego rodzaju znaczników – Hadatap.

Hadatap to producent czytników RFID i oprogramowania do nich, który jest liderem naszego rynku jeśli chodzi o liczbę wdrożeń. Z produktów Hadatap korzystają m.in. Orlen, Poczta Polska czy Uniwersytet Jagielloński.

"Hadatap posiada własne oprogramowanie i czytniki RAIN RFID oraz wiedzę i największe w Polsce doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań RFID. Jeszcze kilka lat temu ta technologia była droga i miała pewne ograniczenia techniczne, a teraz staje się kluczowa dla funkcjonowania wielu branż, szybko zyskując na popularności – powiedział Marcin Wysocki, Partner w AVIA Capital. - Hadatap obsługuje największe krajowe firmy i instytucje, a także z powodzeniem zdobywa klientów wśród międzynarodowych korporacji"

- dodał.

Szukasz finansowania? Z naszego darmowego kursu online dowiesz się wszystkiego o współpracy z inwestorem!