Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Tydzień z VC: 140 milionów na panele słoneczne

Zeszły tydzień to siedem rund finansowania, przy czym zamknięcie 140-milionowej rundy. Co wydarzyło się w zeszłym tygodniu w polskim ekosystemie VC?

Ten tydzień to 6 mniejszych rund, ale też zakończenie jednej dużej – jednego z bardziej rozpoznawalnych ecotechowych start-upów. Wśród rund są też deep techowe i HR Techowe rozwiązania, a nawet innowacyjne rozwiązanie do wsparcia produkcji filmowej.

Sunroof ze 140 milionami złotych

Polsko-szwedzki start-up zajmujący się tworzeniem dachów, które równocześnie są panelami fotowoltaicznymi we wrześniu zeszłego roku ogłosił zebranie 70 milionów złotych. W zeszłym tygodniu z kolei poinformował o zwiększeniu rundy o nieomal taką samą kwotę. Finansowanie w wysokości 13.5 miliona EUR zapewnił syndykat europejskich inwestorów climate tech – włącznie z World Fund, Nordic Alpha Partners i L&G Capital. Rundzie przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund, część grupy Alantra. Spółce kapitał w pierwszej części rundy zapewniły także polskie fundusze Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures.

W pierwszej fazie start-up miał na celu rozwój międzynarodowy przede wszystkim w Szwecji i krajach skandynawskich. Dzięki zdobyciu dodatkowych funduszy rozwijać ma się także w Stanach Zjednoczonych i pozostałych krajach europejskich.

7,2 mln złotych na rozwój technologii kwantowych

Milion złotych od aniołów biznesu i 6,2 miliona złotych grantu od NCBR otrzymała QNA Technology – nanotechnologiczny start-up z Wrocławia, który w warunkach laboratoryjnych dokonał syntezy niebieskich kropek kwantowych, technologii niezbędnych do tworzenia kwantowych wyświetlaczy.

Obecnie firma jest już po fazie testów laboratoryjnych, a pozyskane środki chce przeznaczyć na zakup elementów pilotażowej linii syntezy oraz zakończenie kolejnego etapu prac rozwojowych niebieskich kropek kwantowych. Osiągnięcie tych celów ma umożliwić spółce realizację pierwszych kontraktów dla producentów optoelektroniki z całego świata.

Pre-seedowe 1,8 mln na platformę do rekrutacji do „gigów”

Vaquat to platforma, która ma pozwolić na rekrutację pracowników, zwłaszcza młodych do krótkoterminowej pracy, choćby w korporacjach, firmach konsultingowych i start-upach, które potrzebują natychmiastowego, krótkoterminowego wsparcia w prostych zadaniach.

Daniel Robaczewski, founder Vaqat (fot. mat. prasowe)

Start-up w styczniu zamknął pre-seedową rundę finansowania z wynikiem ponad 1,8 mln złotych pozyskanych od Untapped Capital, amerykańskiego funduszu Venture Capital, a także prywatnych inwestorów w Stanach, Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Vaqat przeprowadził już prawie 100 pilotażowych projektów w 15 państwach z największymi korporacjami, takimi jak Bain & Company, OC&C, Altman Solon, Artefact, ale także ze startupami, funduszami inwestycyjnymi czy siecią restauracji. Z platformy korzysta obecnie ponad 1600 studentów z 250 uniwersytetów na całym świecie. W październiku start-up zajął drugie miejsce w LBS MENA Start-up Competition w Dubaju.

1,4 mln złotych na roboty dostarczające jedzenie

Delivery Couple to firma zajmująca się dostawami „ostatniej mili” za pomocą robotów – które sama produkuje i nimi zarządza. Roboty start-upu mają zajmować się dostawą jedzenia do 3 kilometrów od restauracji. Start-up twierdzi, że jest w stanie zredukować koszty dostawy o ponad połowę – z 20 do 8 złotych.

Robot Delivery Couple (fot. mat. prasowe)

Firma zebrała 1,4 mln złotych od Czysta3.VC i Techni Ventures. Pieniądze mają zostać wykorzystane na zwiększenie autonomii robotów, co pozwoli na kontrolę ich z mniejszym zespołem ludzi.

- Zakończyliśmy etap R+D, jeżeli chodzi o hardware, mamy bardzo konkurencyjne i w pełni autorskie urządzenie (robota), teraz musimy zrobić go bardziej inteligentnym, dlatego zebrane finansowanie Delivery Couple przeznaczy na rozwój autonomiczności swoich robokurierów. Dzięki ograniczaniu decyzyjności operatora przy każdym z robotów, firma ma zwiększać opłacalność ich zatrudnienia. Operator będzie mógł nadzorować jednocześnie pracę coraz większej ilości robotów, dzięki czemu koszt pracy będzie rozłożony na coraz większą ilość “dostawców” - komentuje Sergiusz Lebedyn, założyciel start-upu.

Firma ma w planach ekspansję zagraniczną jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dodatkowo zajmuje się procesem legislacyjnym ze wsparciem Centrum Kompetencji Pojazdów Autonomicznych i Połączonych oraz Ministerstwa Infrastruktury w Polsce.

January Ciszewski inwestuje w zarządzanie czasem pracy poza komputerem

MONITI to technologiczna firma, która stworzyła rozwiązanie pozwalające na monitoring czasu pracy pracowników działających poza firmą, ale nie zajmujących się pracą przy komputerze, choćby w produkcji, serwisie czy sprzedaży mobilnej. To SAASowa aplikacja, która może być zainstalowana na dowolnym urządzeniu, a poza czasem pracy pozwala działom HR tworzyć i monitorować plany urlopowe, generować raporty wynagrodzeń, czy planować grafiki.

1,2 mln złotych zainwestował w start-up JR Holding, wehikuł inwestycyjny Januarego Ciszewskiego.  - Zainwestowaliśmy w MONITI ponieważ zawiera funkcje niedostępne w innych tego typu rozwiązaniach. Większość dostępnych aplikacji koncentruje się na monitoringu czasu pracy osób korzystających z komputera. MONITI oferuje również możliwość wsparcia przedsiębiorców zatrudniających pracowników fizycznych, w tym mobilnych. Wierzymy, że to rozwiązanie znajdzie szerokie zainteresowanie na rynku – powiedział January Ciszewski.

Środki z inwestycji spółka chce przeznaczyć na rozwój aplikacji - dostarczając dodatkowe moduły, które mają jej pozwolić na bycie główną aplikacją HR w spółce.

Milion złotych na wirtualne studia filmowe

PixelRace to start-up, który chce zmieniać produkcję filmową. Pozwala na planach wyświetlać wirtualne tło, które pokazuje się i zmienia w czasie rzeczywistym – bez potrzeby nagrywania na green screenach.

Rodzimy start-up, który bije się o miejsce lidera w tej młodej branży, wskazuje, że owa technologia to przyszłość zarówno wielkich produkcji kinowych, jak i tych budżetowych, a nawet reklam. Klientów spółka zdobywa nie tylko w Europie, ale m.in. w USA, Indiach i na Bliskim Wschodzie. Na koncie ma już strategiczne partnerstwo z ATM Group, dzięki któremu otworzyła nowoczesne studio wirtualnej produkcji ATM Virtual. Technologie PixelRace zostały wykorzystane m.in. w bollywódzkim filmie „Bawaal”. Witualną produkcję wykorzystano też przy filmie „Infinite Storm”, który miał kinową premierę w 2022 r.


Firma została wsparta przez Unfold.vc kwotą 1 mln złotych, które przeznaczone zostały zarówno na rozwój produktu, jak i działalności firmy. Obecnie oprogramowanie spółki można będzie zobaczyć w bollywoodzkim filmie „Bawaal” (premiera w kwietniu br.).

Start-up pomagający w wyjściu z nałogów z milionem złotych

Predict Watch to stworzony przez naukowców Polskiej Akademii Nauk: Macieja Skorko i dr hab. Mateusza Golę start-up, który wykorzystuje uczenie maszynowe w pomocy w wychodzeniu z nałogów – alkoholowego, narkotykowego, uzależnienia od pornografii czy gier. Ich algorytmy pozwalają na rozpoznawanie wzorców zachowań towarzyszących nawrotom do nałogów i interwencji z odpowiednim wyprzedzeniem. Technologia opracowywana w ramach projektu Predict Watch pomaga zidentyfikować osobiste czynniki ryzyka osobom z uzależnieniem i interweniuje, gdy czynniki te się nasilają, a użytkownik potrzebuje wsparcia.

Pod koniec 2022 roku działalność zespołu wsparł kwotą 1,1 miliona złotych fundusz Aligo VC. Fundusz specjalizuje się właśnie we wspieraniu projektów terapii cyfrowych, mając na swym koncie zaangażowanie w projekty takie jak Prosoma, Smarter Diagnostics, Hashiona i BioMinds.

- Statystyki z ostatnich lat wskazują, że uzależnienia od substancji i behawioralne stają się bardzo poważnym problemem społecznym. Niepokojące jest zjawisko, że uzależnionymi stają się osoby coraz młodsze, rośnie ryzyko uzależnień w wśród młodzieży i dzieci - komentuje Łukasz Mańkowski, Partner Zarządzający w Aligo VC. - Niestety, o ile w świadomości społecznej istnieje wiedza na temat uzależnień od alkoholu i narkotyków, o tyle problem uzależnień behawioralnych jest ciągle traktowany marginalnie. Dojrzałe rozwiązania cyfrowe mogą być na to skuteczną odpowiedzią dzięki swej efektywności i dużej dostępności – dodaje.

Inne aktualności

Dwa tygodnie z VC: super duże rundy

Łotewski start-up pomoże firmom w dostawach ostatniej mili. Dostał 500 tys. EUR od Black Pearls VC