Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Dwa tygodnie z VC: Ponad 140 mln na koniec wakacji

10 rund finansowania, z czego dwie wynoszące wspólnie ponad 100 mln złotych – tak wyglądały pierwsze powakacyjne tygodnie na rynku VC. Kto otrzymał finansowanie? Zobacz! 

Pierwsze powakacyjne tygodnie to powrót do normalnego trybu pracy dla VC i dla naszej prasówki. Od przyszłego tygodnia wracamy do publikowania jej co tydzień! Ostatnie dwa tygodnie to aż 10 inwestycji – z czego dwie bardzo wysokie – powyżej 40 mln złotych. W jakie start-upy zainwestowały fundusze VC? 

70 mln złotych dla SunRoof 

Sunroof to polsko-szwedzki start-up zajmujący się produkcją dachów, które równocześnie są panelami fotowoltaicznymi – nie wymagając w ten sposób instalacji dodatkowych paneli w nowo budowanym lub remontowanym domu. Technologia SunRoof pozwala też na uzyskanie większej ilości energii z metra kwadratowego, zużywa mniej materiałów i pozostawia dzięki temu mniejszy ślad węglowy. Poza samymi dachami SunRoof oferuje także aplikację mobilną, która pozwala na monitorowanie i zarządzanie produkcją oraz zużyciem energii w domu. 

Do tej pory SunRoof szukał finansowania w rundach seedowych, natomiast tym razem poszedł dalej i uzyskał 15 mln Euro (70 mln złotych) w rundzie Early VC. Przewodził jej fundusz Klima Energy Transition Fund, część grupy Alantra. Spółce kapitał zapewniły także polskie fundusze Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures, które wspierały SunRoof już we wcześniejszych rundach, a także aniołowie biznesu. Środki start-up chce przeznaczyć na umocnienie pozycji w Szwecji, Niemczech i Polsce, a w dalszej kolejności zdobycie kolejnych rynków. 

40 mln złotych dla Autenti – od banków i VC 

Autenti to start-up zapewniający różne metody weryfikacji osoby online – przez podpis elektroniczny, otwartą bankowość, przelew bankowy, po identyfikację za pomocą selfie i dokumentu czy wideorozmowy. Autenti stworzyło też narzędzie do weryfikacji e-podpisów w różnych globalnych standardach.  

Autenti zebrało w rundzie B 8,5 mln Euro (ok. 40 mln złotych) od przede wszystkim banków: Aliora, BNP Paribas i PKO BP oraz fundusze Black Pearls VC i Innovation Nest, a także zagraniczne fundusze - 3TS Capital Partners i Elevator Ventures. Trzy banki wspierały fintechowy start-up już w zeszłej rundzie – inwestując w niego tuż przed wybuchem pandemii ponad 17 mln złotych. 

Środki zebrane przez fintech mają pomóc mu w rozwoju, także na europejskich rynkach, głównie w Niemczech, Czechach, Słowacji i Hiszpanii. Spółka chwali się, że już teraz ma pojedynczych klientów z ponad 100 krajów świata, ale nie jest to wynik zorganizowanych działań. Teraz ma to się zmienić. 

12 mln dolarów na akwaria 

Zawsze cieszą nas inwestycje w start-upy „nieoczywiste”, dlatego bardzo ciekawa jest inwestycja Aper Ventures i Kap Holding w Reef Factory, inteligentny system i urządzenia IoT do zarządzania akwariami.  

Start-up chwali się, że, jako jedyna firma w branży, stworzył kompletny system zarządzania akwarium morskim – Smart Reef 360, który poprzez połączenie urządzeń smart, analizy wody, software oraz suplementów (także dawkowanych automatycznie) zapewnia pełną automatykę utrzymania odpowiednich parametrów wody. Umożliwia także sprawdzanie stanu akwarium w czasie rzeczywistym. W razie nieprawidłowości Smart Reef wysyła do użytkowników powiadomienia i umożliwia zdalne kontrolowanie systemu. Reef Factory w tej chwili wchodzi na największy rynek świata – USA. 

Środki z rundy zostaną przeznaczone na poszerzenie oferty spółki o nowe urządzenia, stworzenie nowej linii suplementów chemicznych, rozwój software’u do akwariów oraz prace nad nową linią produktów dedykowanych akwarystyce słodkowodnej.  

10 mln złotych na zdalny obieg dokumentów z blockchain 

Założyciele Doxychain (fot. mat. prasowe)

DoxyChain to platforma do zdalnego obiegu dokumentów. Poza tym, że umożliwia ich przekazywanie i podpisywanie, korzysta także technologii blockchain. Dzięki temu każda zmiana w dokumencie i cały jego przepływ są możliwe do weryfikacji. Swoje działania kieruje głównie do rynku prawnego.   

Start-up wsparła w seedowej rundzie grupa polskich i niemieckich funduszy – rundzie przewodził Level2 Ventures, a wzięły w niej udział CV VC, Satus Starter i Müller Medien. Środki mają być przeznaczone na rozwój produktu i rozwój międzynarodowy na rynkach europejskich i w USA.  

3 mln na chatboty od K2 Holding 

W należącą do K2 Holding spółkę PerfectBot zainwestowały fundusze Tar Heel Capital Pathfinder i KnowledgeHub Starter. PerfectBot to twórcy chatbotów tekstowych drugiej generacji, mających przede wszystkim rozumieć pytania klientów i odciążać centra ich obsługi – głównie w eCommerce i handlu detalicznym. 

Fundusze mają przejąć 15 procent udziałów w spółce, a środki pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. 

2,5 mln na suplementy dla graczy 

Gaming Supplements to start-up tworzący suplementy diety, jednak przeznaczone dla specyficznego odbiorcy – graczy komputerowych, esportowców, a także programistów i pracowników biurowych. Ich pierwszym produktem jest Gaminate – napój do rozpuszczania w wodzie, który ma stanowić alternatywę dla energetyków i kawy. Według jego twórców sprawia, że użytkownik odczuwa podniesiony poziom energii i koncentracji aż do 6 godzin. Dodatkowo produkt został zaprojektowany do długotrwałej suplementacji i codziennego spożywania, dzięki czemu po min. 30 dniach użytkownicy odczuwają poprawę koncentracji oraz ogólnego samopoczucia. 

Założyciele Gaminate (fot. mat. prasowe)

Firmę stworzyli w 2020 roku doświadczeni founderzy wywodzący się m.in. z firmy Maspex i zajmującej się influencer marketingiem agencji TalentMedia. W pre-seedowej rundzie zainwestował w nią SMOK Ventures wraz z dwoma aniołami biznesu, a w kolejnej dołączył do nich January Ciszewski. Obecnie Gaminate ma już ponad 40 tys. klientów, a kolejna runda finansowania wyniosła 2,5 mln złotych, a brały w niej udział AgriTech Hub i ASP Capital. Finansowanie umożliwi wprowadzenie nowego produktu pod marką Gaminate oraz rozwój na nowych rynkach. 

1,1 mln złotych na platformę pomagającą w dystrybucji gier 

Playstrict to kolejna gamingowa inwestycja ostatnich dwóch tygodni. To platforma, która ma wspierać niezależnych twórców gier mobilnych w ich marketingu - poprzez zautomatyzowane ustawianie kampanii marketingowych – zarówno w social mediach jak i na platformach sprzedażowych, a także w samych grach, poprawiając na przykład czas pozostawania w rozgrywce użytkownika, czy badając dane dotyczące płacących graczy w wypadku modelu freemium. 

W startup zainwestował fundusz Carlson ASI Evig Alfa, fundusz venture capital z grupy Carlson, z funduszy pochodzących z programu BRIdge Alfa. - Platforma Playstrict stara się wypełnić lukę edukacyjną w kwestii marketingu gier mobilnych na każdym z etapów cyklu życia gry, aby jak najlepiej przygotować ją do soft launchu i ułatwić wejście produktu na rynek. Naszą misją jest rozwiązanie problemu setek tysięcy game devów na świecie, którzy borykają się z ogromnymi kosztami promocji gier - mówi Michał Tokarski, CEO Playstrict. 

Milion złotych na wsparcie treningów lekkoatletów 

Startup 1M TRACK stworzy rozwiązanie dla ćwiczących na bieżni lekkoatletów. To aplikacja mobilna połączona z zestawem paneli LED zamontowanych wzdłuż bieżni. Wszystko po to, by wskazać biegaczom tempo i rytm biegu dla osiągnięcia konkretnego czasu lub określonych celów treningowych. Współzałożycielem sporttechowej firmy jest Tomasz Smokowski, polski dziennikarz i komentator sportowy, związany m.in. z Kanałem Sportowym, TVP i Polsatem Sport.  

W pre-seedowej rundzie 1M TRACK pozyskał 1 mln zł od funduszu Infini, a środki pochodzą z programu BRIdge Alfa. Inwestor i start-up spotkali się w trakcie finału inkubatora Hub of Talents 2, realizowanego przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Start-up ma już model MVP, a pieniądze ma przeznaczyć na komercjalizację projektu. 

Dwie nowe inwestycje funduszu Orlenu – farmy wiatrowe i roboty 

W czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu dwie nowe inwestycje przeprowadzone przez fundusz Orlen VC ogłosił polski paliwowy koncern Orlen. Nieokreślone kwoty fundusz zainwestował w Eologix - zajmujący się monitoringiem i poprawą efektywności turbin wiatrowych oraz Invert Robotics - producenta robotów do inspekcji przemysłowych. ORLEN VC przeprowadził już także dwie inwestycje w fundusze – Emerald Technology Ventures ze Szwajcarii oraz Environmental Technologies Fund z Wielkiej Brytanii. 

ORLEN VC wspiera spółki technologiczne znajdujące się na etapie ekspansji. Pierwszą inwestycją korporacyjnego funduszu było ICSec – zajmujący się cyberbezpieczeństwem start-up. 

SMOK inwestuje w gry mobilne 

Obrodziło w ciągu ostatnich dwóch tygodni inwestycjami w gaming – ostatnią ogłosiło SMOK Ventures, które wspiera nieokreśloną kwotą Madcore Games – nową, chociaż założoną przez weteranów branży firmę tworzącą gry mobilne. Wsparcie funduszu ma zostać przeznaczone na rozwój zespołu i stworzenie pierwszej gry Madcore – kooperacyjnego RPG. 

Inne aktualności

OTB Ventures tworzy swój Drugi Fundusz o wartości 185 milionów dolarów mający na celu wsparcie innowacji w obszarze DeepTech w Europie.

PFR Ventures dalej zazielenia fundusze – wspiera szósty green techowy VC