Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Rok 2021 w start-upach: Wszystko rośnie

Rok 2021 upłynął pod znakiem pandemii, ale dla polskich start-upów okazał się rekordowy - procesy związane z cyfryzacją zostały znacząco przyspieszone. Jak wyglądał ten rok? Czy padły kolejne rekordy?

Jak wyglądał ten rok w ekosystemie start-upowym? Bardzo dobrze! To, czy mamy już „pierwszego jednorożca”, pozostaje wciąż nierozwiązaną zagadką, bo wrześniowa runda Docplanner nie została do tej pory potwierdzona, ale i tak dla naszych start-upów był to wyjątkowy rok – także pod względem finansowania. 

O tym, że to rekordowy rok wiedzieliśmy już w zeszłym kwartale 

- Zamknięcie 2021 roku kolejnym rekordem to już fakt, a podsumowujemy dopiero trzeci kwartał. Pomijając megarundy, wartość transakcji wyniosła 1,46 mld PLN, podczas gdy w całym 2020 było to 1,23 mld PLN. Czwarty kwartał zapowiada się jeszcze lepiej - mówił Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners przy publikacji raportu „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2021” PFR Ventures i Inovo. Już w trzecim kwartale kwoty inwestycji osiągnęły wysokość 1,46 mld złotych, nie licząc najwyższej rundy Uncapped (301 mln zł). W całym roku 2020 bez trzech najwyższych rund fundusze przekazane przez VC start-upom to 1,23 mld zł. Dane za ostatni kwartał 2021 r. jeszcze przed nami, ale zanotowaliśmy przynajmniej dwie bardzo wysokie rundy – 220 mln złotych dla Ramp i 190 mln dla Packelp.  

fot. Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2021

Polska stoi machine learning? 

Opublikowany w tym miesiącu raportu „Polskie Startupy 2021” autorstwa fundacji Startup Poland wskazał na wzrost dojrzałości naszego ekosystemu – poza rekordowymi i coraz późniejszymi rundami finansowania, wskazał także na coraz wyższe przychody technologicznych start-upów. Ciekawy jednak był także przekrój branż, w jakich te firmy działają. 

Respondenci zostali poproszeni o wskazanie trzech kluczowych słów najlepiej oddających charakter głównej usługi lub produktu oferowanych swoim klientom. Najwięcej, bo ponad jedna piąta z nich (22%), wskazywała na AI i machine learning. Nieco mniej (18%) wybrało e-commerce. Trzecie miejsce zajął termin medtech (13%), czyli usługi z obszaru medycyny i zdrowia. Niemal identyczny odsetek (12%) wskazał słowa 'edukacja’ oraz 'analityka, research tools, business intelligence’. 

Branże w których działają polskie start-upy (fot. Polskie Startupy 2021)

Takie dane pojawiły się w raporcie po raz pierwszy, więc trudno wskazać na trendy. Na pewno były tak wyraźne, jak w 2020 r., zdominowanym przez zmiany wymuszone przez pandemię COVID 19 (zwłaszcza w wypadku medtech widać było pojawiające się rozwiązania technologiczne związane ze zmianą modelu służby zdrowia – w tym telemedycynę – takie jak np. Higo Medical), natomiast rozwój zarówno medtech jak e-commerce obserwowaliśmy już w zeszłym roku. Rozwiązania, które koncentrują się na edukacji to raczej kwestia tego roku. Poza globalnym gigantem – Brainly, w Polsce powstał na przykład Novakid – aplikacja do nauczania angielskiego dla dzieci. Ten edtechowy start-up nie jest przez wszystkich identyfikowany jako część polskiego ekosystemu (założyciele są Rosjanami, a rundy finansowania zdobywa głównie poza Polską), ale firma z siedzibą w Krakowie, w tym roku uzyskała ok. 29,5 miliona euro od funduszy VC z Doliny Krzemowej.  

Co do machine learning – trudno wskazać konkretny start-up, który koncentruje się na tym rynku – bo większość z polskich start-upów technologicznych używa AI jako narzędzia. Rozwiązań AI w medycynie używa na przykład Infermedica – jeden ze start-upów, które w tym roku obserowaliśmy, a w e-commerce przykładem wykorzystania rozwiązań maszynowych może być na przykład Nethansa, które optymalizuje ceny na jednej, konkretnej platformie – Amazon. Jednak to, że polska jest zagłębiem usług IT i wysokiej jakości programistów to jeden z powodów, dla których AI w naszym kraju trzymało się dobrze. 

Polskie start-upy są także dojrzalsze i więcej zarabiają. Ten trend to kolejna obserwacja z raportu Startup Poland. 59% badanych stwierdziło, że ich firma przynosi większe lub o wiele większe przychody niż w zeszłym roku. Tylko 9% zanotowało spadek przychodów. 

Ten rok był kolejnym bardzo dobrym rokiem dla polskiego ekosystemu. Co nas czeka w przyszłym? Czekamy na nowe świetne firmy, dalszy rozwój tych, które już znamy i kolejne rekordowe rundy! 

Inne aktualności

Technologia kwantowa – czym jest i jakie branże zrewolucjonizuje?

Technologiczne podcasty, których powinieneś posłuchać