Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

Poznań

Najważniejsze adresy dla start-upera - Poznań

Nasza podróż po Polsce w poszukiwaniu instytucji sprzyjających rozwojowi biznesu, szczególnie na jego początkowym etapie trwa. Gościliśmy już w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi. W tym tygodniu robimy przystanek w Poznaniu, w którym na przedsiębiorców czeka naprawdę szerokie spektrum wsparcia!    

Poznański Park Naukowo – Technologiczny 

PPNT (uwaga, nie mylcie z Pomorskim Parkiem Naukowo – Technologicznym, o którym pisaliśmy w tekście o trójmiejskich adresach dla start-upera) prowadzi działania rozwojowo – badawcze w zakresie specjalistycznych analiz i rozwoju technologii. Równie ważnym obszarem wsparcia Parku dla przedsiębiorców jest doradztwo w obszarze wdrażania innowacji i szkolenia wzmacniające kreatywne poszukiwanie rozwiązań. Co ciekawe, Poznański Park Naukowo - Technologiczny jest jedynym parkiem technologicznym w Polsce posiadającym status jednostki naukowej, co umożliwia realizowanie wspólnych projektów z przedsiębiorstwami technologicznymi.  

fot. Poznański Park Naukowo - Technologiczny

PPNT jest również jednym z pięciu krajowych DIHów, czyli hubów innowacji cyfrowych, w ramach którego pomaga firmom w sprawnym przejściu transformacji cyfrowej.  

Misją PPNT jest komercjalizacja wiedzy i technologii, szczególnie w obszarze chemii, fizyki, biotechnologii i IT, w oparciu o prowadzone badania naukowe oraz unikalne w skali kraju kompetencje i wyspecjalizowaną infrastrukturę. 

Startup Poznań 

fot. logo Startup Poznań

Startup Poznań to inicjatywa, miasta, które przy współpracy z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, funduszy inwestycyjnych, firm technologicznych oraz reprezentacji środowiska start-upowego, oferuje firmom rozwijającym działalność w Poznaniu wsparcie w zakresie promocji oraz wiedzę w obszarze nowych technologii. Celem inicjatywy jest promowanie i wspieranie rozwoju projektów działających w Poznaniu oraz edukowanie przedsiębiorców. Zadaniem inicjatywy jest także aktywowanie lokalnej społeczności i rozbudowywanie już funkcjonującego ekosystemu. 

W ramach inicjatywy funkcjonuje: 

 • serwis internetowy plusjeden.com; 
 • wydarzenie Startup Poznań; 
 • konkurs o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości w kategorii „startup”; 
 • przestrzeń pracy wspólnej „+jeden”. 

Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości 

fot. Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości

Jest to instytucja wspierająca oferująca pomoc zarówno obecnym, jak i przyszłym przedsiębiorcom, a przede wszystkim mikro- i małym firmom. POWP świadczy bezpłatne usługi informacyjno-doradcze, konsultingowe i edukacyjne z zakresu przedsiębiorczości – tworzenia i rozwoju działalności gospodarczej. 

Ośrodek należy do Sieci Wspierania Przedsiębiorczości i Zatrudnienia, dzięki czemu współpracuje z instytucjami rynku pracy, otoczenia biznesu, poznańskimi uczelniami oraz Ośrodkiem Doradczo-Szkoleniowym Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania. W POWP uzyskacie informacje jak krok po kroku zrealizować pomysł na własną firmę oraz skorzystać z wiedzy fachowców i specjalistów rozwiązując problemy, jakie mogą pojawić się przy prowadzeniu działalności gospodarczej. 

Osobom planującej rozpoczęcie prowadzenia firmy Ośrodek oferuje udział w cyklicznym szkoleniu „Pierwszy krok w biznesie", podczas którego dowiecie się o: 

 • planowaniu przedsięwzięcia; 
 • tworzeniu biznesplanu – planu marketingowego, analizy finansowej; 
 • prawie podatkowym i podstawach księgowości; 
 • procedurze rejestracji firmy. 

YouNick 

fot. YouNick

To pierwszy w Polsce prywatny park technologiczny, który od 10 lat służy wsparciem dla innowacyjnego biznesu.  

W YouNick funkcjonuje m.in. one-stop-shop dla innowacji. W nim otrzymacie kompleksowe wsparcie w rozwoju produktów i usług. Jak wskazują twórcy przedsięwzięcia, jest to pomoc od A do Z: od pieniędzy na rozwój biznesu, przez badania i testy rynkowe, projektowanie i prototypowanie, weryfikację czystości patentowej, opracowanie strategii IP po komercjalizację. W YouNick dobór finansowania, usług i wsparcia dopasowany jest specyfiki firmy, tak by były jak najbezpieczniejsze dla przedsięwzięcia. 

Akcelerator Innowacji Przemysłowych 

fot. Akcelerator Innowacji Przemysłowych

Akcelerator Innowacji Przemysłowych INDUSTRYLAB II został powołany przez spółkę DGA S.A. przy współpracy tak dużych marek jak: H. Cegielski-Poznań S.A., Solaris Bus & Coach S.A., ROSOMAK S.A., H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o., Celsa Huta Ostrowiec. 

Jest skierowany przede wszystkim do zespołów posiadających co najmniej prototyp rozwiązania dla przemysłu oraz prowadzony jest przez przedsiębiorców działających na rynku nie dłużej niż 5 lat. 

Jeśli spełniacie te wymagania i zgłosicie się do udziału w akceleratorze, możecie liczyć na bezzwrotne dofinansowanie w wysokości do 200 tys. zł, dostęp do infrastruktury partnerów, w tym: parku maszynowego, wiedzy i doświadczenia oraz przestrzeni biurowej. Ponadto Akcelerator oferuje 6 miesięcy wsparcia doradczego i pracy nad modelem biznesowym oraz pilotażowe wdrożenie prototypu produktu u partnerów i jego promocję, a także intensywne działania postakceleracyjne.  

Akcelerator Wiedzy Technicznej 

Akcelerator Wiedzy Technicznej skupiony jest na rozwoju projektów typowo technicznych oraz matematyczno – przyrodniczych. Program akceleracyjny realizowany jest w ramach uruchamianych projektów, które finansowane są z różnych źródeł. Dotychczas przeprowadzono cztery projekty odnoszące się do obszarów: 

 • Wielkopolski system monitorowania i prognozowania; 
 • Partnerski związek nauki i postępu; 
 • Zintegrowany system wspomagania dostępu do informacji w przestrzeni miejskiej; 
 • Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe. 

Głównym celem działań podejmowanych przez AWT jest zwiększenie dostępu do wiedzy i upowszechnienie jej oraz stworzenie systemu kształcenia, które umożliwi powszechne wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki.  

Inkubatory Przedsiębiorczości

 • Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii – również należący do Poznańskiego Parku Naukowo – Technologiczny inkubator wspierający rozwój firm w branżach takich jak IT, biotechnologia, chemia czy fizyka. 

 • Nobel Tower – inkubator funkcjonujący w systemie plug&work w biurowcu Nobel Tower. Wsparcie w nim znajdą małe firmy, powstające start-upy oraz absolwenci pragnący rozpocząć własną działalność. 

Inne aktualności

IDA - co przyniósł program i jak start-up może współpracować z siłami zbrojnymi? [WYWIAD]

Co robi Revobeam i jak wyglądał udział w akceleratorze NATO? Rozmawiamy z uczestnikami akceleratora DIANA