Najważniejsze adresy dla start-upera – Trójmiasto
Kontynuujemy cykl przybliżający Wam miejsca i instytucje oferujące pomoc w rozpoczynaniu działalności biznesowej, którą możecie uzyskać w różnych zakątkach naszego kraju. Kolejnym przystankiem na start-upowej mapie Polski jest Trójmiasto. Czy trzy miasta to potrojenie możliwości? Sprawdźcie!
Pomorski Park Naukowo Technologiczny
aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia
PPNT Gdynia to prężnie działające centrum biznesowe. Jego głównym celem jest aktywne wspieranie i tworzenie warunków do rozwoju inicjatyw i projektów opartych o wysokie technologie. Jest również miejscem spotkań i wymiany myśli przedsiębiorców, naukowców i pasjonatów. Obecnie w PPNT Gdynia swoją siedzibę ma ponad 250 firm, głównie z branży teleinformatycznej, ochrony środowiska, automatyki, robotyki, grafiki i wzornictwa przemysłowego. Do PPNT Gdynia możecie dołączyć jako firma „parkowa” lub coworker.
W Parku funkcjonują m.in.:
- Strefa Startup, która wspiera środowisko młodych przedsiębiorców oraz studentów.
- Bio Laboratorium realizujące projekty badawczo-rozwojowe, edukacyjne oraz oferujące usługi komercyjne.
- Informacja Patentowa, która odpowiedzialna jest za warsztaty i konsultacje w zakresie ochrony własności intelektualnej.
- Centrum Designu - wspiera sektory kreatywne.
- Centrum Konferencyjne, które jest miejscem spotkań i wymiany doświadczeń.
fot. materiał PPNT w Gdyni
Gdański Park Naukowo Technologiczny
ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk
Podobnie jak PPNT Gdynia, Gdański Park Naukowo Technologiczny jest miejscem wymiany doświadczeń oraz współpracy świata biznesu, technologii i nauki. Jak wskazują twórcy miejsca, w Parku łączą naukę z biznesem, stymulują innowacyjną przedsiębiorczość, wspierają start-upy oraz firmy bazujące na unikalnym pomyśle.
W Parku działalność prowadzi ok. 80 najemców. Wśród nich znajdują się firmy z obszaru nowych technologii i start-upy. W budynkach swoją przestrzeń mogą znaleźć mikro, małe, średnie i duże firmy. Oprócz powierzchni biurowych w dyspozycji najemców znajdują się w pełni wyposażone sale konferencyjno-szkoleniowe, w których odbywają się szkolenia, wykłady, pomoc ekspertów i specjalistów. Ponadto na terenie Parku działają m.in.: zintegrowane centrum druku 3D, nowoczesne laboratoria, inkubator technologiczny, Data Center, cowork, przedszkole, żłobek i bistro.
fot. materiały Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego
Oddział Twój Startup
ul. Wały Piastowskie 1, lok. 812, Gdańsk
W Gdańsku znajduje się również oddział Fundacji „Twój Startup”, która oferuje wszechstronne wsparcie dla początkującego biznesu. Osoby rozpoczynające działalność z Fundacją mogą liczyć na udostępnienie osobowości prawnej, doradztwo prawne i księgowe oraz pomoc ekspertów z branży IT i marketingu, aż po zaplecze lokalowe i system szkoleń biznesowych.
Siedziba inkubatora znajduje się w centralnej części miasta, w pobliżu Dworca Głównego oraz węzła komunikacji miejskiej. Przestrzeń biurową stanowią 3 w pełni wyposażone sale konferencyjne oraz dostosowany do pracy open space.
Agencja Rozwoju Pomorza
Al. Grunwaldzka 472D, Gdańsk
Podstawowym zadaniem Agencji Rozwoju Pomorza jest wspieranie pomorskiej przedsiębiorczości i lokalnych samorządów oraz inicjowanie lokalnych przedsięwzięć gospodarczych.
ARP obsługuje Fundusze Europejskie dla małych i średnich firm oraz instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości. Pomaga w promocji gospodarczej regionu, w tym pozyskiwaniu i obsłudze inwestorów zagranicznych. Zarządza również Funduszem Kapitałowym inwestującym w innowacyjne pomysły biznesowe, a także świadczy usługi doradcze i szkoleniowe. ARP wspiera lokalne firmy w przygotowaniu do ekspansji zagranicznej, między innymi poprzez dofinansowanie udziału w targach oraz misji gospodarczych.
Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości
ul. 10 Lutego 24, Gdynia
GCWP pomaga osobom zamierzającym podjąć działalność gospodarczą poprzez udzielanie praktycznych informacji dotyczących procedur rejestracyjnych, źródeł finansowania z instytucji wsparcia biznesu oraz Unii Europejskiej.
Inicjatywy podejmowane w ramach GPWC służą m.in. rozwojowi sektora MŚP; propagowaniu idei zakładania własnej działalności gospodarczej – w tym wśród osób niepełnosprawnych; aktywizacji lokalnego rynku pracy i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz wspieraniu rozwoju firm innowacyjnych.
Na stronie gdyniaprzedsiebiorcza.pl znajdziecie szereg programów i konkursów skierowanych do osób rozpoczynających działalność biznesową, takich jak „Projekt 30+ na start”, „Gdyński Biznesplan”, „Gdynia Kreatywna” czy „Gdyński BiznesMam”.
W Trójmieście funkcjonują również:
- inkubatory przedsiębiorczości:
Najprężniej działającymi są Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości oraz gdański Starter Inkubator. Gdyński inkubator prowadzony jest przez Fundację Gospodarczą i skierowany do firm prowadzących działalność krócej niż 2 lata. Uczestnikom oferuje powierzchnię biurową, nowoczesne sale konferencyjne oraz salę komputerową. Starter Inkubator rozwijany jest w ramach Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, a jego celem jest rozwijanie kompetencji przedsiębiorców, networking, wprowadzenie do ekosystemu start-upowego oraz praktyczna pomoc w budowaniu firmy.
- klastry, w tym:
- Baltic Sea & Space Cluster skupiający się na tworzeniu innowacji i rozwoju w obszarze badań, przedsiębiorczości, administracji i samorządu związanych z Regionem Morza Bałtyckiego oraz oceanu światowego;
- Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny obejmujący projekty naukowe oraz biznesowe z branży rolniczej, hodowlanej i przemysłowej.
- Interizon Pomorski Klaster ITC, którego misją jest stwarzanie szczególnie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw branży ICT w regionie poprzez dostarczanie wiedzy, wspieranie innowacyjności, stymulowanie współpracy firm i instytucji oraz realizowanie wspólnych celów uczestników klastra.
- Infoshare, który rozwija takie projekty jak:
- Infoshare Online Conference – największa technologiczna konferencja w środkowo – wschodniej Europie;
- Startup Contest - konkurs dla najbardziej innowacyjnych start-upów, które mogą liczyć na zdobycie nagród finansowych oraz szeroką promocję medialną;
- Tech3camp - najbardziej znane trójmiejskie spotkania dla środowiska IT. Na każdym spotkaniu obecnych jest ponad 100 osób ze świata techniki. Dzięki formule online możecie wziąć udział w spotkaniu z dowolnego miejsca na świecie!
fot. materiał promocyjne Infoshare
Jest to unikalny program akceleracyjny zrzeszający duże startupy biznesowe i technologiczne, skoncentrowany na technologiach kosmicznych niższego rzędu (tj. Nawigacji satelitarnej, geolokalizacji, obserwacji Ziemi i innych zastosowaniach danych satelitarnych). Space3ac jest jednym z operatorów programu akceleracyjnego Poland Prize, powstającego we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Skierowany jest on do zagranicznych start-upów chcących rozwijać i prowadzić działalność biznesową w Polsce.
Przypominamy, że niezależnie od miejsca zamieszkania, w trybie online możecie skorzystać z materiałów edukacyjnych, które zamieszczamy w zakładce Baza wiedzy!