Serwis internetowy www.startup.pfr.pl stosuje pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z Polityką Prywatności.

8 osób, które warto obserwować w świecie AI w Polsce

Interesuje Cię AI? Jeśli jesteś developerem to pewnie obserwujesz raczej GitHub i Huggingface, ale jeśli pociąga Cię bardziej biznesowa strona rewolucji AI – zobacz, kogo warto obserwować.

Rewolucja AI przewija się przez świat i zmienia sposób w jaki pracujemy i tworzymy. Nowe rozwiązania, nawet jeśli daleko jesteśmy w tej chwili od ich wykorzystywania, warto znać. Dlatego jeśli chcecie zobaczyć, co dzieje się w świecie AI – warto obserwować publikacje poniższych osób – na pewno powiedzą Wam, co dzieje się w świecie sztucznej inteligencji.

Karol Stryja - Podcaster

Karol to przede wszystkim twórca podcastów i właścicielem studia The Podcast Makers, i pasjonat technologii, a zwłaszcza asystentów i interfejsów głosowych. Tworzy m.in. podcast „Rozmowy Facebooka” – autorski podcast Meta w Polsce, jest też współorganizatorem warszawskiej imprezy networkingowej „Śniadanie AI”.

Dlaczego warto obserwować Karola? Bo dostarcza świetnych treści podcastowych dla początkujących twórców AI – tworząc 99 Twarzy AI – serial audio, w którym rozmawia z praktykami sztucznej inteligencji. Opublikowane jest w tej chwili 11 odcinków, poruszających takie tematy jak AI w dziennikarstwie, biznesie, administracji publicznej, logistyce, czy podstawy sztucznej inteligencji.

Podcast 99 Twarzy AI

Twitter

Pamela Krzypkowska – Cyfrowa Urzędniczka

Pamela Krzypkowska jest dyrektorką departamentu Badań i Innowacji w Ministerstwie Cyfryzacji, wykładowczynią na Akademii Leona Koźmińskiego i Politechnice Warszawskiej, a wcześniej działała nad budową AI w polskim oddziale Microsoft, jako AI Cloud Solution Architect.

Dlaczego warto ją obserwować? Przede wszystkim jest ekspertką w swojej dziedzinie, chętnie dzieli się wiedzą dotyczącą zarówno sztucznej inteligencji, a zwłaszcza jej społecznemu odbiorowi, etyce w AI i najważniejszych wydarzeń w ekosystemie.

LinkedIn

Aleksandra Maciejewicz – Prawniczka

Jeśli interesują Cię prawne aspekty AI – zwłaszcza tematy praw autorskich do stworzonych z jego pomocą dzieł i case’ów związanych z tą tematyką, a także zawiłości polityk AI w firmie czy RODO, na pewno warto, żebyś obserwował Aleksandrę Maciejewicz, rzeczniczkę patentową, prawniczkę, współzałożycielkę kancelarii Lawmore, a przy tym entuzjastkę AI.

Aleksandra publikuje przede wszystkim na Twitterze i LinkedIn, ale stworzyła także rozdział dotyczący prawa w książce WydAIniej – Jak Sztuczna Inteligencja Usprawni Twoją Pracę.

LinkedIn

Twitter

Prof. Piotr Sankowski – Naukowiec i Founder

Piotr Sankowski jest prezesem centrum badawczego IDEAS NCBR – centrum badawczego AI stworzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest także założycielem MiM Solutions, firmy tworzącej rozwiązania AI. Jest pracownikiem Instytutu Informatyki UW.

Dlaczego warto obserwować profesora (aktywny jest głównie na LinkedIn)? Przede wszystkim żeby poznać twórców AI nie od strony rozwiązań wspieranych przez modele, ale tych, którzy te modele tworzą i zajmują się nie tylko rozwojem AI od strony biznesowej, ale przede wszystkim tej naukowej i dowiedzieć się, jak Polska nauka rozwija AI

LinkedIn

Artur Kurasiński – Twórca ekosystemu

Artura Kurasińskiego pewnie większości z uczestników polskiego ekosystemu start-upów nie trzeba przedstawiać – chociaż wyliczenie jego projektów może sprawić trudność – jest blogerem, podcasterem, twórcą społeczności start-upowej Aula Polska, przedsiębiorcą, autorem i edukatorem związanym z polskimi start-upami od ponad 20 lat.

Dlaczego warto obserwować Artura? Poza informacjami o własnych działaniach i branżowych  regularnie dzieli się dziesiątkami narzędzi, zastosowań czy promptów AI wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

LinkedIn

Strona - zapisy na newsletter

Podcast

Bartek Pucek – Inwestor i Pasjonat

Bartek Pucek podczas konferencji Infoshare 2022.

Bartek Pucek to z jednej strony inwestor – zainwestował w takie spółki jak m.in. Ramp i ElevenLabs, polskiego jednorożca, ale też twórca jednego z najciekawszych branżowych newsletterów i podcastu o technologiach, który tworzy wspólnie z Jarosławem Kuźniarem. Poza AI pasjonuje się też web 3 i technologią blockchain.

Dlaczego warto obserwować Bartka Pucka? Bo zarówno jego newsletter, programy jak i media społecznościowe to duża dawka wiedzy dla fascynujących się technologiami – w zasadzie w każdym, cotygodniowym newsletterze dzieli się informacjami i raportami ze świata AI i nie tylko, dodając do tego swoje krótkie podsumowania.

Strona - zapisy na newsletter

Podcast

LinkedIn

Prof. Aleksandra Przegalińska – Edukatorka

Aleksandra Przegalińska, wicerektorka akademii Leona Koźmińskiego to jedno z najbardziej znaczących nazwisk w obszarze sztucznej inteligencji w Polsce – poza rozwijaniem kampusu i kierunków studiów AI na tej uczelni jest też bardzo aktywna w mediach, zarówno społecznościowych jak i tradycyjnych.

Poza komentarzami do ważnych wydarzeń w polskim ekosystemie AI prof. Przegalińska wypowiada się często na tematy etyki w sztucznej inteligencji i edukacji technologicznej – także w dziedzinie AI.

Twitter

LinkedIn

Łukasz Kaiser – Twórca Algorytmów

Na koniec postać, która nie jest może na celowniku osób, które poszukują technologicznych influencerów, ale jest na pewno globalnym ekspertem. Pracuje nad rozwojem algorytmu GPT-4 w OpenAI, jako jeden z przedstawicieli „polskiego zespołu” w tej spółce. Wcześniej pracował m.in. w Google.

Łukasz jest niezastąpionym źródłem wiedzy dla tych, którzy nie szukają tylko informacji dotyczących technologicznych start-upach korzystających z AI, ale są zainteresowani nowopowstającymi modelami językowymi i zmianami w nich. Publikuje przede wszystkim na Twitterze, ale jego prace naukowe znajdziecie także na Google Scholar.

Twitter

Inne aktualności

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Mirellą Kłosińską (cykl artykułów)

Być kobietą w świecie innowacji... - rozmowa z Pamelą Krzypkowską (cykl artykułów)