Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 11 kwietnia 2022

Tydzień z VC: zdrowie, jedzenie, informatyka i private debt

W zeszłym tygodniu doszło do 4 inwestycji w start-upy, urodził się pierwszy w Polsce fundusz inwestujący w foodtech i agritech, a PFR Ventures powiększyło portfel o pierwszy fundusz private debt.

Zeszły tydzień to kilka inwestycji (z czego jedna to bardzo wysoka runda seed), informacja  o powstaniu nowego funduszu o wąskiej specjalizacji i poszerzenie portfela funduszu funduszy PFR Ventures o private debt. Zobaczcie co się działo na rynku VC!

Mindgram pozyskał 7 mln euro w rundzie seed

Wysoką, bo ponad 30 mln złotych (7 mln euro) uzyskał w seedowej rundzie Mindgram, platforma wsparcia zdrowia psychicznego współtworzona przez znana psycholożkę, Małgorzatę Ohme. Liderem rundy jest czeski fundusz Credo Ventures. Wsparcie pochodzi także od PortfoLion, Nunatak Capital oraz dotychczasowych inwestorów Market One Capital i Pamoja Capital.

Wsparcie ma pozwolić Mindgram na rozwinąć produkt – pozwalając na spersonalizowaną pomoc opartą na strategii Data - Driven Care. Umożliwi także internacjonalizację platformy i dalszą ekspansję globalną.

"Cieszymy się, że możemy wesprzeć Mindgram naszą wiedzą specjalistyczną z obszaru Data Science w opracowaniu rozwiązań z zakresu opieki psychoterapeutycznej opartej na danych. Dzięki temu Mindgram zaoferuje swoim klientom wyjątkową wartość zbudowaną w oparciu o całkowicie nowe funkcje, takie jak hiperpersonalizacja, monitorowanie danych dotyczących samopoczucia pracowników czy terapię wspartą analizą języka naturalnego"

- komentuje Piotr Ciżkowicz, Managing Partner Nunatak Capital, profesor SGH.

Laven ubezpieczy przed drogimi operacjami dzięki 4growth VC

Laven to ubezpieczeniowy start-up, który oferuje finansowanie terapii lekowych i procedur medycznych, których stosowanie wiąże się z wysokimi kosztami – np. leczenie białaczki czy operacja raka prostaty robotem da Vinci.

"Zapewniamy ubezpieczonym finansowanie i organizację leczenia w przypadkach, których nie pokrywa NFZ. Nasz produkt to nowa jakość na polskim rynku ubezpieczeń, zdominowanym przez polisy suplementarne, które koncentrują się na prostych zabiegach czy skróceniu kolejki do lekarza. Obecnie koncentrujemy się na rozwoju działalności w Polsce, gdzie w ciągu najbliższych 2-3 lat chcemy pozyskiwać rocznie ponad 100 tys. ubezpieczonych. W planach mamy również ekspansję w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Myślimy o krajach o z rosnącą gospodarką oraz zbliżonych deficytach na rynku ochrony zdrowia, takich jak na przykład Rumunia"

- mówi Piotr Karda, prezes zarządu Laven.

Start-up uzyskał w zakończonej niedawno rundzie finansowania 4 mln złotych. Finansowanie zapewnił fundusz 4growth VC. W tej rundzie inwestycyjnej wzięło również udział kilku aniołów biznesu związanych z branżą ubezpieczeniową. 

2 mln od Movens VC na naukę programowania dla dzieci

PixBlocks to założona w październiku 2019 r. spółka stworzona przez dr Krzysztofa Krzywdzińskiego. Jej celem jest edukacja w dziedzinie programowania dzieci i młodzieży i wdrażanie narzędzi do nauki tej umiejętności. Usługi PixBlocks są oferowane w modelu marketplace – platformy łączącej edukatorów programowania z uczestnikami kursów.

Dzięki finansowaniu wysokości 2 mln złotych. otrzymanemu od Movens VC i aniołów biznesu, PixBlocks będzie mogło rozpocząć komercjalizację swojego produktu.

"W Movens VC koncentrujemy się na skalowalnych i innowacyjnych rozwiązaniach opartych na modelach SaaS i marketplace, mającymi szansę stać się liderami w swojej branży (np edutech). Inwestycja w PixBlocks wypełnia te przesłanki. PixBlocks jest nie tylko wiodącym dostawcą rozwiązań do nauki programowania, ale również stawia na rozwój dystrybucji usług w modelu platformy marketplace, łącząc mentorów programowania z dziećmi i tym samym wspierając rodziców w we wczesnym projektowaniu ścieżek kariery swoich pociech"

- powiedział dyrektor inwestycyjny w Movens VC Przemysław Jurgiel-Żyła.

Wirtualna Polska inwestuje 20 mln złotych w platformę do obsługi restauracji

Restaumatic, dostępna w modelu SaaS platforma do zarządzania restauracją i zamówieniami otrzyma wsparcie Wirtualnej Polski, za pośrednictwem założonego do tego celu funduszu Supercharge Capital. Fundusz będzie miał ok. 16,9 proc. udziałów w spółce Restaumatic. Transakcja zostanie sfinalizowana po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK.

"Rynek dostaw jedzenia w Polsce jest wart ok. 4 miliardów złotych i dynamicznie rośnie. Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, biorąc pod uwagę zarówno pozycję Restaumatic, jak i fakt, że pozwala nam na rozszerzenie działalności w nowym dla nas i bardzo perspektywicznym segmencie SaaS. Dodatkową wartością jest współpraca z wiodącymi polskimi inwestorami venture capital oraz założycielami najwyżej wycenianych polskich start-upów"

- wyjaśnia Adam Rogaliński, wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego Wirtualnej Polski Holding.

Restaumatic informuje, że ma już ponad 4,8 tys. klientów i w zeszłym roku odnotował zyski. Firma pieniądze pozyskane rundy i zamierza przeznaczyć na rozwój produktów i pozyskanie nowych klientów – w tym poza Polską, koncentrując się na rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

Nowy fundusz zainwestuje w foodtech i agritech

Piotr Grabowski, współzałożyciel foodtechowego akceleratora foodtech.ac, razem z Michałem Piosikiem, jego współzałożycielem, obwieścili stworzenie wynoszącego 20 mln euro funduszu, który inwestować będzie w branże foodtech i agritech.

Plan operacyjny zakłada uruchomienie funduszu w pierwszej połowie 2023 r., ale jego założyciele chcieliby zainwestować już w start-upy które w przyszłym roku ukończą wiosenną edycję foodtech.ac.  Fundusz zamierza inwestować nie tylko w polskie firmy, ale działać w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Dużą barierą jest problem z dostępem do kapitału. Fundusze ciągle nie chcą ponosić – ich zdaniem – zbyt wysokiego ryzyka inwestycji w firmy związane z foodtech czy agrifood. Jednak (…) to będzie się zmieniać i w ciągu najbliższych kilku lat dojdzie do przyspieszenia"

- mówi Grabowski w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe.

PFR Ventures inwestuje 100 mln PLN w dwa fundusze private debt

PFR Ventures zainwestował 100 mln PLN w dwa fundusze private debt: polski CVI oraz wywodzący się z Wielkiej Brytanii Beechbrook. Oba zespoły udzielają firmom finansowania dłużnego.

Z początkiem 2022 roku portfel PFR Ventures rozbudował się o dwa nowe fundusze private debt: CVI oraz Beechbrook. Tym samym polski inwestor instytucjonalny zainwestował już w sumie w 10 funduszy PE. Dotychczas zapewniły one około 6 mld PLN dla blisko 60 firm działających na polskim i międzynarodowym rynku. Inwestycje w CVI i Beechbrook rozszerzają mandat inwestycyjny o fundusze dłużne. PFR Ventures planuje zainwestować w jeszcze co najmniej jeden zespół o takim profilu.

Jak działa Venture Debt? Przeczytaj