Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 11 października 2022

Tydzień z VC: wsparcie dla modowania gier i absolwenci programu PFR z finansowaniem

Zeszły tydzień to trzy rundy finansowania – dwie w polskie i jedna w zagraniczną. Kto otrzymał finansowanie? Zobaczcie!

W zeszłym tygodniu reprezentanci większości polskich funduszy brali udział w matchmakingu na konferencji Infoshare, ale doszło także do ogłoszenia trzech rund finansowania – na różnych etapach rozwoju.

7,5 mln zł na analizę genów

Intelliseq jest firmą bioinformatyczną, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania do przeprowadzania analizy danych genomowych. Tworzy dwa rozwiązania – dla farmacji (PGx Plus, które bada wpływ genomu danej osoby na leki i pozwala na ich indywidualny dobór) i konsumentów (Mobigen - aplikacja mobilna, która ma dostarczyć użytkownikowi informacje o jego osobistym genomie). Start-up powstał w czasie stworzonej przez PFR Akademii Biomed – konkursu przeznaczonego dla medycznych i biotechnologicznych start-upów.

W spółkę zainwestował Unfold.vc wraz z innymi, nieujawnionymi jeszcze inwestorami podpisując umowę inwestycyjną na 7,5 miliona złotych – który wcześniej wsparł ją w seedowej rundzie (działając jeszcze pod nazwą Venture INC).

Milion złotych na narzędzie do modyfikowania gier od trenera Szkoły Pionierów PFR

Gry komputerowe to nie tylko produkt, ale też społeczności twórców skupionych wokół nich – tworzących nowe mapy, postaci, zadania, czy ulepszających je w inny sposób. Modyfikacje gier wymagają jednak zarówno zaawansowanej wiedzy technicznej, jak i mnóstwa czasu. Ułatwiać te zadanie ma RedyCode, start-up założony przez bardzo doświadczonych founderów. Pierwszy z nich, to Julek Kopczewski, programista, który pracował m.in. w Facebooku w Dolinie Krzemowej i założył studio gier Noobz from Poland. Drugi to Marcin Tchórzewski – twórca pierwszej polskiej szkoły programowania, Coders Lab, a także anioł biznesu i mentor Szkoły Pionierów PFR.

Posłuchaj naszej rozmowy z Marcinem Tchórzewskim

"Tworzymy technologie znacząco skracając czas potrzebny na wprowadzenie modyfikacji do mechaniki gry w trakcie tworzenia oraz umożliwiającej łatwe dodawanie do nich modowalności, co znacząco może wydłużyć każdorazową monetyzację projektów gamingowych. Rozwijamy technologię typu middleware integrującą się z popularnymi silnikami gier takimi jak Unity"

- opisuje działalność spółki Julek Kopczewski, pomysłodawca i CTO RedyCode.

Na start, w pre-seedowej rundzie, gamingowy start-up pozyskał ponad półtora miliona złotych finansowania od duetu VC i inwestora branżowego. Są nimi będący częścią SpeedUp Group fundusz SpeedUp Bridge Alfa oraz izraelski OverWolf, firma która pomaga w wydawaniu i monetyzacji swoich modów gier. RedyCode już zapowiada kolejną rundę, którą chce zebrać w ciągu najbliższego 1,5 roku. 

"To pozwoli nam z pełnym impetem wkroczyć na rynek amerykański"

- zapowiada Tchórzewski.

RKK VC bierze udział w 35-milionowej rundzie brytyjskiego start-upu

Brytyjski Fido Relay angażuje AI do wykrywania przecieków w sieciach wodociągowych – dzięki wykrywaniu anomalii w wibracjach rur pozwala wykryć wyciek natychmiastowo i uniknąć fałszywych alarmów – co pozwoli zaoszczędzić dostawcom wody nie tylko pieniądze, ale także samą wodę.

Fido współpracuje już z wieloma klientami i partnerami z branży na pięciu kontynentach. W 2021 roku  zostało uznane przez KMPG za czołowego brytyjskiego i globalnego innowatora technologicznego. W zamkniętej właśnie rundzie inwestycyjnej zebrało 7,5 mln euro (ok. 35 mln złotych). Inwestycji przewodziło Emerald Technology Ventures z Belgii, a wziął w niej udział polski RKKVC i fundusze SKion GmbH, Greenhouse Capital Partners i IREON Ventures.

"Światowa gospodarka traci rocznie ok. 14 miliardów dolarów z powodu wycieków w instalacjach wodnych. W RKKVC długo szukaliśmy spółek, które mają rozwinięty komponent impactowy, a przy tym są świetnym biznesem, na wznoszącym trendzie"

- mówi Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający w RKKVC.