Aktualności Data publikacji: 10 października 2022

Konkurs start-upów na Infoshare wygrał ukraiński medtech

Międzynarodowy konkurs pitchy jest istotną częścią konfencji Infoshare, której ostatnia edycja odbyła się w Gdańsku 6-7 października. Zwyciężył ukraiński CareTech Human, drugie i trzecie miejsca zajęły start-upy z Polski i Estonii.

Konkurs start-upów na Infoshare był wyjątkowo międzynarodowy – zgłosiło się do niego 466 młodych technologicznych firm z całego świata – dlatego cieszą zwycięstwa reprezentantów sąsiadujących z nami państw. Pierwsze miejsce zdobył ukraiński CareTech Human, drugie zajęła firma Ender Turing z Estonii, a ostatnie miejsce na podium należało do polskiego MAB Robotics.

Konkurs był ważną częścią gdańskiej konferencji – półfinały, w których brało udział 20 firm trwały przez pierwszy dzień konferencji, a piątka finalistów zaprezentowała się następnego dnia na głównej scenie – poza wymienionymi już firmami brały też udział Helgen Technologies z Irlandii oraz holenderski Scentronix. Zwycięzcy zabrali ze sobą 20 tys. euro.

"Zdecydowanie najwięcej projektów pochodziło z Polski (136), Wielkiej Brytanii (36), Niemiec (28) oraz Hiszpanii (17). Najwięcej zgłoszonych pomysłów to rozwiązania z branży health, medtech i wellbeing. Dużą grupę uczestników stanowił także sektor e-commerce oraz finansów, bankowości i ubezpieczeń"

- mówi Grzegorz Borowski, CEO Infoshare.

Co robi zwycięski start-up?

Firma CareTech Human wprowadza na rynek przełomowe rozwiązanie do zdalnego monitorowania parametrów urologicznych, aby umożliwić wczesne wykrywanie chorób układu moczowego i monitorowanie ich nawrotu. To szczególnie ważne w przypadku mężczyzn, którzy borykają się z przerostem gruczołu krokowego i syndromem nadczynności pęcherza. Na świecie jest ich około 14 milionów.

Zasada działania jest prosta: użytkownik otrzymuje urządzenie i przypina je do muszli klozetowej. Od tego momentu platforma automatycznie wykonuje badania przesiewowe w kierunku wielu chorób urologicznych, dostosowując się do nawyków użytkownika. Urządzenie dostępne jest w kilku wersjach. Jedna z nich analizuje także biomarkery lotnych związków organicznych w ludzkim moczu.

Caretech Human ma już stworzone MVP produktu, a stoją za nim m.in. naukowcy z brytyjskich uniwersytetów – Imperial College of London i University of Kent.

Polskie roboty na nogach i estońskie rozwiązanie dla call center

Zdobywcy drugiego miejsca to rozwiązanie szkoleniowe dla centrów obsługi klienta. Ender Human analizuje rozmowy konsultantów i za pomocą AI wskazuje ich słabe i mocne strony oraz poleca ćwiczenia, które pozwolą na rozwój umiejętności. Algorytm firmy może rozpoznawać 34 języki, w tym polski. Trzecie miejsce, MAB Robotics to technologiczny spin-off Politechniki Poznańskiej – tworzy kroczące roboty do zadań specjalnych – przede wszystkim do prac pod ziemią – takich jak inspekcja stanów sieci gazowych, przewodów elektrycznych, czy kanalizacji.

W najbliższym czasie opublikujemy na startup.pfr.pl także raport z konferencji i rozmowę ze zwycięzcami konkursu start-upów. Sprawdzaj naszą stronę w najbliższych dniach!