Tydzień z VC – w co zainwestowały fundusze w pierwszym tygodniu lutego?
Początek miesiąca obfitował w inwestycje – od niewielkich po prawie trzydziestomilionowe. W jakie projekty najchętniej inwestowały w zeszłym tygodniu rodzime VC?
W styczniu PFR Ventures opublikowało raport o inwestycjach polskich VC w 2020 roku. Mimo pandemii okazał się on rekordowy. Tempo kolejnych rund wskazuje jednak na to, że 2021 r. może go znacząco wyprzedzić. W zeszłym tygodniu zasypani zostaliśmy informacjami o kolejnych rundach wsparcia dla polskich (i zagranicznych) innowatorów.
Najwyższa w zeszłym tygodniu kwota – 25 mln złotych, trafiła do Telemedico. Start-up, który stworzył platformę telemedyczną dostępną dla firm w modelu B2B, uzyskał pieniądze od grupy inwestorów, wśród których znajdują się zarówno korporacyjne VC (PKO VC, Uniqua Ventures), firmy (dawno nie inwestujący na rynku Adamed), jak i fundusze – izraelski Flashpoint VC i polskie Black Pearls VC. Pieniądze pochodzące z inwestycji spółka, która już obecnie współpracuje z ponad 600 lekarzami mówiącymi w 10 językach, przeznaczy na rozwój na rynkach Europy oraz Ameryki Łacińskiej. Planuje również wejście do kolejnych państw – oferta ma poszerzyć się, umożliwiając dostęp do lekarzy komunikujących się m.in. po francusku, grecku, niemiecku, rumuńsku i włosku.
Estońskie drony będą badać linie elektryczne, a Litwini ułatwią pracę prawnikom
Druga największa w zeszłym tygodniu runda nie była inwestycją w polską spółkę – ok. 10 mln złotych (dokładnie 2 mln euro) trafiło do estońskiego Hepta Airborne. Start-up używa m.in. zdjęć satelitarnych i lotniczych oraz dronów w celu automatyzacji inspekcji i analizy linii wysokiego napięcia. Ich wynalazek ma poprawić dokładność globalnych analiz o ponad 1/3 i znacząco je przyspieszyć.
"Pomimo nowych metod produkcji i digitalizacji w innych obszarach rynku energetycznego, 97% badań sieci energetycznej przeprowadzanych jest ręcznie. Mówimy o 100 milionach kilometrów linii"
– powiedział w rozmowie z EU Startups Bartek Gola, Managing Partner w SpeedUp Energy Innovation, części SpeedUp Venture Capital Group, które wsparło estońskiego innowatora. Poza tym wsparcia udzieliły też EIT InnoEnergy i wcześniejsi inwestorzy - Contrarian Ventures, Expansion Capital, Thorgate Ventures oraz indywidualny inwestor Markku Jääskelainen.
Kolejną zagraniczną inwestycją polskich VC było litewskie Amberlo. Legaltech tworzący chmurowe oprogramowanie do zarządzania małymi i średnimi kancelariami wsparły dofinansowaniem w wysokości 4 mln złotych polskie Next Road Ventures i Corvus Ventures, litewskie Iron Wolf Capital i 70 Ventures oraz kilku prywatnych inwestorów. Środki mają przyspieszyć ekspansję firmy w Polsce i na innych unijnych rynkach.
"Zdecydowaliśmy się zainwestować w Amberlo po rozmowie z kilkunastoma polskimi prawnikami i uświadomieniu sobie, że branża prawna jest daleko w tyle za innymi w zakresie wdrażania nowych technologii. Nadal bowiem korzysta ona z takich narzędzi, jak mieszanka Excel’a, Outlook’a i Dropbox’a, albo też z dedykowanych rozwiązań, które jednak wyglądają, jakby zostały stworzone na początku 2000 roku. Amberlo ma prosty interfejs, kompleksowe funkcje oraz zapewnia świetny UX. W połączeniu z doskonałymi funkcjami w obszarze cyberbezpieczeństwa i doświadczonym zespołem, rozwiązanie to ma potencjał, aby długofalowo wspierać prawników w cyfrowej transformacji i po prostu pomóc im w zarabianiu większych pieniędzy"
- powiedział Maciej Kowalczyk, Partner Zarządzający w Corvus Ventures.
"Widzimy duży potencjał w przestrzeni technologii prawnych, ponieważ potrzeba cyfryzacji tej branży jest ogromna. Według dostępnych danych, ponad połowa kancelarii prawnych nie korzysta z żadnego dedykowanego oprogramowania. Termin naszej inwestycji nie mógł być lepszy, ponieważ oczekuje się, że światowy rynek oprogramowania do zarządzania firmami prawniczymi wzrośnie 12-krotnie w ciągu najbliższych kilku lat. Dlatego też widząc, gdzie obecnie jest rynek i gdzie powinien być w nadchodzących latach, zdecydowaliśmy się zainwestować w Amberlo i jego wyjątkowy zespół z silną wiarą, że zostanie europejskim liderem"
- powiedziała Ewa Chronowska, Partner w Next Road Ventures.
Internet of Things dla przemysłu i “Booksy dla Zwierząt”
3 mln złotych trafiło w zeszłym tygodniu do cthings.co. Spółka zajmuje się rozwiązaniami z zakresu Internet of Things dla dużego przemysłu, łącząc je z 5G, sensorami i chmurą. Rozwiązania, nad którymi pracuje cthings to m.in.
- „5G IoT Gateway” – urządzenie do gromadzenia i kontroli danych przemysłowych, które zapewnia m.in. zasoby mikro klastra chmury obliczeniowej w połączeniu z transmisją danych poprzez sieć 5G;
- „Smart Industrial Beacons” – inteligentna tkanka sensorów do monitorowania bezpieczeństwa oraz położenia obiektów, towarów, personelu, komunikacji alarmowej oraz kontekstualnej komunikacji z urządzeniami i systemami zewnętrznymi;
- „Smart Utilities Radar” – narzędzie do monitorowania m.in. studzienek kanalizacyjnych lub zbiorników wodnych, które analizuje poziomu wód lub ścieków oraz ich zanieczyszczenie, a w razie zagrożenia automatycznie alarmuje odpowiednie systemy.
Spółka ma za sobą pilotażowe wdrożenia w Polsce, Skandynawii i Niemczech, a inwestycji podjęły się fundusze Satus Starter i Invento Capital.
"Zdecydowaliśmy się zainwestować w ten projekt ze względu na olbrzymi potencjał rynkowy rozwiązań spółki, ich przełomową innowacyjność, a także olbrzymie zaangażowanie jej założycieli. Wywodzą się oni z gigantów technologicznych i 2 lata temu zdecydowali się wykorzystać do tej pory zdobytą wiedzę, by stworzyć cthings.co, równocześnie angażując w to niemałe własne środki finansowe. Wierzymy, że dzięki ich doświadczeniom oraz naszej szerokiej sieci kontaktów możliwy będzie dynamiczny rozwój projektu"
– wyjaśnia Partner Zarządzający Funduszu Satus Starter, Łukasz Wąsikiewicz.
Kolejne trzy miliony złotych trafiły do HiPets – opisywanego już na naszych łamach start-upu umożliwiającego rezerwację wizyty u weterynarza, trenera psów, zwierzęcego fryzjera czy innej przeznaczonej dla zwierzaków usługi. W prowadzoną przez byłych pracowników Booksy spółkę zainwestowali SMOK Ventures i Next Road Ventures oraz aniołowie biznesu.
Opaski dla cukrzyków i szybka komunikacja kryzysowa
W wypadku dwóch kolejnych inwestycji nie znamy zainwestowanych kwot – jednak wiemy, że wsparcie FundingBox Deep Tech Fund otrzymał gliwicki GlucoActive – medtechowy start-up który opracował opaskę mierzącą bezinwazyjnie i ciągle poziom glukozy u cukrzyków. Także LT Capital zainwestowało w polski oddział amerykańskiego Globekeeper – firmy, która zajmuje się przyspieszeniem komunikacji i procedur w sytuacjach kryzysowych – od pożarów po zagrożenia terrorystyczne. Rozwiązanie Globekeeper stosowane jest m.in. przez USAID. Jak pisze VC, do tej pory przy użyciu GlobeKeepera rozwiązanych zostało ponad 4000 incydentów. Firma otwiera biuro w Krakowie i na jego rozwój przeznaczy środki z inwestycji.
Polskie fundusze VC jak widać wsparły w lutym ciekawe rozwiązania z bardzo zróżnicowanych branż. Zobacz, jak nawiązać kontakt z Venture Capital i pozyskać kapitał na rozwój firmy, w naszym tekście.