Aktualności Data publikacji: 28 marca 2022

Tydzień z VC: tydzień z cybersecurity

W zeszłym tygodniu jedynie dwóch inwestycji na rynku VC – ale obie dotyczą firm z obszaru cybersecurity – w tym jednej z najważniejszych firm na tym rynku – Nethone. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj!

Cyberbezpieczeństwo jest coraz ważniejszym tematem, zwłaszcza w obliczu toczącej się tuż za naszymi granicami wojny – dlatego nie dziwią inwestycje polskich VC w tym obszarze. Ciekawa jest za to kolejna inwestycja polskiego funduszu w spółkę, która ma swoje korzenie w Polsce, za to za siedzibę wybrała sobie USA – a w zeszłym tygodniu właśnie do takiej rundy doszło – RKKVC, razem z funduszami Tera VC, Presto Ventures i aniołami biznesu (wśród których byli Mark Schuster (dyrektor sprzedaży z UiPath) i Bartosz Dobrzyński (były członek zarządu P4 – właściciela sieci Play) wsparły w rundzie seed polsko-amerykański Secfense, spółkę zajmującą się łatwą implementacją rozwiązań wieloskładnikowej weryfikacji tożsamości.

"Na rynku jest mnóstwo rozwiązań uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), ale do tej pory nikt nie zaproponował dobrego sposobu na szybkie i łatwe wprowadzenie ich do wielu aplikacji i systemów"

– mówi Tomasz Kowalski, prezes zarządu, współzałożyciel Secfense. 

"My to zrobiliśmy. Inwestorzy zauważyli, że broker Secfense to technologia, która rozwiązuje niektóre z największych problemów cyberbezpieczeństwa dużych organizacji. Rozprzestrzenia niewidzialną warstwę ochronną nad całą organizacją i wprowadza uwierzytelnianie MFA do wszystkich systemów i aplikacji. MFA jest wdrażane przy zerowych kosztach integracji, bez obciążania użytkowników końcowych oraz w szybki i zautomatyzowany sposób. Pomaga łączyć i usystematyzować to, z czego firmy już korzystają, tak aby MFA obejmowało całą organizację, a nie tylko jej część"

– dodaje Kowalski.

"Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi dziś świat, jest zabezpieczenie naszej tożsamości online"

- mówi Stanislav Ivanov, partner założyciel w Tera Ventures. 

"Dlatego tak bardzo zależało nam na tym, aby Secfense znalazł się w naszym portfolio. Firma umożliwia wprowadzenie silnego uwierzytelniania w sposób zautomatyzowany. Do tej pory organizacje musiały selektywnie chronić aplikacje, ponieważ wdrożenie nowej technologii było bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Dzięki Secfense implementacja uwierzytelniania wieloskładnikowego nie stanowi już problemu, a wszystkie organizacje mogą korzystać z najwyższych standardów bezpieczeństwa."

Firma została wsparta niebagatelną na rundę seedową kwotą 2 mln USD (ok. 8 mln złotych), a chce ją przeznaczyć na zdobycie nowych klientów na rynkach w USA i Europie, a także rozbudowę zespołu.

"Naszym głównym celem jest osiągnięcie za granicą tego, co udało się w ostatnich latach osiągnąć w Polsce"

- dodaje Tomasz Kowalski. 

"Planujemy również zatrudnić nowych specjalistów – pod względem technologicznym poszukujemy programistów i ekspertów ds. bezpieczeństwa, w obszarze ekspansji rynkowej managerów rozwoju biznesu oraz handlowców. Liczymy na wsparcie naszych inwestorów i mentorów, którzy posiadają bogate doświadczenie zarówno w Europie, jak i w USA."

Secfence w Polsce ma szereg dużych klientów – są wśród nich m.in., BNP Paribas Polska, PKP Intercity, czy ubezpieczyciel w obszarze cyber – Findia.

Nethone ze wsparciem NCBR Investment Fund

Nethone to jeden z ważniejszych start-upów cybersecurity w Polsce. Znalazł się m.in. na naszej liście firm, które obserwowaliśmy w zeszłym roku. Zajmuje się profilowaniem użytkowników za pomocą sztucznej inteligencji w celu ich dokładnej identyfikacji – zarówno dla potrzeb weryfikacji tożsamości (KYC – Know Your Customer), jak i zapobiegania oszustwom. Z Nethone w walce z oszustwami korzystaja m.in. bank ING i fintechy takie jak Ramp, ERIF czy SMEO. Firma działa także prężnie na rynku azjatyckim.

W zeszłym roku spółka zebrała 6,7 mln USD w serii A. Dlatego dość szybka kolejna runda wsparcia z jednym inwestorem jest trochę zaskakująca. Zwłaszcza, że inwestorem jest nowy podmiot – należący do NCBR fundusz NCBR FI – specjalizujący się w koinwestycjach z funduszami partnerskimi w firmy będące w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych. To druga inwestycja funduszu (pierwsza także miała miejsce w marcu – razem z funduszem 4Growth VC NCBR FI wsparł współkę Saventic – uczestnika Akademii Biomed PFR).

NCBR nie ogłosiło wysokości rundy - Nethone jest jednocześnie beneficjentem finansowania z NCBR na projekty badawczo-rozwojowe w zakresie biometrii behawioralnej i sztucznej inteligencji, które służą do zwalczania fraudów w bankowości internetowej.