Aktualności Data publikacji: 17 marca 2021

Tydzień w VC - nowy europejski jednorożec oraz inwestycje w EdTech i energię słoneczną

Ostatnie dni przyniosły wysokie inwestycje na rynku VC, dzięki którym Europa zyskuje nowego jednorożca! Sprawdźcie jakie spółki w minionym tygodniu otrzymały wsparcie inwestorów.

W ubiegłym tygodniu rynek VC zelektryzowała informacja o 35 mln dolarów finansowania dla Preply - spółki z branży EdTech. Platforma do nauki online skupia ponad 40 tys. nauczycieli, którzy uczą dzieci i młodzież w 180 krajach. Kwota, którą uzyskało w ostatniej rundzie Preply przewyższa całe finansowanie otrzymane przez spółkę od momentu jej założenia w 2013 r. Z perspektywy polskiego rynku VC ciekawym aspektem jest wsparcie platformy edukacyjnej przez anioła biznesu, współzałożyciela Grupy Pracuj – Przemysława Gacka.

"Wynik tej rundy inwestycyjnej to wyjątkowe osiągnięcie dla całego zespołu, ukoronowanie wspaniałej przygody ostatnich lat. Dzięki nowemu finansowaniu będziemy mogli zająć się wieloma strategicznymi priorytetami, ponieważ mamy w planach podwojenie liczby naszych zasobów ludzkich we wszystkich oddziałach i lokalizacjach. Zapewnimy uczniom i korepetytorom więcej wartości poprzez udoskonalenie systemów wsparcia i wzmocnienie doświadczeń w zakresie sal wykładowych i programu zajęć, które okazały się już wartościowym doświadczeniem"

– wskazał dyrektor generalny Preply, Kirill Bigai.

Niewątpliwie na tak dynamiczny rozwój i rosnące zainteresowanie inwestorów spółką Preply wpłynęła pandemia COVID-19, która przeniosła naukę ze szkoły do domu, a tym samym zdecydowanie zwiększyła zainteresowanie cyfrowymi narzędziami z branży edtech. Jak wskazują edukatorzy, powrót do epoki „kredy i tablicy” jest mało prawdopodobny, a wirtualne narzędzia dydaktyczne pozostaną z nami na stałe. To powoduje, że start-upy takie jak Preply czy Brainly będą rosły w siłę.

Przeczytajcie nasz tekst o nauce zdalnej jako szansie dla start-upów!

Fintechy nadal rosną w siłę!

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się również o powstaniu nowego europejskiego jednorożca. Został nim austriacki fintech – Bitpanda, zyskujący w rundzie B aż 170 mln dolarów. Obecnie spółka, która działa w obszarze neobrokerskim, wyceniana jest na 1,2 mld dolarów. Cyfrowa platforma inwestycyjna oferuje aplikację dla handlu kryptowalutami czy metalami szlachetnymi. Chce także zrewolucjonizować rynek platform inwestycyjnych, podobnie neobanki Monzo, Revolut czy N26, dlatego określana jest pojęciem „neobroker”.

Inwestycja w Bitpandę cieszy szczególnie z uwagi na fakt, że Centrum Innowacji i Technologii, w które spółka planuje zainwestować 10 mln euro i zatrudnić 300 specjalistów z branży IT rozwija się w Krakowie.

Finansowanie w wysokości 1 mln zł od fundszu Tar Heel Capital Pathfinder otrzymał młody, polski fintech Fincastly.com. Spółka wprowadza na rynek produkt, stymulujący zarządzanie finansami w mikro, małych i średnich firmach. Do głównych zalet aplikacji należy usprawnianie procesu podejmowania decyzji biznesowych poprzez dostarczenie szybkich i wiarygodnych informacji z analizy finansowej przedsiębiorstwa. Fincastly.com zdobywa rynek przebojem – od momentu powstania start-upu nie minął jeszcze rok.

"Wyposażamy klientów w zawsze aktualne i łatwe do przyswojenia informacje na temat finansów firmy oraz wiedzę, jak z nich korzystać. Pozwala to nie tylko prowadzić biznes w sposób bardziej efektywny, ale też łatwiej i szybciej podejmować strategiczne decyzje. Już wkrótce aplikacja będzie w stanie podpowiedzieć również działania optymalizujące finanse firmy na podstawie najlepszych praktyk biznesowych"

- tłumaczy Bartłomiej Glac, CEO i współzałożyciel Fincastly.

Dowiedz się więcej o branży fintech z naszego artykułu!

Inwestycja w energię słoneczną

Pozostając na rodzimym rynku, 10 mln zł dofinansowania od Funduszu Luksemburskiego otrzymała spółka Copernic, która tworzy odnawialne źródła energii w postaci elektrowni słonecznych. Start-up postawił sobie ambitny cel – do końca 2030 r. chce zbudować w kraju 1000 farm słonecznych, stając się motorem transformacji energetycznej Polski. Choć spółka działa niecałe 12 miesięcy, wydzierżawiła już prawie 400 HA gruntów pod budowę farm, a kolejne 300 HA jest w trakcie procedowania.

"Jeżeli dobrze wykonamy to zadanie, to mamy szansę na kolejne rundy finansowania, które pozwolą te farmy wybudować, pozostawiając je w portfelu spółki. Fundusz luksemburski i Copernic będą miały po 50% udziałów w tych realizacjach"

– powiedział prezes Copernic - Rahim Blak.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o finansowaniu VC przeczytajcie nasz artykuł oraz sprawdźcie sylwetki funduszy współpracujących z PFR Ventures