Przejdź do treści
Aktualności Data publikacji: 28 kwietnia 2022

Start-Up Challenge na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Kto wygrał?

Wczoraj zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. W ramach konferencji odbył się m.in. konkurs dla start-upów, do którego zgłosiło się ponad 150 firm, a 15 trafiło do finału. Kto wygrał? 

Start-upy, które wzięły udział w tegorocznej edycji konkursu, walczyły w pięciu kategoriach: 

  • health & biotechnology (czyli: medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia); 
  • client & lifestyle (branże takie jak handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport i przemysł czasu wolnego);  
  • environment (ochrona środowiska: m.in. rozwiązania dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów);
 
  • modern economy (czyli przemysł, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo, robotyka i automatyzacja) 
  • business processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR). 

15 finalistów walczyło o udział w programie mentoringowo-edukacyjnym Incredibles, zainicjowanym przez Sebastiana Kulczyka oraz programie akceleracyjnym Startup Program OVHcloud. 

Zwycięskie start-upy EKG

W kategorii health & biotechnology zwyciężył Doctor.One – medtech na który zwróciliśmy już uwagę, umieszczając go wśród start-upów wartych obserwowania w tym roku. To pierwsza na świecie „wirtualna przychodnia”, która ma pozwolić lekarzom na prowadzenie działalności w modelu subskrypcyjnym. Dzięki Doctor.One pacjent ma mieć bliski kontakt z wybranym specjalistą, a lekarz dobrze poznać swojego pacjenta. W proponowanym przez start-up modelu, to medyk może zaprosić pacjenta do skorzystania z aplikacji, a podstawowym jej elementem jest „obchód online”, gdzie lekarz kontaktuje się z konkretną osobą. Spółka dostała pre-seedowe środki od Movens Capital, a działalność rozpoczęła w grudniu zeszłego roku. 

W kategorii client & lifestyle wygrał simpl.rent. To rozwiązanie pozwalające na szybką i online’ową weryfikację najemców mieszkań. Pozwala ona na potwierdzenie danych osobowych, zarobków czy historii kredytowej wynajmującego, zmniejsza ryzyko niewypłacalności lokatora oraz kłopotów ze ściągnięciem należności. Spółka znajduje się w portfelu jednego z ważniejszych polskich aniołów biznesu, Pawła Zylma.

Zwycięzcą kategorii environment został The True Green. Misją The True Green jest wykorzystanie  roślin jednorocznych (np. konopii siewnych) jako zamiennika drewna w meblarstwie i budownictwie. Pozwala wykorzystać materiał w tej chwili traktowany przez rolników jako odpad produkcyjny i zmniejszyć wykorzystanie lasów. Obecnie spółka poszukuje partnerów do dalszego rozwoju. 

Modern economy wygrało ULTRAXIS. Spółka wdraża innowacyjne rozwiązanie obejmujące system monitorowania stanu konstrukcji bazujący na opracowanym przez nią pochyłomierzu AXIS1, który ma  wykrywać zagrożenie budowli, w oparciu o ultradźwiękową metodę pomiaru poziomu cieczy w pochyłomierzu. Obecnie skonstruowany jest działający prototyp urządzenia AXIS1, który jest testowany w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie. 

W kategorii business processes zwycięzcą został OMNIAZ. Start-up dostarcza branżom FMCG, retail i fashion rozwiązanie, które pozwala mapować  za pośrednictwem technologii AR produkty i całe sklepy – pozwalając na tworzenie na przykład wirtualnych przymierzalni, a nawet przeniesienie sklepu do przyszłych i instniejących wirtualnych rzeczywistości, takich jak metaverse

Jak podkreślał prezydent Katowic Marcin Krupa, Start-up Challenge jest "niezwykle pożyteczną inicjatywą Europejskiego Kongresu Gospodarczego kierowaną do młodego biznesu". 

"Młodego nie tylko ze względu na wiek, ale ze względu na pomysł - innowacyjny, świeży. Potrzeba odwagi, siły i samozaparcia, aby zrealizować swój pomysł do końca, zaprezentować i umieć to obronić"

- stwierdził prezydent Katowic.